“Stokçuluk Karaborsacılık Değildir!”

Şanlıurfa Sebze ve Meyve Hal Başkanı Faruk Akbaş, son haftalarda stokçularla ilgili çıkan haberlerle ilgili yanlış algıların oluşturulduğu ve stokçuluğun karaborsacılık olmadığının altını çizdi.

Özellikle ülkemizde son haftalarda neredeyse her gün gündem maddesi haline gelen ve oldukça eleştiri alan soğan ve patatesin stok edilmesi ile ilgili konuşan Şanlıurfa Hal Pazarı Başkanı Faruk Akbaş, stokçuluk ile karaborsacılığın karıştırıldığını bundan dolayı hal pazarındaki esnafların büyük zarar gördüğünü söyledi. Soğan ve patatesteki fiyat artışının sebebi stokçuların olmadığını tek sorumlusunun karaborsacılar olduğunu belirten Faruk Akbaş, “Biz karaborsacılıkla stoklanmanın ayrı edilmesi istiyoruz, kurunun yanında yaşında yanmasını istemiyoruz. Depodaki soğanların %75 çiftçinin kendi ürünüdür, %25 karaborsacıların elindeki ürünler ile depolardaki ürünlerle ayrıt edilemez.” Dedi.

‘Karaborsacılıkla ve stokçuluğu maalesef birbirine karıştırmaktalar’

Şanlıurfa Hal Pazari Başkanı Faruk Akbaş, “Olduğu gibi gündem de soğan, patates üzerinde yanlış algılar var. Vatandaşımız yöneticilerimiz karaborsacılıkla stokçuluğu maalesef birbirine karıştırmaktalar. Soğan, patates ve elma ürünlerimiz mutlaka stoklanması gerekenlerdir, çünkü bu ürünler yaz aylarının 8-9 aylar arasında hasarlar yapılıyor bu ürünler depolara alınmasa 10-20 gün içerisinde çürür ve bizler mevsim boyunca satabileceğimiz soğanı ve patatesi bulamayız. Bu yüzden patates kendi üretim bölgesi olan Niğde ve Nevşehir bölgesinde, soğan Ankara Çorum bölgesinde, elma da Isparta bölgesinde yetişmekte. Mutlaka ama mutlaka bu ürünler depolanmak ve stoklanmak zorunda. Bu stoklanan ürünler ihtiyaç duyulduğu kadar piyasaya arz edilir.” Dedi.

Soğan Karaborsacılar Tarafında Spekülasyon Edildi

Bu yıl soğan da maalesef bir hastalık söz konusu oldu, bu hastalıktan dolayı soğanlar kısmen çürüttü bu çürüme ile birlikte çünkü şuandaki depodaki soğanların 4. aya kadar başka bir alternatifi yoktur, onların dışında size satılacak soğan yok. İlk erkenci soğan ancak 4. ayda hasat yapılır 4. aydan sonra size bu soğanlar satılacak. ama şuandaki depodaki soğanlar bir kısmı karaborsacılar tarafında spekülasyon edildi fiyatların artışına neden oldu.

Soğanın %25 Karaborsacıların Elinde

Biz karaborsacılıkla stoklanmanın ayrı edilmesi istiyoruz, kurunun yanında yaşında yanmasını istemiyoruz. Hükümetimizin bu aşamada karaborsacılığa yönelik olarak yapması gereken tek nokta ithalat kartını açmasıdır, ithalat kartının açılması ile birlikte bir haftada soğan fiyatları normal fiyata inecektir. Depolara yapılan baskınlar bizim tarafımızdan uygun görünmektedir, o depodaki soğanların %75 çiftçinin kendi ürünüdür, %25 karaborsacıların elindeki ürünler ile depolardaki ürünlerle ayrıt edilemez. İşin en kolay noktası ithalat kartını açmaktı. 15 gün önce soğan fiyatların yükselişinde biz karaborsacılığa yönelik açıklamalarımızı yapmıştık, mutlaka bu spekülasyonun önlemesi gerektiğini söylemiştik. Piyasada soğan fiyatların durumu orantılı değildir bu fiyatlar gerçekçi fiyatlar değil diye 15 gün önce açıklamamızı yapmıştık. Depodaki soğanlarımız bize yeter, belki 4. ayda piyasa da soğan kesilmesi ile arzın düşmesi ile birlikte belki soğanlardaki fiyatların yükselmesi normal karşılanır. Ama şuanda henüz sezonun başındayız depodaki soğanlar şuanda bizi karşılama boyutunda, burada anlatmak istediğimiz, evet karaborsacılık vardı stokçuluk değil, stokçuluk çiftçinin bu işi gerçekten yapan esnafın yazın hasat döneminde malın alıp piyasaya lazım olunca piyasa süren kesimdir kesinlikle lekelenmemesi, bu insanların incitilmemesi lazım ama karaborsacıların da en ağır şekilde cezalandırılması hepimiz için olmasa olmazımızdır.

Soğan Alıp Depoya Kitledenler Karaborsacıdır

Karaborsacılık bu işi yapmayan, bu işi ticaretinde olmayan, bu işin parkenden olmayan farklı sektörlerdeki, farklı insanların birikmiş olduğu parayı getirip soğan alan, soğan pahalı olacak diye alakasız bir şekilde depolara kapatması, satış yapmaması karaborsacılık. Bizim esnafımızın burada işletmesi var, burada satış noktaları var 200 ton soğan alınmış depoya konulmuş haftada bir arabayı buraya getirip malını satıyor bu karaborsacılık değil bunlar stokçuluktur bunları ayrı etmemiz lazım. Benimde birçok esnafımın orada ürünü var ama benim esnafım buralarda işyerine bakan haftalık buraya iki,  üç kamyon mali gelen esnaflardır bu insanları incitilmemesi lazım. Kast ettiğimiz karaborsacılar bizimle alakası olmayan, dışardan gelip sırf soğan pahalı olacak duyumundan dolayı kredi çekmiş, evini satmış gelip orada soğan almış depoya katıp kapıyı kitlemmişler bu karaborsacılık.

“Baskın Yapılan Yerlerde Çalışmalar Vardı”

Dün televizyon, sosyal medya da gördük baskınlar yapıldı, baskın yapıldı ama birçok depoda çalışma vardı orada soğanalar temizleniyordu, soğanalar aralarında pis olanlar çıkarılıyordu torbalanıp satılıyordu zaten onlara yönelik bir baskınlar yapılmaması lazım, deposu kapalı hiç satış yapmayan depolara yönelik çalışma yapılması lazım ama normal şekilde hafta bir araba iki araba mal sevkiyatı yapan depolara karışmamak lazım.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahadır
Bahadır - 11 ay Önce

Basbayağı karaborsacılıktır. Gariban çiftçinin malını depoladığı nerde görüşmüş. Borçlu adam neyi depolasın. Soğanın patetesin bir kısmını çürütmek pahasına stoklayıp çürüten ve fakir fukurayı soğana muhtaç edenin Allah belasını versin

Bahadır
Bahadır - 11 ay Önce

Yorumları neden yayınlamıyorsunız editör kardeş!

SIRADAKİ HABER