14 Şubat 2018 Çarşamba 08:04 | URFANATİK
Şanlıurfa’ya 130 Milyon Hibe Desteği Verildi

Tarımda Türkiye’nin büyük üçüncü şehri olan Şanlıurfa’da şuana kadar tarım ve kırsal alanlarını desteklemede birçok projeye hibe desteği sağlamış olup bu projelere karşın şuana kadar 130 milyon lira hibe sağladı. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 2007 yılında kurulan ve 42 ilde faaliyet yürütüyor. TKDK sayesinde birçok çiftçi yaptığı projeler karşılığında hibe veriyor. 42 il arasında Şanlıurfa’nın 17. Sırada olmasına rağmen iyi bir yerde olduğunu söyleyen Sadık Yetim, “Şanlıurfa’nın tarım ve kırsal alanlarını desteklemede birçok projeye hibe desteği sağlayarak, 130 milyon lira harcama yaptık. Urfa, konumuna göre iyi bir potansiyele sahiptir.” dedi.

‘Hibe miktarları yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişiyor’

Konu ile ilgili konuşan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Şanlıurfa İl Koordinatörü Sadık Yetim, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı olarak 2007’de kurulmuş bir kurumdur. Kuruluşun temel amacı, ulusal ve uluslararası hibe desteklerinin Türkiye’nin sınırları içerisinde yatırıma dönüştürmedir. TKDK, Avrupa Birliği ile yapılan müzakereler sonucunda Avrupa Komisyonu tarafından verilen hibeleri kullanma yetkisine sahip kurum olarak tescil edilmiştir. 2011 yılından beri hibeleri dağıtmaya devam ediyoruz. Hibe miktarları yüzde 50 ile yüzde 70 arasında değişiyor. Hibe kısmının yüzde 75’i Avrupa Birliği tarafından sağlanırken, yüzde 25’i Türkiye yani Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından karşılanıyor.” dedi.

‘Bu kapsamda 130 milyon lira harcadık’

“Şu ana kadar Urfa’da 221 proje kurumumuz tarafından desteklendi.” Diyen Sadık Yetim, “Bu kapsamda 130 milyon lira harcadık. Bu da 2011’den 2017’nin sonuna kadar olan zaman içerisinde gerçekleşti. 130 milyonun yaklaşık olarak 60 milyon lirası hibe olarak TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü tarafından karşılandı. Bu alanda işletmelerimizin sigortalı olarak çalıştırdığı işçi sayısı, bin 510 civarındadır. Bu hibeler Urfa’mızın istihdamına çok büyük katkı sağlıyor.” dedi.

‘Kırsal turizmde ise şu ana kadar 4’ünü desteklemiş olduk’

“TKDK Şanlıurfa Müdürlüğü olarak hangi alanlara hibe verdiklerini söyleyen Sadık Yetim, “Süt üreten tarımsal işletmelerde, inek sütlüğü bunlar arasında keçi sütlüğü, küçükbaş ve büyükbaş olarak 9 tesise destek sağladık. Et üreten tarımsal işletmelerdeki çiftlikler olarak 10’unu destekledik. Süt ürünlerinin işlenmesi olarak 6 tesis destekledik. 1 kesimhane, meyve sebzelerin işlenmesi ile ilgili soğuk hava deposu ağırlıklı 4 tesis destekledik. Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili 154’ünü destekledik, bunların dâhilinde bu çiftliklere traktör de verildi. Yerel ürünler ve mikro işletmeler tarımının geliştirilmesi ile ilgili olarak mısır kurutma, pamuk yağı işleme, nar, badem işleme, bulgur, un fabrikaları, yenilenebilir enerji ve benzeri mikro işletmelerle ilgili 34 tesis destekledik. Kırsal turizmde ise şu ana kadar 4’ünü desteklemiş olduk. Bu yatırımları Euro bazında ele alırsak, 20 milyon Euro hibe kısmı yaklaşık 40 milyon Euro civarında da toplam yatırım yapılmıştır. Bugünkü kur üzerinde hesapladığımızda 90 milyon liralık hibe olmuş, 200 milyon da yatırımcıyla birlikte Urfa’nın ekonomi ortamına bu kurum vasıtasıyla kazandırılmıştır. Aslında yatırım Euro üzerinden değerlendirilmeli.” diye konuştu.  

‘Son çağrıda toplam 78 proje aldık’

“Kurumumuz yeni kurulduğu zamanlarda çok fazla bilinmiyordu.” Diyen Yetim, “Ama şimdi gayet iyi durumda. Son çağrıda toplam 78 proje aldık. Bunun toplam hibe bedeli bugüne kadar ödediğimiz kadardır. Toplamda 120 milyon yatırım bedeli isteniyordu. Şu anda yüksek düzeyde talep olduğunu söyleyebiliriz. Beklemediğimiz kadar çok talepler gelmeye devam ediyor.” Diye konuştu.

‘Urfa 17. Sırada yer alıyor’

“Kurumumuz, 42 ilde faaliyet gösteriyor. Urfa, bu potansiyelin üzerinde olabilecekken, şu anda 17-18. sırada yer alıyor. Urfa’nın konumunu düşündüğümüzde diğer illerle kıyaslamak fazla bir şey ifade etmiyor. Ancak Urfa’nın OSB’si ne kadar yatırım çekiyorsa bunu da öyle düşünmemiz lazım. Urfa’nın çatışmanın sürdüğü Suriye’ye yakın olması da göz önünde bulundurulmalı. Örneğin Denizli’de görev yaptığım sırada Denizli 3.-4. sırada iken Urfa, 17. sırada yer alıyor ama Urfa’nın bu sıralaması Denizli’den çok daha iyi bir düzeyde. Çünkü nüfusu bakımından ve çatışma bölgesine yakın olmasına rağmen bu sıralarda yer alıyorsa bu güzel bir potansiyeldir. Bu sıkıntılı günlerde bile Urfa’ya yatırımın yapılmış olması çok önemlidir. Yani Denizli’ye her yatırımcı fabrika kurabilir ancak Urfa’ya herkes yatırım yapamaz. Bu konuda kurumumuz, birçok sektörden daha iyi hibe desteği vermiş durumdadır.” İfadelerini kullandı.  

‘Yüzde 45 oranında bir başarıya imza atmıştır’

“Urfa’da sanayinin gelişmesi, Suriye’deki karışıklığın sona ermesi ile Urfa gerektiği gibi daha iyi bir potansiyel yakalayacaktır. Buna rağmen Urfa, yüzde 45 oranında bir başarıya imza atmıştır. Hükümetimiz Urfa’yı altıncı ekonomik bölgeye koymuş. Diğer bölgelere göre daha avantajlı bir durum sağlamıştır. Biz Urfa’ya makro düzeyde hibe sağladık ama Avrupa puanımızı düşürdü. Yani Urfa’ya fazla yatırımın yapıldığını ve maliyetin daha çok gittiğini belirtti. Örneğin Ankara’da yüzde 60 olarak verildiği destek, Urfa’da yüzde 55’e düşürülmüştür. Gerekçe olarak da Urfa’ya daha fazla paranın harcandığı olarak belirtildi. Biz buna itiraz ettik ama maalesef sistem böyle işleniyor.” İfadelerini kullandı.  

‘Urfa’nın yatırım alanlarına ihtiyacı vardır’

“Biz Urfa’da besi çiftliklerine öncelik veriyoruz. Beside de yem en önemli girdidir. Urfa’da diğer illere göre yem fiyatı ucuzdur. Çünkü sulanan arazilerimiz vardır, yem üretimi vardır, çiftlik yapmak önemlidir. Diğer bir konu ise süt fabrikalarının desteklenmesi önemli bir çalışmadır. Çünkü şu anda süt bulunmuyor. Geçen yıl süt 1.2 lira iken, şimdi 2 lirayı geçmiş durumdadır. Süt işletmelerinin yapılması gereklidir. Ayrıca Urfa’da kırsal turizmi destekliyoruz. Kırsal turizmde işletmeler, yatırımcılar çevredeki güzel yerleri alarak farklı bir modelle bir turizm merkezi alanı yapabilirler. Örneğin havuz başı lokantalar, çocuk oyun alanları, evcil hayvanların bulunduğu alanlar yapılırsa bunun da olumlu yönleri yansıyacaktır. Urfa’nın yatırım alanlarına ihtiyacı vardır. Kırsal turizm alanında Harran yolu, Göbeklitepe gibi kırsal turizme katkı sunacak projeler istiyoruz. Halfeti’de, Bozova göl çevresinde turizm alanında yapılacak olan yatırımlar artı değer katacaktır. Bu yatırımların uygulanmasını istiyoruz ve buna da yüzde 50 destek veriyoruz. Bunun için yatırımcıları Urfa’ya bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.  

‘Köyden kente göçün önlenmesi çok önemli’

“Sanırım bunun detayları Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Şubat’taki bir toplantısında belirlenecek. Bu konu ile ilgili belirtebileceğim bir açıklamam yok. Bakanımız Fakıbaba da bunu tam olarak açıklamadı.” Diyen Yetim, “Sadece basına bazı temel bilgiler vermiş oluyor. Söz konusu projenin uygulanması oldukça önemlidir. Bu konuda destek konusunda kurumumuzla mı yoksa başka bir kurumla mı çalışılacak o konuda da bir bilgim şu anda yoktur. Köyden kente göçün önlenmesi tabiî ki çok önemli bir konudur. Zaten bizim de temel amaçlarımızdan biri kırsal alanlarda tesis kurarak köyden kente göçün önlenmesidir. Bu konu ile ilgili Bakanımız Fakıbaba’nın da üzerinde uzun zamandır durduğunu biliyoruz. Bunu zaman zaman ifade ederdi.

Haber: Mehmet Kaması

Son Güncelleme: 14.02.2018 08:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.