Suruç'ta Çiftçi Çiftçiyi Mağdur Ediyor

Suruç ilçesinde bulunan çiftçilerden bazıları kendilerine su verilen havuza bağladıkları motorlarla fazla su alarak diğer çiftçilerin mağdur olmasına neden oluyor.

Suruç'ta Çiftçi Çiftçiyi Mağdur Ediyor

Türkiye’nin en uzun, dünyanın beşinci uzun sulama tüneli, olan Suruç Tünel hizmete açıldığı günden bu yana sorunları bitmek bilmiyor. Her yıl sulama dönem geldiğinde sıkıntı ve sorunların yaşandığı Sulama kanalı yüzenden her yıl ilçede köylüler veya kişiler arasında kavgalarda meydana gelmektedir.

Son olarak Suruç’ta bulunan çiftçilerden gelen şikâyetlerden birisi de R5 sulama kanalının havuzlarına çiftçilerin kendi imkânları ile taktıkları motorlarla daha fazla su çekerek bir sonraki çiftçinin hakkına giriyor. Çiftçilerden gelen şikâyet üzerine DSİ’nin bu tür sıkıntı ve sorunlarda denetlemeler yapmadığını ve çiftçilerinde bundan cesaret alarak böyle yola başvurduklarını söyleyerek bu durum karşısında diğer çiftçilerin hakkına girişildiğini ve çiftçilerin mağdur olduğunu söylediler.

Çiftçiler, böyle havuzlara motor takılarak nasıl sulama yapacaklarını söyleyerek zaten yetersiz olan havuzlardan dolayı çiftçiler mağdur bide üzerine böyle uyanıklıklar yapılınca diğer çiftçi tam anlamı ile mağdur oluyor. Bizler de böyle yapmayı biliriz ama kimsesini kendini uyanık zannetmesine gerek yok DSİ bu alanda gereken denetimleri yapacak ve bu tür şeyleri kontrol altına alması lazım” dedi.

Havuzlar yetersiz kalıyor

Suruç’ta çiftçiler yapılan proje ile birlikte tarlalara suyu veren havuzlarında yetersiz kaldığını söyledi. Yapılan her bir havuzdan 6-7 borunun bağlandığını ve böylelikle gelen suyun yetersiz kaldığını söyleyerek suyun her boruya gitmediğini söyledi. Çiftçiler her yıl bu tür sorun ve sıkıntıların yaşandığını belirterek böyle sorunlara yetkili kişilerin el atmasının lazım olduğunu söyledi.

Çiftçiler Sürekli bu sıkıntıları yaşıyor

Türkiye’nin en uzun, dünyanın beşinci uzun sulama tüneli, olan Suruç Tünel hizmete açıldığı günden bu yana sorunları bitmek bilmiyor. Her yaz döneminde pamuk ve mısır sulaması geldiğinde çiftçiler sürekli sıkıntı ve sorunlar içinde kalıyor. Denetimlerin yapılmadığını söyleyen çiftçiler bu alanda DSİ’yi suçladı. Herkese eşit bir şekilde suyun verilmemesinin suçunu da DSİ’ye atan vatandaşlar, Bazı çiftçiler tarafından havuzlara motorun yerleştirildiğini ve hakkı olan suyun iki katını kendi arazisine çektiğini söyledi. 

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER