Tarıma Dayalı Sanayi Entegre Kaynak Verimliliği Projesinin 3. Çalışma Grubu Toplantısı Başladı

GAP bölgesinden Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliği projesinin üçüncü çalışma grubu grup toplantısı Şanlıurfa’da gerçekleşti.

02 Şubat 2018 Şanlıurfa GAP bölgesinde Tarım ve Tarım Dayalı Sanayide Entegre Kaynak Verimliği Projesinin3. Çalışma Grubu Toplantısı 01 Şubat 2018 tarihinde Şanlıurfa Hilton’da gerçekleştirildi.

GAP Bölgesi’nde Tarım ve Tarıma Dayalı Sanayinde Entegre Kaynak Verimliği Projesi, üretim süreçlerinde kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını ve sürdürülebilir bölgesel kalkınmaya sunulması hedefliyor. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının (UNDP) teknik iş birliği ile gerçekleştirilen proje Kalkınma Bakanlığı’nca destekleniyor. Projenin pilot proje tasarımlarına ilişkin teknik çalışma gruplarının oluşturulmasına ilişkin üçüncü çalışma grubu toplantısında GAP Bölgesi illerinde alan kurumlar kalkınma ajansları üniversiteleri araştırma enstitüleri ve özel sektör kuruluşlarından temsilcileri katıldı.

Dünyada toprak su enerji  doğal kaynak, hammadde teknoloji  ve insan gibi faktörlerin üretim sürecinde etkin ve verimli  kullanımı, hem sürdürebilir kalkınma hedeflerine ulaşılabilmesi, hem de küresel  ölçekte rekabet avantajının sağlanabilmesi açısından büyük  önem taşıyor. Kaynakların etkin bir biçimde kullanımı üretim sürecinden kaynaklı çevre eksenli olumsuzlukların azaltılmasına ve kaynakların sürdürebilir olarak sağlanmasına da ayrıca katkı sunuluyor.

Ekonomik faaliyetlerde üretim faktörlerin ve kaynakların sürdürebilir ve verimli  biçimde kullanılması, Türkiye’nin ulusal kalkınma gündeminde de önemli bir tedbir olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca, 10. Kalkınma Plan kapsamında öngörülen öncelikli dönüşüm programları arasında  yer alan .Üretimde verimliliğin Arttırılması Programı, Enerji Verimliliğin Geliştirmesi ,İthalat    Olan Bağımlılığın Azaltılması Programı ve Tarımda Su Kullanımının Etkinleştirilmesi Programına hayata geçirilmesi ile kaynak verimli  bir ekonomik yapıya geçiş temelleri  oluşturuluyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 13:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER