Sıcak Havada LPG Kullanımına Dikkat!

Şanlıurfa'da artan sıcaklara karşı ve Bayram tatilinde il dışına çıkacak vatandaşlar LPG sızıntısı ve araç hararetlerine karşı oto tamircileri sürücüleri uyardı. Çiftçi, sıcak havalarda LPG tankındaki gazın sıkışma yapabileceğini ifade ederek, LPG’li araç kullanan sürücüleri uyardı.

Sıcak Havada LPG Kullanımına Dikkat!

Şanlıurfa'da hava sıcakların yaklaşık 36 dereciyi bulduğu bu günlerde aracı arızalan vatandaşlar Evren sanayi sitesinde tamirci esnafın iş yerini doldurdu,  artan hava sıcaklıklarından dolayı oto tamirciler LPG'li araç kullanan sürücüleri ve araç sahiplerini uyardı.

LPG'li araç kullanan sürücülere uyarılarda bulundu. Çiftçi "Sıcak havalarda LPG depolarınızı tam doldurmayın" uyarısında bulundu.

Özellikle Ramazan Bayramı tatile çıkacak olan vatandaşların bu konuda daha dikkatli olmasını isteyen Çiftçi, "Bayram tatilinde uzun yola çıkacak LPG kullanıcıları, muhakkak son kontrollerini gerçekleştirsin.

Ayrıca LPG sızdırmazlık kontrolü yapılmayan araçların artan hava sıcaklıkları nedeniyle büyük tehlike oluşturduğunu söyleyen Oto tamircisi Salih Çiftçi herhangi bir facianın yaşanmaması için sürücülerden buna dikkat etmelerini istedi. 

Çiftçi "Sızdırmazlık raporları sona eren araç sahiplerinden LPG sızdırmazlık raporlarını alması gerekir. Ayrıca aşırı sıcak hava nedeniyle bakımı yapılmamış araçlar,  sıcakta hararet yapar. Bu durumda su radyatörü peteklerinin açık olması, herhangi bir nedenle tıkanıklık olmaması gerekir. Radyatörden hava girişi ne kadar rahat olursa, motorun ısınması da  o kadar az olur. Ancak yaz aylarında bu mümkün olmuyor. Sıcak hava çeken motorun gücü yüzde 5-10 arasında düşüyor, buda doğal olarak arızalara neden oluyor sürücüler araç arızalandığı zaman tamircinin yolunu tutuyor, oysa kış ve yaz bakımını ayrı yapsalar böyle bir durumla karşılanmazlar, yaz aylarında en çok sıcak hava nedeniyle hararetlerde arıza meydan geliyor"dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER