Tenekeci Mahmut Vefatının 31. Yıldönümünde Unutulmadı

Şanlıurfa müziğinin simgelerinden Tenekeci lakaplı Mahmut Güzelgöz vefatının 31. Yılında mezarı başında sevenleri tarafından anılarak unutulmadı.

Türk Halk Sanatçısı ve Şanlıurfa kültüründe örnek gösterilen Tenekeci lakaplı Mahmut Güzelgöz vefatının 31. Yıl dönümünde Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Harran Kapı Aile Mezarlığında kabri başında anıldı. Sevenleri yapılan anma programında mezarı başında bol bol dua ettiler.

Anma programına Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Kültür daire başkanı Suphi Çiçek, Kültür Sanat Şube Müdürü Azat Birinci, konservatuar müdürü Ahmet Dağlar, Devlet Türk Halk Müzik Şefi Bakır Karadağlı, koro müdürü Feridun Özgen, Sanatçılar Halis Sezgin, Mercan Özkan, Oğulları Mehmet Güzelgöz, İbrahim Güzelgöz, tenekeci Mahmut Güzelgöz okul müdürü ve öğrencileri katıldı.

Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün vefatının 31. Yıldönümüne katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Kültür daire başkanı Suphi Çiçek şu ifadelere kullandı “Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ün vefatının 31. Yıldönümü dolasıyla il bölgesinde bugün ailesi sevenleri ve öğrencileri ile beraber mezarın başında toplanıp üstadımıza laik olmaya onu anmaya onu anlatmaya çalışıyoruz. Şanlıurfa büyükşehir olarak Urfa’nın kültür müziği olarak yetişmiş olan yetiştirmiş olduğu bütün değerlerini hakkını kadrini kıymetini bilmeye çalışır bir şekilde onları anlamaya çalışıyoruz. Tenekeci Mahmut Güzelgöz ustamızda Urfa halk müziğine çok önem vermiştir ve kaynak bir kişi olarak da tanılamaktadır. Kültür ve turizm Bakanı ve TRT ekibi tarafından gerçekleştirmiş olduğu bütün sanat eserlerini Urfa halk müziklerini kaynaklarını benimsemiştir. Vefatının 31. Yıldönümünün de Tenekeci Mahmut Güzelgöz’ü rahmetle anıyoruz.” Diye konuştu

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2019, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER