Suriyeliler İçin Danışma Merkezi Açıldı

Şanlıurfa Valiliği ve UNHCR Türkiye ortaklaşa Şanlıurfa’daki Suriyeli mülteciler sorun ve çözümü için danışma merkezi açtı.

Şanlıurfa Valiliği katkıları ve BM mülteciler Yüksek Komiserliği finansmanıyla şehirde bulunan Suriyelilerin ihtiyaçlarını, sorunlarını belirlemek ve bunlara çözüm bulmak için Suriyeliler çin danışma merkezi açıldı. Danışma merkezi açılışından dolayı Şanlıurfa Valiliği konferans salonunda tanıtım toplantısı düzenlendi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilci Yardımcısı Paolo Artini, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin dünya genelinde en fazla mülteci alan ülke olduğunu söyledi. Paolo Artini "Türkiye'nin şu anki çabaları çok büyük bir yük paylaşımıdır. Büyük bir fedakârlıkla bu konuda çalışmalar yapılıyor. Suriyelilerin ulusal hizmetlere erişimi konusunda Türkiye oldukça başarılıdır." dedi.

Yapılan Tanıtım toplantısına İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın, İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

“Ayaklarının Üzerinde Daha Dik Durmalarının Sağlayacağız”

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin,  “UNHCR Türkiye Yardımcısı temsilcisi Sayın Paolo ARTİNİ,  protokol ve değerli basın mensuplara hepiniz hoş geldiniz diyerek sözlerine devam eden Erin “ Bugün önemli olan uzun bir süredir çalışması devam eden ve faaliyete geçme aşamasına gelmiş olan bir proje ve hep birlikte yapmış olacağız. Çok hayırlı Şanlıurfa yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz işini biraz daha kolaylaştıracağız ve ayaklarının üzerinde biraz daha durmalarının sağlayacağız, kendilerine güvenin biraz daha artıracaktır. Bu projeyle birlikte yeni bir telefon muaresi da devreye girmiş oldu. Oda 0414 214 14 44, Suriyeli kardeşlerimiz 08.00-22.00 kadar açık olacak oradan Birleşmiş Milletlerin finansmanın teminin sağladığı. Şuan itibariyle 10 personel arkadaşımız gece 22.00 kadar orada görev yapacak personel arkadaşlarımız, gelecek talebelerini alacaklar, sadece almakla kalmayacaklarla bu proje talebin alındığı andan itibaren, sonuçlandırılmasına kadar süreçleri tamlanmış ve sürekli çalışacak bir organizma haline gelmiş olacaktır. Talebi alan arkadaşlarımız Aile, Sosyal ve politikler başata olmak üzere bizim valiliğin bir süredir biliyorsunuz devreye giren arkadaşlarımız ile irtibatlı bir şekilde projeyi yürüten müdür ve yetkililerin kontrolünde ve denetiminde talebin ilgili olduğu kuruma ulaştırılması,  takibin sonuçlandırılması ve sonucunda ilgilinin bilgilendirilmesi ve yapılan işlemlerinin, tahsis edilen kararların ve uygulamalarında aynı zamanda veri merkezine aktırılarak burada depolandırılıp ve gerçekten son derece faydalı ilimiz içinde önemli örnek teşkil edecek Türkiye genelinde de belki yaygınlaştırılabilecek bir proje ve Şanlıurfa’da yapılmasında büyük bir memnuniyet duymaktayız.  Bu projenin bu noktaya getirilmesinde emeği geçen birçok arkadaşımız, kardeşimiz ve aktörler var onlarda buradan hepsine teşekkür etmek istiyorum ve Birleşmiş Milletlerine ve Sayın Paolo ARTİNİ sağladıkları destekten dolayı buradan teşekkür ediyorum. “dedi 

“Türkiye’nin Dünya Çapında En fazla Mülteciyi Misafir Eden Ülke”

Öncelikle Türkiye’nin Dünya çapındaki en fazla mülteciyi misafir eden ülke konumunda olduğunu belirten Paolo ARTİNİ,  “Türkiye’nin şuandaki çapalarını çok büyük bir paylaşımın olduğu için ayrıca Türkiye’nin büyük bir fedakârlıkla yaptığı ve mültecilerin ulusal erişimi konusunda Türkiye’nin büyük çalışmaları var. Bugün mülteci danışman merkezinin projesinin açılışını yapıyoruz. Bu proje Valilik, Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü ve BMK’nun işbirliği ile gerçekleşti biz bu proje büyük bir önem arz ediyoruz çünkü bildiğiniz üzere mültecilerin hizmetleri üzerine gelişimini geliştirecek. Projenin ilk konusu çağrı merkezinden oluşuyor bu projede mülteciler çağrı merkezi aracılığıyla bilgi edinebilecekler. Bu aynı zamanda valiliğin açık kapı yaklaşımına da önem taşıyor. Projenin ikinci konusu ise Aile ve Sosyal Politikaları bakanlığının desteklemesini içeriyor. Özeliklide il müdürlüğü bazında yani Şanlıurfa’daki il müdürlüğü bazında BMK olarak somut olarak AZEBE il müdürlüğü çalışınalar malzeme ve diğer destekleme türleri ile desteklenip hizmetlerinin artırılması mülteciler ilişkilerini geliştiriyor. “dedi 

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2018, 16:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
misafir
misafir - 1 yıl Önce

savaş mağduru kadınlara çocuklara yardımcı olan el uzatan sivil toplum kuruluşlarına teşekkürler

SIRADAKİ HABER