Tarlalarını Su Basan Çiftçiler Yetkililerden Yardım İstedi

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde bilinçsiz sulama nedeniyle akan sular çiftçilerin ürünlerine zarar veriyor.

Tarlalarını Su Basan Çiftçiler Yetkililerden Yardım İstedi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Üçpınar kırsal Mahallesinde bilinçsiz yapılan sulama nedeniyle akan sular, çiftçilerin ürünlerine zarar veriyor. Tarlalara akan sular nedeniyle ürünlerin bir kısmı çürürken bir kısmında ise çamur yüzünden hasat yapılamıyor. Suların tarlalarını bastığını ve hasat zamanı gelmesine rağmen çamur ve su yüzünden tarlaya giremediklerini söyleyen çiftçi Ali Kılıç, yetkililerin en kısa zamanda tahliye kanalı yapması gerektiğini söyledi. Biçerdöverin çamur ve su nedeniyle ürünlerini hasat edemediğini dile getiren Kılıç, "Biz pamuk ve darı ektik. Yukarı tarlalardan su geliyor. Kimse tahliye kanalı yapmıyor. Sesimizi kimse duymuyor. Yarın biçerdöver bu tarlalara giremez. Şu anda zarardayız. Dönüm başına 100 kilo gübre atıyoruz ama boşa gidiyor. Yetkililerden bir çare istiyoruz" dedi.

Tarlasın pamuk eken Yusuf Tekçe ise,"Buraya pamuk ektik ama içine giremiyoruz. Yollar bozuk, tahliye kanalı yok. Biz biçerdöveri tarlaya koyamıyoruz. Hep zarar ediyoruz" ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
oooo
oooo - 2 yıl Önce

kardeşim yıllardan beri deniliyor suyu vermeden önce nasıl kullanacağını öğretin bakın harran toprakları gitti gidiyor bozova hakeza öyle durumda suruç ovasına su verilmeden önce neden suyun etkin kullanımı hakkında bilinçlendirme eğitimleri yapılmıyor çiftçi eğitim şube nerede ancak kağıt üzeri şunu yaptık şu istatistiki bilğiye ulaştık topraklar elden gittikten sonra eğitim yapsan ne olur yapmazsan ne olur bu işler

SIRADAKİ HABER