Suruç’ta tarlalar ve evler suyun altında kaldı

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Büyüksergen Mahallesinde yükselen yeraltı sularından dolayı mahalleli evlerini boşaltırken bazı ekinler tarlalarda kaldı.

Suruç’ta tarlalar ve evler suyun altında kaldı

Suruç ilçesine bağlı Büyüksergen kırsal mahallesinde yükselen yeraltı sularından dolayı mahalleli evleri boşaltıyor, ekinler ekilemiyor, ekilenler biçilemiyor. Pamuklar, mısırlar, ekinler tarlalarda kaldı.

Mahalle sakinlerinden Asaf Binici, "Şimdi bizim köyde beş ,altı ev  yükleyip gitti bizde yükleyeceğiz. Her taraf dolu su pamuklarımızı ne kaldırabildik nede ekebildik yetkililer bir çare bulsun. Hurma ağaçları, incir ağaçları kurudu bu halimiz ne olacak yetkililere buradan sesleniyoruz" dedi.

Mazlum Binici ise, "Şu an köyümüzde 20 hane olması gerekirken 5 haneye düştük çoğu ev taşındı gördüğünüz gibi burada göller oluşmaya başladı. 7 ay önce sulama bitmesine rağmen sular halen yeraltından çıkmaya devam ediyor. Bunun sebebini biz bilmiyoruz açıkçası ama şu an etrafta kökü kokular  yayılmaya başladı. Çoğumuz hastayız bunun farkında değiliz. Belki de bu su daha böyle devam ederse çeşitli hastalıklar çıkmaya başlayacak. Köydeki çoğu ağaç kurudu, Dışarıya adım atamıyoruz. Tarlada ürünler kaldı ürünlerimizin çoğunu  toplayamadık. Pamuklarımız kararmaya başladı neler yapılacak konusunda en ufak bir fikrimiz yok.  Umarım devlet bu işe bir el atar bu soruna bir çözüm bulur yoksa kalan 5 hanede bu köyü bırakacaz. Artık büyük şehire falan göçeriz devlet buna bir çare bulsun" ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2019, 13:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali as
ali as - 8 ay Önce

vahşi sulamanın neticesi budur aynı proje yaylak be bozova ovasında var neden orda böyle bir şey yok çünkü oradaki çiftçiler bilinçli sulama yapıyorlar suruç'ta boruları atıp sabaha kadar tarlalar göl oluyor kendilerinden sonra gelen köyler su alıyormu almıyormu umurlarında değil zaten yaptırımda yok olacağı buydu dahada kötü olacak.

Emrah öz
Emrah öz - 8 ay Önce

Suruçun alt yapısı kötü hiçbir önlem alınmıyor.

SIRADAKİ HABER