ŞUTSO'dan Bankalara ''Tefeci'' Tepkisi!

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Meclis Başkan Yardımcısı Kemal Süt, son dönemde yaşanan ekonomik krizin iş adamlarını zorladığını fakat bundan daha büyük sorunun iş adamlarını resmen tefecilerin kucağına iten, vicdansız banka yetkilileri olduğunu söyledi.

ŞUTSO'dan Bankalara ''Tefeci'' Tepkisi!

Özel bankaların; kredi limitlerini düşürmemesi, ipotek unsurlarının değerinde göstermemesi, kredi borçları dolayısıyla hesaplara bloke koyması gibi etikle hiç bağdaşmayan tutumlarını eleştiren Kemal Süt, “Banka yetkililerinin, Şanlıurfalı işadamlarına yaklaşımları kabul edilemez hale gelmiştir, keyfi uygulamalarla işadamlarına çok büyük sıkıntı yaşatmaktadır” dedi.

Kemal Süt değerlendirmesinde şunları kaydetti: “Ekonomik olarak zor bir süreçten geçtiğimiz bu günlerde, hükümetimiz gerek 2020-2022 dönemine ilişkin Yeni Ekonomik Program ve 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, gerek kamu bankalarının faiz indirimleri ve gerekse diğer eylem planlarıyla vatandaşın ve işadamlarının bu süreci en az kayıpla atlatmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalar, takdirle karşılanırken, her ne hikmetse banka yetkilileri bu düzelmelerden bihaber gibi davranmakta, siyasi ve ekonomik açıklamaların tam tersi uygulamalar ile yüksek kredi faizi uygulamalarına, ipotek unsurlarının değerinde gösterilmemesine ve hesaplara bloke koyulmasına devam etmektedirler.

Bilindiği üzere yaşanan ekonomik problemlerden dolayı, özellikle kamudan ihale alan şirketlere ödemeleri maalesef geç ödendi, işadamlarının bankalara olan ödemeleri de bu nedenle gecikti. Ancak Banka yetkilileri bu duruma hassasiyetle yaklaşmaları gerekirken onlar, işadamlarını iflasa sürükleyecek taleplerde bulundu. Kısaca bu yetkililer, sanki bu ülkenin bir ferdi değillermiş gibi yatırımcı, sanayici ve tüccara zorluk üstüne zorluk, güçlük üstüne güçlük yaşatmaya devam ediyor.

Şanlıurfa ekonomisinin can damarları olan tarımın, sanayinin, ticaretin ve turizmin ilimizdeki geleceği; basiretsiz, sorumluluk almayan ve keyfi uygulamalarla işadamları ve yatırımcıları canından bezdiren tefeciye muhtaç eden vicdan yoksunu bankacılara teslim edilmemeli. Bu konuda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’tan, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’tan, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’dan, TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’ndan bu duruma bir çözüm bulmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 10:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
mersavi
mersavi - 1 hafta Önce

en büyük tefeci bankadır.milyonların annesini ağlattı.onları tefecilerden ayıran şey vergiye tabi olmalarıdır

Belediye Personeli
Belediye Personeli - 1 hafta Önce

Bu kadar vicdan sahibi biriyseniz öncelikle, taşeron döneminde belediye çalışanların taserondan kadroya geçirilirken sizin temizlik şirketi uzerinden 15 günlük haklarını vermediniz.
Beltura geçtik sonra. Hakkımızıı helal etmiyoruz size.

SIRADAKİ HABER