Sıcaklar Nemle Birlikte İkiye Katlanıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi genelini etkisi altına alan sıcak hava, Şanlıurfa'da 45 dereceye olarak ölçüldü. Nemle birlikte etkili olan yüksek sıcaklık nedeniyle birçok vatandaş dışarı çıkmamayı tercih ederken, Harran ovasında 50 derece sıcaklıkta yapılan dane, mısır sulaması hissedildiği derece 100'ü buluyor.

Sıcaklar Nemle Birlikte İkiye Katlanıyor

Türkiye'nin en sıcak bölgesi Harran ovasında 50 derece olan sıcaklık dane ve mısırın sulama sıcaklığıyla birlikte 100 dereceye bulduğu belirtildi. Kavurucu sıcaklardan en fazla etkilenenler ise sıcak güneşin altında dane ve mısır sulaması yapan çiftçiler.

Ovada kavurucu sıcaklarla birlikte toprağın ve suyun sıcaklığı birleşince, sulama yapanlar adeta bunalıyor. Gün boyu sulama yapmalarından dolayı zorlanan çiftçiler, ürünlerin yetişmesi için bu sıcaklara katlandıklarını dile getirdiler. Ağustos ayının sonlarına doğru dane ve mısırın en az iki kez sulanması gerektiğini, sulanmaması halinde ürünlerin darbe yiyeceği ve bu kadar çabanın hiçbir işe yaramayacağına bu sebepten dolayı kavurucu sıcaklara katlandıklarını belirtiler çiftiler inşallah iyi bir verim alıp ta bu sıcaklarda kaldıklarına değer diye ifade ettiler.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Terim kaplan
Terim kaplan - 4 hafta Önce

SIRADAKİ HABER