TEMA Vakfı’ndan ''Ağaç kardeşliği'' Projesi

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), yurt genelinde ağaçlandırma faaliyetlerini yoğunlaştırdı.  Bu çerçevede TEMA Vakfı Haliliye Temsilciliği tarafından ''Ağaç kardeşliği'' projesi başlatıldı.

TEMA Vakfı’ndan ''Ağaç kardeşliği'' Projesi

Halide Nusret Zorlutuna İlkokulunda Haliliye Kaymakamı Sayın Ali Yılmaz ve Haliliye Milli Eğitim Şube Müdürü Lütfü Ozçınar ve Halise Yaşar'ın katılımı ile yapılan etkinlikle ilgili olarak Halide Nusret Zorlutuna İlkokulunda sınıf öğretmeni olarak görev yapan TEMA Vakfı Haliliye Temsilcisi Ercan Şakir, 'Ağaç kardeşliği' projesini başlattı

TEMA temsilcisi Ercan Şakir, ''Adım Adım - Çocuklar Hatıra Ormanları" ile ağaçlandırma ve erozyonla mücadeleye katkı sağlamayı hedefledik. Sunulacak doğa eğitim programıyla çocukların doğada yaparak yaşayarak öğrenmelerine destek olarak doğa ile giderek azalan ilişkilerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. ”dedi

Bu proje, Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde ve 57 ilde uygulanan bir projedir diyen Ercan, Bu kapsamda öğrencilerimiz yıl boyunca bu özel doğa eğitim programına katılacak, özel tasarlanmış gözlem kutusunun merceğinden doğal varlıklarını yakından inceleyip, tohumunu ekip fidanının yetişmesine tanıklık edecek, tüm bunları yaparken kendi gözlem defterine duygularını, düşüncelerini not edecek, yetişen fidanların da TEMA gönüllülerinin koordinasyonunda çocuklar tarafından yerelde uygun alanlara dikilmesi amaçlandığını Ayrıca eğitim programına katılan her bir çocuk adına Haliliye'de oluşturulacak 'Adım Adım Çocuklar Hatıra Ormanları'nda bir fidan dikilecektir.''ifadelerini kullandı

Şanlıurfa'da doğa eğitimlerinin sayısını arttıracaklarını vurgulayan Şakir, bu yönde desteklerini esirgemeyen Haliliye Kaymakamı Ali Yılmaz'a ve Haliliye ilçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Kılıç'a teşekkür etti.

Ağaç Kardeşliği, TEMA Vakfı tarafından çocuklar için özel olarak tasarlanmış, doğayı deneyimlemeye ve gözlemlemeye dayanan bir eğitim programı. Koşucular aracılığıyla toplanacak bağışlarla Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesindeki çocuklar; yıl boyunca doğa eğitim programına katılıyor. Boynuna asabileceği şekilde tasarlanmış bir gözlem kutusunun merceğinden doğal varlıkları yakından inceliyor. Kendi tohumunu ekip fidanının yetişmesine tanıklık ediyor.

Fidanını yetiştirirken gözlem defterine duygularını, düşüncelerini not ediyor. Zamanı gelince yetiştirdiği fidanı toprakla buluşturuyor Tüm bu süre boyunca TEMA gönüllüleri çocukları ziyaret ediyor, sorularını yanıtlıyor. Eğitim programına katılan her bir çocuk adına Şanlıurfa'da oluşturulacak "Adım Adım Çocuklar Hatıra Ormanı"na bir fidan dikiliyor. 8 etkinlikten oluşan programda çocuklar, kendi tohumlarını ekiyor ve fidanlarını gözlemliyor.

Çocuklar gözlemlerini not edebilmeleri için tasarlanan defterlere notlar alıyor. Fidanların büyümesini izleyen çocuklar programın sonunda; ekosistem, endemizim, biyoçeşitlilik gibi kavramlarla tanışıyor. Kutu oyunu ile yapraklarından ağaçları tanımaya çalışıyor. Böylece doğayla duygusal bağı olan, doğanın nasıl işlediğini bilen, günlük hayattaki tercihlerini doğaya göre yapan nesillerin yetiştirilmesi için önemli adımlar atılmış oluyor.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER