Tarihi Yapılar Büyükşehir'le Hayat Bulmaya Devam Ediyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi evleri inceledi. Başkan Çiftçi, gezisi sırasında yaptığı değerlendirmesinde "Büyükşehir olarak Şanlıurfa'nın mimari yapısını en iyi şekilde yansıtacak yapılarımızı hayata kazandırdığımız için mutluyuz" dedi.

Şanlıurfa ve ilçelerinde tarihi yapılara yönelik restorasyon çalışmalarına devam eden Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezindeki Kurtuluş Mahallesinde yer alan Rahibeler evi, Çetingil ve Erişmiş evlerindeki restorasyon çalışmalarını tamamladı. Tarihi evleri gezerek incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, amaçlarının Şanlıurfa tarihini en iyi şekilde hayata kazandırmak olduğunu söyledi.

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden olan Şanlıurfa'da, Büyükşehir Belediyesi olarak tarihi yapılara gerekli önemi verdiklerini de sözlerine ekleyen Başkan Çiftçi, "Şanlıurfa'mız tarihi bir şehir. Gerek sivil mimari örnekleri gerekse kamuya ait olan tarihi yapıların restorasyonu Büyükşehir Belediye Başkanlığımız İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığımız ile KUDEM Şube Müdürlüğümüz tarafından her yıl programlandığı gibi güzel bir şekilde devam ediyor. Rahibeler evi, Çetingil ve Erişmiş evleri de birer mimari örnekler. Bu yapılarımız kültür ve sanat faaliyetlerinde fonksiyonlandırılacak. Büyükşehir olarak tarihe olan yaklaşımı sadece tarihi evlerde değil, köprülerimiz, camilerimiz ve hanlarımız gibi yapılarda da gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki haftalarda Çarmelik Kervansarayı'nın açılışını gerçekleştireceğiz. Burayı da Tarım Müzesi ve Eğitim ve Araştırma Merkezi olarak hizmete sunacağız. Tüm bu çalışmalarda emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mesut YENİAY
Mesut YENİAY - 8 ay Önce

Urfanın şehir merkezi kanser kangren olmuş yaşam kalitesi sıfır otopark yol kaldırım yok bütün memleket gündüz gece merkezde kımıldayacak yer kalmamış onyıl sonrası günde 100 insan izdihamdan ölür.bu evler tarih değil kültürdür.kültüre hapsolmuş memleket urfadır.pilot olarak bir mahalleyi istimlak edin hakkını verin restore edin gerisini yıkın kardeşim o kadar önemliyse süleymanşah türbesi gibi taşıyın başka yere bütçe sorunumuz varsa taşıyamıyorsanız yıkın yaşam alanı yapın kurtarın urfayı görün bu sorunları

Ozzguuuurrrr
Ozzguuuurrrr - 8 ay Önce

Tarihe çok önem veriyorlar amam

SIRADAKİ HABER