Suruç Sular Altında

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde taban suyunun yükselmesi bölge sakinlerini tedirgin etmeye devam ediyor.

Güneydoğu Anadolu Projesi Eylem Planı'nda yer alan dünyanın en uzun 5'inci tüneli olan Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi kapsamında su verilmeye başlamasıyla birlikte bölgedeki bazı yerleşim kesimlerinde taban suyu yükselmeye başladı.

Taban suyunun yükselmesi ile evleri tehdit altında olduğunu söyleyen mahalle sakinleri, yetkililerin bir an tahliye kanallarının açılmasını istedi. Taban suyunun yükselmesi nedeniyle sokak ve cadde ve mezarlığın su altında kaldığı görüldü.

Suların yükselmesiyle beraber mezarlığın yarı seviyesine kadar su dolu olduğunu görenler şaşırdı. Vatandaşlar, cenazelerini nasıl defnedeceklerini düşünürken büyük tedirginlik yaşadı. Vatandaşlar, Sadece mezar defini için değil, daha önceden defnedilmiş cenazelere de zarar gördüğünü ifade etti.

Suruç ilçesine bağlı saygın kırsal mahallesinde ikamet eden Çiftçi Osman Eşsiz Suların yükselmesinin sebebiyle şu açıklamalara yer verdi;

Şuanada halimizi görüyorsunuz,perişanız, evlerimiz sular altında,yoğurtçu köyüne kadar her yer sular altında biran önce tahliye kanalı açılmasını istiyoruz.Yetkilileri göreve davet ediyoruz.şuanda evlermizde oturamaz hale gelmişiz tarlalarımızı ekemiyoruz ektiklerimizide biçemiyoruz muhakkak biran önce tahliye kanalı yapılmasını istiyoruz.

Saygın kırsal mahallesinde ikamaet eden bir diğer vatandaş Erdal Polat ise şu ifadelere yer verdi;

Vatandaş perişan,magdur, devlet bu soruna çare bulamıyor Mu? eğer devlet bu suyu bu köyden tahliye edemiyorsa bende birşey diyemiyorum,Amcam ev yaptı ama oturma fırsatı bulamadı.Amcamın imkanı olduğundan dolayı köyü terk ederek Gaziantepe taşındı.Ama bizim imkanımız olmadıpundan dolayı köyü bırakıp gidemiyoruz ve evlerimiz sular altında.Cenazelermiz oluyor ama defin etmekte zor çekiyoruz neden derseniz mezarlıkta sular altında kalmış durumda daha önce defin edilen mezarlıklar çökmüş vaziyette.Çocuklarımız yollarında sular altığından dolayı okula gitmekte zorluk çekiyor dedi.

Haber:İbrahim Çakmak,Erhan Subaşı (Urfanatik)

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 07:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER