Taksicilerin Taksimetre İsyanı

Şanlıurfa’daki taksici esnafı taksimetre fiyatının 3 TL’den 3,30’a çıkarılacağı iddialarına tepki göstererek çıkartılması durumunda işlerinde herhangi bir değişim olmayacağını söyledi.

Taksicilerin Taksimetre İsyanı

Şanlıurfa kent merkezinde bulunan taksicilerin taksimetre fiyatlarını 3 TL’den 3,30 TL’ye yükseleceği söylenmeleri ardında bazı taksici esnafı isyan etti. Taksimetre fiyatının 3,30 TL’ye çıkarılmasını istemediklerini belirten taksici esnafları ise düzenli bir taksimetre fiyatının yapılması gerektiğini ve 3 TL olan taksimetre fiyatının 3,30 TL’ye çıkarılmasının kendiişlerinde herhangi bir değişiklik yaratmayacağını belirtti. Daha 7 yıl önce ki rayişi kullandıklarını belirten taksici esnafı kendiişlerinin azda olsa iyi olması için fiyatların en az 4 TL’ye çıkarılması gerektiğini belirtti. Belediyenin ve yetkili kişilerin taksimetre açmamalarına tepki göstermelerine yönelik de şikâyetlerini dile getiren taksici esnafları, Urfa’nın küçük bir yer olduğunu ve buna bağlı olarak günde bir kere zar zor iş yaptıklarını söyleyerek ister istemez taksimetre açamadıklarını söyledi. Yetkili kişilerin sorunlarını dinlemediklerini ve bu yüzden sürekli sorunlar içerisinde boğuştuklarını söyleyen taksici esnafı yapılacak olan taksimetre zammı onları hiç memnun etmeyeceği görülüyor.

Buna bağlı olarak korsan taksicilerden bıktıklarını belirten taksici esnafı, Şanlıurfa kent merkezinde Suriyelilerin ve sarı renkli olan birçok aracın korsan taksicilik yaptığını ve buna yetkili kişilerin herhangi bir müdahalede bulunmadığını iddia ettiler. Bu alanda da yetkili kişilere seslenen taksici esnafı, “Biz Urfalı taksiciler olarak zaten zarar ediyoruz iş yok bide piyasada korsan taksiciler dolaşıyor. Bizim tek isteğimiz yetkili kişilerin bu soruna bir el atmaları ve çözüme kavuşturmalarıdır. 

‘Bunca taksicinin çoluk çocuğu var’

“Şuanda 2,90 olan taksimetre fiyatı 3,30’a çıkartılsa bile işimize yaramaz ki Urfa’mız küçük bir yer eğer bunu standart 4 TL yapmış olsalar bu otogar ’da 70 tane araç var, her dakika, her saat taksimetre ile çıkar.” diyen Otogar Taksici esnafı, “Ama ona bakarsak eğer 3,30 yaparlarsa örnek adam buradan Mozaike götür diyor, buradan Mozaik kaç metre yazacağı 6-7 TL dir. Bu adamın çoluk çocuğu var, İstanbul gibi bir yer değil ki. İstanbul’da adamlar günlük 1,5 Milyar ciro yapıyorlar. Bizim ciro yaptığımız ise en fazla 50-60 TL’dir. Bu çoluk çocuğa mı gitsin belediye buradan bizde ayda 52 TL otopark parası alıyor belediyeye 25 TL para veriyoruz, sigortamız 1,5 milyar civarında bu bizim neyimize yetsin. Yetkililer gelip buraya neden taksimetre açılmıyor diyor hele kendileri bir gelip burada çalışsın onları kurtarıyor mudur. Mesela bugün bile 70 tane araç sabahtandır bekliyoruz daha bir tane bile işe çıkmamış.” dedi.

‘Suriyelilerin kullandığı taksiler korsan’

“Eğer bizim için taksimetre fiyatı 4 TL olursa biz kendimiz buraya yazı yazarız taksimetre ile çalışır diye.” İfadelerini kullanan Otogar Taksici esnafı, “Her yere taksimetre ile gideriz. Şuan da bile 3 TL 3,30 kurtarmaz bizi belediyecilerde orada durur taksimetre neden çalışmıyor gel hele kendisi çalışsın vicdan yahu valla billah vicdan burada 70 tane kişi çalışıyor onların çoluk çocuğu var yazık valla yazık. Bu alanda Suriyelilerin kullandığı taksilerde korsan taksiler onlarda bizim işlerimizi olumsuz etkiliyor, kimse bir şey yapmıyor. Yetkililer bir görsün sarı renkte olup kepi olmayan araçlarda korsan taksiciler onlarda bu işi yapıyorlar.” diye konuştu. 

Otogar taksi durağı şoförü Sait, “bu rayış hiç işimize yaramaz, eğer yapılacaksa hiç yapılmasın. Bu şuan çalıştığımız rayiş 7 yıl önceki rayiştir. 7 yıl içerisinde yaşama ne kadar zam geldiğini bütün millet biliyor. 3,30 olması bizim işimize herhangi bir kar yararı olmaz. Olsa düzgün bir şey olsun ki bizde rahatlayalım. Yani değişirse daha gidip değiştirmesi için bile 150-200 TL para vermemiz lazımdır. Bizim için açılış olarak 5 açılış olursa iyi olur çünkü Urfa ortamı gidişi olan ama gelişi olmayan bir sistemdir. Biz buradan yolcuyu bahçelievlere falan bıraktığımızda tekrardan buraya geliyoruz boş bir şekilde. Halk alışkın değil ondan dolayı diyorum olacaksa hiç olmasın.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2017, 10:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esnaf
Esnaf - 2 yıl Önce

S urfa otogarı tam bir fahiş para alıyor birgün otogardan b evlere gittim tövbe TÖVBE daha binmek asla ben de taksi kültürü var ama otogardaki taksilerden herkes şikayetçi bu otogarın dernek başkanı yokmu

Müşteri
Müşteri - 2 yıl Önce

Taksici arkadaşlar,Urfa küçük doğru ama 25-30₺ ye otogardan merkeze gidersen kusura bakma kimse taksiye binmez...Taksimetre zaten araçta süs için duruyor,İstanbul'da herşey taksimetre ile ve insan sayısı çok bu durum il sayısını tabi ki çoğaltır,ciro artar.TAksi durağından çıkınca,durağa dönmeden 5 iş daha yolda yapıyor adamlar.

Taksici
Taksici - 2 yıl Önce

Beter olun. 5 yıl önce otogardan karaköpru belediysine taksiyle geldim. 20 tl aldı. Haram olsun...

SIRADAKİ HABER