Suruç Nar Festivaline Büyük İlgi

Suruç Belediyesi tarafından bu yıl 2.si düzenlenecek NARFEST Nar Festivali kortej yürüyüşüyle başladı. Birbirinden renkli görüntülerin yaşandığı festival, vatandaşlardan tam not aldı.

Suruç Nar Festivaline Büyük İlgi

Suruç Belediyesi ve Kaymakamlığı tarafından ilki geçen yıl ilki düzenlenen Suruç Nar Festivali’nin 2’ncisi ise yoğun katılım ile başladı.  Festivale Suruç Belediye Başkan Vekili Tarık Açıkgöz başta AK Parti Milletvekili ve MKYK üyesi İbrahim Halil Yıldız, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç, Şehit Aileler dernek başkanı Mehmet Yavuz, olmak üzere çok sayıda sivil toplum örgütü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival Binlerce kişinin katılımıyla Suruç narı hasadıyla başlayan festival kapsamında daha sonra ilçe girişinden Suruç Belediyesine kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Atların da yer aldığı yürüyüşte yöresel kıyafetli kadınlar hasatta toplanan narları sepetlerle taşıdı. Yürüyüş sonunda katılımcılara yöreye özgü yemekler ikram edildi.

Suruç Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tarık Açıkgöz, yaptığı konuşmada, festivale gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Açıkgöz:” GAP Projesinin hayata geçmesi ile birlikte Suruç Nar’ın ekimi alanı daha da genişlemiştir. Bugünkü üretimimiz 750 dekar ile 500 tonu buluyor. Gün geçtikçe bu rakam artıyor. Çiftçilerimize pazar alanının oluşturulması noktasında her türlü desteği veriyoruz. Suruç narının ihracatı yapılıyor şu aşamada. Amacımız ihracat rakamını artırmak. Bu tür festivaller gerek ilçemizin gerekse ilimizin tanıtımında önemli rol oynuyor. Suruç ilçemiz 102 bin nüfusuyla büyük bir potansiyele sahip. Birlik ve beraberliğimizin pekişmesi anlamında bu tür etkinlikler büyük önem taşıyor." dedi.

Nar Festivali kapsamında ünlü şarkıcılar Selçuk Balcı ve Latif Doğan, Ömür Gedik, Benhur, Avşanlı Memed konser verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER