STK’lar İlgili Bir Karmaşa Yaşanıyor

Şanlıurfa’da vatandaşların Suriyelilerle uyum içinde yaşamasını sağlamaya yönelik düzenlenen ‘Şanlıurfa Barometresi’ toplantısında hazırlanan verilere göre, kentte günde 50 Suriyeli bebeğin dünyaya geldiğini ve Ayrıca Şanlıurfa’da yaşayan Suriyeli sığınmacıların çoğunun Urfa’da yaşamaktan mutlu oldukları aktarıldı. 

Toplantı verilerin paylaşıldığı sunumun ardından Vali Erin başkanlığında basına kapalı olarak devam etti.

Basına açıklamada bulunan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, proje ile hedeflerinin tespit edilen problemlere müdahale edilmesini kolaylaştırmak, gerek Şanlıurfalılar açısından rahatsızlığı hissedilen sorunların çözülmesi gerekse Suriyelilerin yaşadıkları problemlerin ortaya konularak çözümlenmesini amaçladıklarını söyledi. Türkiye’deki Suriyeliler hakkında yaptıkları çalışmanın ardından Şanlıurfa’daki Suriyelilere yönelik yaptıkları çalışmanın oldukça kapsamlı olduğunu değinen Akademisyen Murat Erdoğan, “Çok geniş bir akademisyen ekiple çalıştıklarını, ortak bir akıl ortaya koymaya ve doğru resim çekmeye çalıştıklarını söyledi”

“Şanlıurfa’da İse Günde 50 Bebek Dünyaya Geliyor”

Türkiye’de 3 milyon 585 bin Suriye uyruklu vatandaş varken, Şanlıurfa’da 469 bin Suriyeli yaşıyor diyen Erdoğan, “Türkiye’de günde ortalama 395 Suriyeli bebek dünyaya gelirken, Şanlıurfa’da ise günde 50 bebek dünyaya geliyor. İstihdam verilerine gelince Şanlıurfa’da aktif çalışma nüfusundaki Suriyeli sayısı 210 bin dolaylarındadır. Şanlıurfa’da zorunlu eğitim çağında olan Suriyeli nüfusu 150 bin ve Şanlıurfa’da 5 bin ek derslik, 208 okul, 7 bin 500 de öğretmene ihtiyaç var. Verilerimiz sonucunda yüzde 80 oranında bir Suriyeli çoğunluk Şanlıurfa’da mutlu olduklarını dile getirirken, Şanlıurfalılara minnet duyduklarını ifade ediyorlar” dedi.

Bu çocuklar için beş bin dersliğe iki yüz sekiz okula ihtiyaç olduğuna söyleyen Akademisyen Murat Erdoğan, “Bunlar Milli Eğitim Bakanlığın kendi hesaplamalarından çıkıyor. İl müdürümüzde burada kendiside bunları biliyordur. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla ilgili bir karmaşa yaşanıyor. Bunu hepimiz biliyoruz. Bazılar güzel şeyler yapmaya çalışıyor. Kapasiteleri beliriliyor ama bazı yerlerde herkesin aynı işi yaptığı yada STK’çılığı birazda daha başka  işler  üzerinde kullanan kurumlarda var.Onu için  net  bir ağ  ortaya koyup  valiliğin  önüne koyup  valiliğin  elinde bir data oluşmasını  sağlıyoruz. Onunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. En yakın zamanda oda tamamlanacak,  önce hangi STK hangi kapasiteyle, kaç kişi ile kimlerle iş birliği yapıyor ve nasıl çalışıyor bunu tepeden görebilme imkânımız olacaktır.”dedi.

Geniş Bir Ekiple Çalışıyoruz

Türkiye’deki Suriyeliler ardından Şanlıurfa’daki Suriyeliler konusunda geniş bir ekiple çalıştıklarına değinmen Erdoğan “Yalnız değilim diğer akademisyen arkadaşlarımız var, bugün sadece ben buradayım. Ama bizim Harran Üniversitesinden ve Yıldız Teknik Üniversitesinden hocalarımızla işbirliği yaptığımız hocalarımız var. Ortak bir akıl ortaya koymaya ve doğru bir resim çekmeye çalışıyoruz. Burada çok önemli noktalar var.  Şanlıurfa barometresinde yani barometre dememizin nedeni sürekli çalışma olmasını öneriyoruz ve bundan sonraki süreçleri takip edilmesi bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz. Burada çok kapsamlı bir anket gerçekleştirdik. Hem Şanlıurfalılar yani Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olanlar hem de Suriyelileri hem kamplarda hem de kamp dışında odak grup toplantıları gerçekleştirildik.”diye konuşt.

“Uyum Ve Entegrasyon Sağlanmasına Yönelik Adımları Birlikte Atacağız”

Suriyeliler ile ilgili Şanlıurfa Barometresi Toplantısında basına açıklamalarda bulunan Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin,  “İlgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcileriyle devlet tarafından alınması gereken önlemleri istişare yapmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Basından arkadaşlar var onlarda toplantının belli bir kısmına katılacaktalar ondan sonra basına kapalı bir şekilde devam edecektir.  Çalışmanın finansmanında büyü katkıları olan GAPTEM ve projenin sağlıklı bir şeklide yürütülmesinde büyü katkı sağlayan Murat hocamıza ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Suriyeli kardeşlerimizle Şanlıurfa’da sorun olacak olan ve tespit ettiğimizde müdahale etmek suretiyle, gerek Urfalı kardeşlerimiz açısından rahatsızlık ve sorunların çözümlemesi gerekse Suriyeli kardeşlerimizin gözüyle de sorunların ortaya konulması ve çözülmesi temel hedefimizdir. Yani burada tam bir uyum ve uyum sağlanmasına yönelik adımları inşallah birlikte atacağız. Almamız gereken tedbirleri, bilimsel verilere dayalı bu çalışmaya dayanarak alacak, bu konuda ne yaptığını bilen bir anlayışla çalışmamıza devam edeceğiz. Bu çalışmanın Şanlıurfalılara ve Suriyeli kardeşlerimize hayırlı hizmetlere vesile olmasını diliyor, projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER