Siverek’te Barış Rüzgârı Esmeye Devam Ediyor

Dün ilçeye Bağlı Taşlı Kırsal mahallesinde İzol ve Karahan aşiret liderleri Mehmet İzol İle Karahan aşiret lideri Şerdil Karahan’nın arabuluculuğuyla iki aşiret arasında yapılan barış Siverek’te sevinç ve kardeşlik rüzgârlarının esmesine vesile olmuştu.

Siverek’te Barış Rüzgârı Esmeye Devam Ediyor


 Bu günde ilçeye bağlı ilçeden 7 Km uzakta bulunan Bayırözü kırsal mahallesinde geçtiğimiz günlerde arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan kavgadan bir kişi yaralanmıştı. Aynı mahallede yaşayan İzol aşiretine mensup iki aile arasında husumetin büyümemesi amacıyla, izol aşiretinin lideri Mehmet İzol’un oğlu genç kanat önderi eczacı Hasan İzol’un uzun çabaları barış adına meyvelerini vermeye başladı.

İki aileyi barışa ikna eden genç kanat önderi Hasan İzol, Bayırözü kırsal mahallesine giderek akraba iki aile mensuplarını yan yana getirdi. İki aile mensubu tokalaşarak aralarında ki husumete son verdiler.

İZOL: KAVGA KOLAYDIR ASIL OLAN, ZOR OLAN BARIŞ VE KARDEŞLİĞİ SAĞLAMAKTIR.

Genç kanat önderi izol, Siverek kentine, barış ve kardeşliğin yakıştığını,   kentte barış ve kardeşliği tesis etmek için var gücüyle çalışacakların altını çizerek şunları kaydetti” Siverek geniş bir evdir içinde yaşayanlar akrabadır, dosttur kirvedir, kentimizde hiçbir ailenin dargın kalmasına gönlümüz razı olmaz sadece izol aşiretinde değil tüm aileler arasında ki kırgınlıkların, kan davalarının bitmesini istiyoruz, kavga kolaydır asıl olan, zor olan barış ve kardeşliği sağlamaktır. Buradan tüm kanat önderlerine bir çağırım olacak gelin tüm kırgınlıkları bitirmek için her aileden, aşiretten katılımın olacağı bir barış gurubunu oluşturalım Siverek’te barış rüzgârlarının esmesini sağlayalım”  dedi.

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
Memo
Memo - 1 yıl Önce

İnsanlar kavga ederek birbirlerini öldürerek bir yerlere gelememiştir ancak insanlar bazen çıkarları için bazen basit sebeplerden birbirini öldürürler fakat böyle olmasını istemezler çünkü rahat ve huzurlu olamazlar her an ölüm korkusu insanları rahatsız ve huzursuz eder insanlar tartışırken aşırıya kaçmamalı birbirine hakaret etmemelidir çünkü insanlar öfkeliken kendilerini kontrol edemezler eniyisi barışık yaşamaktır tüm insanlığın barış içinde yaşamasını Allahtan diliyorum yurt da barış dünyada barış Amin

SIRADAKİ HABER