Silahı Bırakan Polis Kent Ozanının 'Kozmoz Anadolu' Yolculuğu

 Çocukluğundan bu yana müziğe ilgi duyan Adanalı polis memuru Ali Kartal, İstanbul ve Şanlıurfa’da çeşitli görevler yaptıktan sonra psikolojik nedenlerle silahı bırakıp amir ve müdürlerinin destekleriyle polis radyosunda çalışmaya başladı.

Silahı Bırakan Polis Kent Ozanının 'Kozmoz Anadolu' Yolculuğu

 Santur ve gitar enstrümanlarının yanı sıra vokalde de kendisini geliştiren 'modern kent ozanı', doğu-batı tınılarını birleştiren besteleri ve yazdığı deyişlerle "Kozmoz Anadolu" isimli albümünü hazırladı. Albümün prodüktörlüğünü Kargo grubunun kurucusu ve bas gitaristi Mehmet Şenol Şişli üstlendi. Kartal'ın hikayesi, yönetmen Zafer Özgentürk'ün de dikkatini çekerek, belgesel konusu oldu.

Adanalı Ali Kartal (Derd'Ali) (32), ailesinde çok sayıda polis bulunması nedeniyle 22 yaşında polisliğe adım attı. Çocukluğundan bu yana müzikle de ilgilenen Kartal'ın polisliği seçmesinde, emniyet müdürü ağabeyi büyük rol oynadı.

Şehir dışı ilk görevinde İstanbul'da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görev yapan Ali Kartal, burada önemli müzisyenlerle tanıştı. Daha sonra şark görevi için gittiği Şanlıurfa'da 'Ustam' dediği Ömer Faruk Karadağlı ile tanışan genç polis memuru, müziğe ve aşıklık geleneğine ağırlık vermeye karar verdi.

Kartal, Adana'ya döndükten sonra İstanbul ve Şanlıurfa'da öğrendiklerini harmanlayıp doğu ve batı müziğini 'Derd'Ali' mahlasıyla bir araya getirerek yazdığı deyişleri müzikleriyle birleştirerek albüm çıkarmaya koyuldu.

Kartal, bu süreçte ev konserleriyle tanınan uluslararası 'Sofar Sounds' sahnesinde 2 kez yer aldı. Kartal, ilk sahnesinde Ufuk Beydemir'in "Ay Tenli Kadın" isimli şarkısına santur çaldı. İkinci performansında ise kendi bestelerine Veys Çolak, Arcan Akduman, Kargo grubundan Mehmet Şenol Şişli, Fatih Hoşnut ve Meltem Avcu eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER