Tek Derdi Ekmek İsrafının Önüne Geçmek

Eyyübiye’de Cuma Şahap adından vatandaş ekmek israfının önüne geçmek için fırınlardan ve evlerden topladığı ekmekleri işyerinde işleyip para karşılığında hayvan besicilerine satıyor.

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Paşabağı Mahallesinde oturan Cuma Şahap adında vatandaş her geçen gün artan ekmek israfının önüne geçmek için herkese örnek olunması gereken bir uygulama yapıyor. Daha önce buğday pazarında çalışan Cuma Şahap ekmek israfının çok olduğunu görmesi üzerine işini bırakarak ekmek işletme işine girdi.

Vatandaşlar tarafından oldukça olumlu tepki çeken Cuma Şahap günde ortalama 1200 Kilogram atık ekmek elde ediyor. Satın aldıkları ekmekleri çeşitli halde olanını 350 Kuruştan, kuru ekmeği 400 kuruştan ve yaş olan ekmeği ise 500 kuruştan satın alıp iş yerindeki makine ile işlettikten sonra hayvan besleyenlere para karşılığında satıyor.

Yaptığı işten dolayı çevresinden büyük takdir toplayan Şahap, böylelikle Urfa’da bir nebze de olsa ekmek israfının önüne geçmiş oluyor. İşini zevkle yaptığını söyleyen Cuma Şahap, memleketine böyle bir şeyi kazandırdığı için ve atık ekmeklerin çöpe gitmesini engellediği için işi mutlulukla yaptığını söyledi.

‘Yaptığım İşten mutluluk duyuyorum’

Yaptığı işle ilgili bilgi veren Cuma Şahap, “Ben daha önce buğday pazarında çalışıyordum. Ve daha sonra baktım ki Urfa’da çok ekmek israf oluyor bende bunu önlemek için böyle bir iş yapma gereği duydum.

Şimdi baktım Urfa’da çöp konteynırların önünde tonlarda ekmek atılıyor. Bende bunları hepsini toplayarak biçer dövme makinesinden ufaltarak dağda ve hayvan besleyenlere satıyorum. Bunu işi hem ticarete çevirdim hem de vatandaşlardan büyük ilgi gördük.

Ortalama bana 1,2 ton atık ekmek geliyor. Gelen ekmekleri temizleyip makineden geçirdikten sonra torbalara koyarak ihtiyaç eden hayvan severlere veriyoruz. Gelen ekmeğin poşetlisini 350 kuruşa, kuru ekmeği 400 ve yaş ekmeği ise 500 kuruştan alıyoruz.

Urfa’da bir nebzede olsa israfın önüne geçtik. Böyle bir şeyi memleketime kazandırdığım için mutluyum gururluyum. Vatandaşlardan isteğim atık ekmekleri çöpe atmayıp getirseler bizim açımızdan iyi olur. Dedi.

Haber:İbrahim Çakmak

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER