Tarihi Urfa Evleri Belgeseli TRT Belgesel Ödüllerinde Finalist Oldu

Çekimlerin tamamının Şanlıurfa’da yapılan “Bir İnsan Bir Kent” Belgeseli Türkiye’nin en prestijli belgesel film festivallerinden birisi olan “11. Uluslararası TRT Belgesel Ödüllerinde finalist oldu.

Tarihi Urfa Evleri Belgeseli TRT Belgesel Ödüllerinde Finalist Oldu

Harran Üniversitesi coğrafya bölüm başkanı Sedat Benek’in yönetmelik koltuğunda olduğu Kurgu –Görüntü yönetmenliğinin ise Mustafa Uluç ve Ramazan Aygan’ın yaptığı “Bir İnsan Bir Kent” adlı belgesel 11. Uluslararası TRT Belgesel Ödülleri “Ulusal Profesyonel Kategorisi’nde Finalist oldu. Konusunun İnsanlık tarihinin ilk medeniyetlerin olduğu ve Mezopotamya coğrafyasını kadim şehri olan

Son dönelerde Urfa’da çektiği belgesel çalışmaları ile sıklıkla ulusal ve uluslararası medyada yer alan başarılı belgesel yönetmeni Mustafa Uluç “Bir İnsan Bir Kent” belgeselinde yönetmen Sedat Benek ile çalışarak başarılı bir yapıma daha imza attılar. Yurt içinde ve yurt dışında sayısız ödüller alan Uluç en son CNN Türkün önemli sinema yorumcusu Gözde Güvenin Dikkatini çekmiş ve sinema serüvenini ve eserlerini köşesine taşımıştı. Urfa sanatını şehir dışına çıkarıp, uluslararası festivallere taşıyor.  Son çekilen Bir İnsan Bir Kent adlı belgesel filmi dejenere olma riskiyle karşı karşıya olan “Geleneksel Urfa Evleri’nde olgunlaşarak hayat bulan ve günümüze kadar gelen Urfalıların kadim gelenek ve göreneklerini özgün biçimiyle ve de doğal haliyle yaşatıldığı geleneksel bir Urfa Evi’nde yaşayan 71 yaşındaki Müzeyyen Şansal’ın gündelik yaşamı üzerinden mekân-insan ilişkisi eksenini içermektedir.

Belgeselin Konusu

İnsanlık tarihinde ilk medeniyetlerin ve dolayısıyla kültürlerin hayat bulduğu Mezopotamya Coğrafyasının en kadim şehirlerinden birisi olan Urfa’da giderek kentleşme olgusunun gelişmesiyle Urfa Kültürü’nün hayat bulduğu Geleneksel Urfa Evleri’nin azalması veya giderek boşaltılmasıyla Urfa Kültürü ya “yok olma riskiyle karşı karşıya” kalmakta ya da “dejenere” olmaktadır. Dolayısıyla bu belgeselin konusu giderek yok olma veya dejenere olma riskiyle karşı karşıya olan “Geleneksel Urfa Evleri’nde olgunlaşarak hayat bulan ve günümüze kadar gelen Urfalıların kadim gelenek ve göreneklerini özgün biçimiyle ve de doğal haliyle yaşatıldığı geleneksel bir Urfa Evi’nde yaşayan 71 yaşındaki Müzeyyen Şansal’ın gündelik yaşamı üzerinden mekân-insan ilişkisi ekseninde belgelemesini içermektedir.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER