Suruç Tarımında Bir İlk Yaşandı

Şanlıurfa’nın bereketli tarım topraklarına sahip olan Suruç’ta bir çiftçi evin bahçesinde yetiştirdiği muz ile bir ilke imza attı.

Suruç Tarımında Bir İlk Yaşandı

Şanlıurfa’nın bereketli topraklarında yetişen ürün sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Özellikle Suruç ovasına gelen su ile birlikte ürün çoğunluğunda artış oldu. Patates, çilek gibi ürünlerin yetiştirilmeye başlandığı bu bölgelerde en son yer fıstığı üretimi de başlamıştı. Oldukça sıcak bir iklime sahip olan Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı Boztepe Kırsal mahallesine bağlı Bulgun mezrasında Zeki Yüksel adında bir çiftçi, örnek olarak evin bahçesinde ektiği muz ağacından aldığı ürün ile Şanlıurfa ve ilçelerindeki tarım arazilerinin ne kadar verimli ve farklı ürünlere elveriş olduğunu gösterdi.

Bahçesinde ektiği muz ağacı ile oldukça verimli ve kaliteli muz elde eden çiftçi önümüzdeki yıllarda bu ürün için ekim alanların oluşturulması gerektiğini söyledi. Şanlıurfa ve ilçelerinin sadece pamuk, mısır, buğdaya bağlı kalmayıp farklı alternatiflerle farklı ürünlere de açılmasını belirterek, bölgenin topraklarının verimli ve bereketli olmasından dolayı birçok farklı ürünün yetişebileceğinin altını çizdi.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
aziz
aziz - 1 yıl Önce

ben muzu bundan 5 yıl önce ceylanpınarda ektim ve salkımı 15 kğ.tuttu yazın googleye urfada ilk muz

SIRADAKİ HABER