Soğuk Havada İçilmesi Gereken Bitki Çayları…

Şanlıurfa'da mevsimin değişikliğinin başlamasıyla birlikte oluşan hastalıklara karşı vatandaşlar aktarcılar da bitkisel ürünleri tercih ediyor.

Soğuk Havada İçilmesi Gereken Bitki Çayları…

Türkiye ve Şanlıurfa'da mevsimin değişmesiyle birlikte oluşan hastalıklara karşı vatandaşlar çözümü aktarcılarda bitkisel ürünlerde arıyor. Şanlıurfalı vatandaşlar ise soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalıktan korunmak için çözümü Haşimiye Meydanında bulunan aktarcılardaki bitkisel ürünlerde buluyor.

Bitkisel ürünlerin hangi hastalıklara deva olduğu hakkında konuşan Aktarcı Esnafı Mehmet; “Ihlamur, papatya, ada çayı, kuşburnu, hatmi çiçeği, zerdeçal, zencefil, karışık bir kış çayımız var. Bunlar kış aylarının vazgeçilmezleridir, tam soğukların gelmeden kullanılması daha önleyici olarak daha etkilidir’’ dedi.

‘’ 12 Çeşit Kış Çayı Var’’

Aktar; ‘’Kış çayımız 12 çeşittir içerisinde birçok bitki bulunur ve bunları hasta olmadan önce tüketmeliyiz sonra tüketilirse bir anlamı olmaz, önceden kullanılırsa vücut direnci artar, bağışıklık sistemi dengeye oturur. Ama sonradan kullanılırsa mesela 2 günde iyileşmesi gerektiği yerde 1 haftada iyileşir sadece süre uzar bundan dolayı önceden kullanmak daha etkilidir. Ve en çok talep gören bitkilerimiz; ıhlamur, ada çayı, kuşburnu, taze zencefil ve bizim hazırlamış olduğumuz kış çayı. Ciğerleri ve bronşları temizlemek için hatmi çiçeği var kaynatılıp tüketiliyor, mide rahatsızlığı için sefa otumuz var kudret narı var, şişkinlik için anason çayımız var, C vitamini için kuşburnu var, hazımsızlık için rezene tohumu, ödem için yeşil çayımız var, safra kesesi ve iltihaplanma için hatmi çiçeği’’ ifadelerini kullandı.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER