Siverek’ten Suudi Arabistan’a ihracat

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde kilim dokumacılığı yapılmaya devam ediliyor. Eski rağbeti görmeyen dokuma kilimler Siverek'ten Suudi Arabistan’a ihracatı yapılacak

Siverek’ten Suudi Arabistan’a ihracat

Gelişen teknoloji ve fabrikasyon üretim bazı meslekleri tamamen yok ederken bazı mesleklerde gelişen teknolojiye rağmen ayakta kalmaya çalışıyor. Bir zamanlar gelin olan kızların çeyizlerinde  dokuma kilimler olmazsa olmazlardandı. Bu gelenek ortadan kalkarken  bu mesleği yapanların sayısı az da olsa halen devam ediyor.

Bir dönemler özellikle kırsal alanda üretimi yoğun olan ve evlenecek çiftlerin çeyizlerinin vazgeçilmezi olan dokuma kilimler, sanayi yapımı halıların çoğalmasıyla eskisi gibi rağbet görmüyor. Şair İbrahim Rafet Mahallesi'nde kiraladığı bir dükkânda 12 yıldır makine ile dokumacılık yapan ilçenin son dokuma ustası 32 yaşındaki Sait Kaçın her şeye rağmen mesleğini icra etmeye devam ediyor.

Eski yün kazaklar elbiselerin açılıp ipleri dokuma ustasına götürüyor. O eski ipler makineden geçirilerek dokuma kilime uygun hale getiriliyor. Uygun hale gelen iplerle daha sonra dokuma kilim dokunuyor. Metresi 6 TL yapılan dokuma kilimlere Türkiye’nin birçok ilinden talep olduğu gibi Avrupa illerinden talep var. 12 yıldır kilim dokuma işiyle uğraşan Sait Kaçın açıklama da bulundu.

KAÇIN: "BU MESLEĞİN BİTMESİNİ İSTEMİYORUZ"
Dokumacılık mesleğinin bitmek özere olduğunu vurgulayan Kaçın türkiyede sayılarının çok az olduğunu belirtip ekledi Kaçın: "12 yıldır kilim dokuma işi yapıyorum. Dokumacılık mesleği bitmiş durumda Türkiye geneli bu işi yapan 5-6 kişi kalmış. Devlet bize biraz daha yardım ederse bitmek üzere olan mesleğimiz bitmez. Bu mesleğin yok olmasını istemiyoruz.

KAÇIN: "SUUDİ ARABİSTAN'DAN GELEN TALİP VAR"
babalarından kalan bu mesleğin mitmemesi gerektiğini açıklayan Kaçın Devlet'ten destek beklediklerini vurguladı Kaçın: "Babalarımızdan kalan bu mesleğin bitmemesi gerek. Dokuma kilimlerin yıkaması kolay ve kullanışlıdır. Yeni gelinlerin yataklarına örtü amaçlı yapıyoruz. Bu dokuma işinin daha da yaygınlaşmasını istiyoruz. Eski kazakları açılıp yün ipleri yanımıza getiriliyor. O iplerden kilimler yapıyoruz. Ekonomik olarak  daha uyguna geliyor. Dokuma kilimin metresini 6 TL yapıyoruz. Bazıları sofra bezi olarak kullanıyor bazıları yorgan üstü olarak kullanıyor. Yazında bulgurlar kilimlerin üstünde serilir. Bu makineyi ben 12 yıldır çalıştırıyorum. ’ya ve Türkiye’nin diğer illerinden gelen üretim talepleri var. Onlara üretip gönderiyorum. Şuanda Suudi Arabistan’dan gelen bir talep var. Onlar ip gönderecek bizde kilimden ayakkabı üretim göndereceğiz. Devlet bize destek verirse daha büyük oranda ticaret yapabiliriz"

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 17:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER