Tarihi Yapı Değil Çöplük Yuvası

Eyyübiye ilçesinde Kazazlar Çarşısı civarında bulunan ve tam olarak hangi tarihte inşa edildiği bilinmeyen Mençek Hanı’n damı adeta çöplük yuvasına dönmüş.

Tarihi Yapı Değil Çöplük Yuvası

Kazazlar Çarşısı civarındaki Mencek Hanından ilk defa 1716 tarihli Ayn-ı Zeliha Binti Hacı Ali vakfiyesinde söz edilmektedir. Tam olarak hangi tarihte inşa edildiği bilinmeyen hanın 1373- 1727 yılları arasındaki dönemde inşa edilmiş olabileceği söylenmektedir. Ama söz konusu böylesi tarihi geçmişi olan bir hanın damı çöplükten geçilmiyor. Tarihi hanın damın atılmış molozlar yapıyı yıpratırken, oluşan görüntü insan vicdanını sızlatıyor. Kimler tarafından bırakıldığı bilinmeyen çöplerin yanı sıra dama bırakılan gelişi güzel klima motorları, uydu çanakları ve bakımsızlığı tarihi yapıya zarar veriyor.

Tarihi Yapılar Bakımsız Kalıyor

Şanlıurfa Türkiye’nin önemli turizm noktalarından biri. Özellikle de Balıklıgöl civarında bulunan hanlar bölgesinde bulunan Gümrük Hanı, Kazaz Pazarı (Bedesten), Hacı Kamil Hanı (Çukur Han) ve Mencek Hanı şehrin gözde turizm yerlerinin başında geliyor. Kente özgü giysi, hediyelik ve daha birçok ürünün satıldığı hanlara özellikle yaz aylarında büyük bir ilgi var. Hanlara büyük ilgi olmasına oluyor ancak bu tarihi bölgelerin tahrip edilmesi ve bakımsız kalması da tepki topluyor.

Manzara Yürekleri Sızlatıyor

Kente gelen yerli-yabancı turistlerin uğradığı ilk mekânlardan olan Gümrük Hanı’nın yanı sıra ziyaretçiler çevrede bulunan diğer hanları da ziyaret etmektedir. Bundan dolayı dış cephesine bakıldığında oldukça iyi gözüken ama üst tarafının molozdan geçilmeyen hanların durumunu görenler gördükleri manzara karşısında üzüldüklerini belirtti.

Özellikle Mencek Hanında bulunan esnaflardan bazıları duruma tepki gösterdiler. Kendilerinin iş yerlerinin handa olmasına rağmen böylesi bir tarihi yapının damının o halde kendi kaderine bırakılması kendilerini de üzdüklerini belirtti. Yıllardan beridir o handa esnaflık yaptıklarını da söyleyen vatandaşlar dama bırakılan klima motorları, çuvallara konularak damda bırakılan moloz yığınlarının tarihi yapının dokusuna da zarar verdiğini söyledi.

Gereken ünlemler alınmalı

Tarihi han’da bulunan birçok iş yeri özel mülkiyet olmasına rağmen böylesi tarihi yapıların koruma altına alınıp gereken tedbirlerin alınması yerel yönetim ve Kültür Varlıkları Koruma Kurumu tarafından yapılmaktadır. Kimsenin denetlememesi ve uyarılarda bulunmamasından dolayı dama gelişi güzel bırakılan çöplerin yanında üst kısmının atık bir durumda olması, klima motorları ve uydu çanaklarından dolayı tarihi yapı gittikçe hasar görmektedir.

Esnaflar duruma tepkili

Özellikle dededen kalma mesleği handa yürüten bazı esnaflar durumdan rahatsızlık olduklarını belirterek, yapılanı kabul etmediklerini ve gereken bakım onarım işinin yapılmasını istediler. Mençek Han’ın artık kendileri için büyük bir maneviyata sahip olduğunu da söyleyen esnaflar, yetkili kişilere seslenerek gerekli ünlemlerin alınması gerektiğini ve gereken cezai işlemlerinde yapılmasını istediler.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Xellê
Xellê - 1 yıl Önce

Şimdi bişi yazacam çomarlar yine saldıracak, eğitim eiğitim ve yine eğitim urfa dini butun bir şehir ama ahlak konusu pas geçilmiş, ahkak olmazsa zaten din de olmaz

SIRADAKİ HABER