Siverek’te İlk Kez Tarihi Eserlerle İlgili Çalışma Başlatıldı

Siverek mimari mirasının korunması ve değerlendirilmesi çalıştayı düzenlenecek.

Siverek’te İlk Kez Tarihi Eserlerle İlgili Çalışma Başlatıldı

Dicle Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi, Siverek Kaymakamlığı ve Siverek Belediyesi işbirliği ile Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlendirilmesi çalıştayı düzenlenecek.

Siverek tarihi kent merkezi; farklı dinlere ait ibadet mekânları, hanlar, hamamlar ve birçok geleneksel evden oluşan zengin bir tarihi dokuya sahiptir. Son yıllara kadar geleneksel niteliklerini büyük ölçüde koruyan kent dokusu; nüfus artışı ve çarpık kentleşmenin etkisiyle özgün halini hızla yitirmektedir. Siverek'teki mimari mirasın tespit edilmesi, belgelenmesi ve bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılması çalışmalarına katkı sunulması amacıyla “Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi” konulu bir Çalıştay düzenlenmesine karar verilmiştir. Çalıştay; Siverek'in tarihi, kültürü, sosyal yapısı ve mimarisi ile ilgili çalışmalar yapmış araştırmacılar ile restorasyon ve koruma uzmanlarını bir araya getirmeyi, ilgili kurum temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı ve çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Çalıştay sonucunda; Siverek'in mimari mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için bir yol haritası hazırlanacaktır.

Çalıştayın düzenleme kurulunda bulunan Siverek Belediyesi İmar Komisyon Başkanı Mimar Cenap Baylan, yaptığı açıklamada çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi” Siverek’te daha önce böylesine kapsamlı bir çalışmanın yapılmadığı ve çalışmanın Siverek’in kültürel miras farkındalığına katkı sunması açısından büyük bir kazanç sağlayacağı düşünülmektedir. 25 Nisan 2019 tarihinde gerçekleşecek olan çalıştaya Siverek sevdalısı ve Siverek’in daha iyi yerlere taşınmasına gönül vermiş tüm Siverek halkı davetlidir” dedi.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER