Siverek İlçesinin En Yaşlı Ağacı 363 Yaşında

Siverek ilçesinin Kanlı kuyu meydanında bulunan parktaki 363 yaşındaki dut ağacı görenleri hayrete düşürüyor.

Siverek İlçesinin En Yaşlı Ağacı 363 Yaşında

Kanlı kuyu meydanındaki, kanlı kuyu ağacı olarak bilinen yaşlı ağaç, tarih içinde çeşitli doğal afetlere maruz kalsa da her şeye rağmen halen ayakta ve ayakta kalmaya da devam ediyor. 5 metre 20 cm çapında olan ağacın yeşerme tarihine bakıldığında 363 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Vatandaşların uğrak yeri olan kanlı kuyu parkında ağacın gölgesinde insanlar serinliyor.

 Yapılan araştırmalara göre yaşlı ağacın Bu kadar uzun yaşamasının sebebi ise ağacın kökünün kuyunun üstüne olması, kökün kuyudan beslenmesi sebebiyle uzun bir süre ayakta kalmış.

Parkta serinlenen vatandaşlardan Kazım Kara yaptığı açıklamada şunları kaydetti “ilçemizin en yaşlı ağacı bu park ta bulunuyor ve benimle birlikte birçok insan burada serinliyor ağacımızı koruyoruz ve korumaya da devam edeceğiz ağaç kuruyup kendisi devrilmeyene kadar biz ağaca dokunmayacağız. Torunlarım ben ve ilçedeki vatandaşlar bu ağacın gölgesinde serinlemeye devam edeceğiz” dedi.

Ağaç yaşlı ve büyük olduğu için gövdesi geniş, dalları uzun ve yaprakları geniştir. Tahminlere göre gölgesinde 75-80 kişilik gruplar gölgesinde serinleyebilmektedir.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER