Suruç'un Su Sorunu Meclise Taşındı!

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, Suruç çiftçilerinin sorunlarını TBMM gündemine taşıyarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sundu.

Suruç'un Su Sorunu Meclise Taşındı!

Suruç çiftçisinin yaşadığı üretim ve sulama ilgili bir çok sorunu HDP Şanlıurfa millevekili Ömer Öcalan TBMM'ye taşıdı. 

Çiftçilerin yüksek su fiyatlarından ve maliyetlerin artışına ilişkin tepkilerini dile getiren Vekil Öcalan açıklamasında; AKP’nin tarımdaki yapısal sorunlara dair kalıcı çözüm üretmek yerine, var olan yapısal sorunların daha da derinleşmesine yol açacak yanlış̧ politikalarda ısrarını sürdürmektedir. Tarımsal üretimde sorunlar bu kadar belirginken AKP, çiftçiyi, üreticiyi desteklemek yerine tam tersine küçük çiftçi ve üreticiyi üretimden koparmak adına,  sermaye adına politikalar üretmeye devam etmektedir. AKP’nin son olarak açıkladığı  ‘Tarımda Milli Birlik Projesi’ ile sermaye adına tarımsal politika ürettiğini ortaya koyduğunu açıkça göstermiştir'' dedi.

''Şanlıurfa çiftçisi son yıllarda gittikçe artan maliyetler karşısında üretimi terk ediyor''

Öcalan; ''AKP’nin yanlış ve yandaş tarım politikasından etkilendiği gibi en fazla Şanlıurfa çiftçisi etkilenmektedir. Başta Pamuk (% 42) olmak birçok tarımsal üründe Türkiye üretimin önemli bir kısmını karşılayan Şanlıurfa çiftçisi son yıllarda gittikçe artan maliyetler karşısında ya üretimi terk ediyor ya da zorla ayakta kalmaya çalışıyor. çalışmaktadır.  Şanlıurfa’da yaşanan yoğun işsizlik ve yetersiz yatırımlar ile birlikte girdi maliyetlerindeki artış, ürün satış fiyatlarının düşük olması ve devletin son zamanlarda uygulamaya koyduğu tarım politikaları çiftçiyi üretimden uzaklaşma, dolayısıyla, temel geçim kaynağından mahrum kalma noktasına getirmiştir. Buna ilave olarak son iki yıldır su bedellerinin aşırı bir şekilde artması çiftçi açısından süreci daha da içinden çıkılmaz hale getirmiştir'' dedi.

Vekil Öcalan; ''Düzenli su verilmemesinden kaynaklı 2018 yılında Şanlıurfa pamuk çiftçisinin %35’i susuzluktan dolayı ürününü tarladan kaldıramamıştır. Son olarak sulama birliklerinin %50’yi aşan oranlarda suya zam yapması çiftçiyi üretim yapamaz hale getirmiştir. Suruç’ta tarımsal amaçla kullanılan su birim fiyatının, 2018 yılında 96 TL iken 2019 yılında 168 TL olması, artan mazot ve gübre fiyatları ile birlikte çiftçiyi üretemez noktaya getirmiştir. Bu bağlamda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın,  Şanlıurfa’da çiftçiler özelinde bütün çiftçilerin yaşadığı sorunlarına ilişkin ivedilikle çözüm üretmeye yönelik adım atması gerekiyor'' ifadelerine yer verdi.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER