“Şanlıurfaspor Kangren Haline Gelmiş”

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfaspor hakkında yaptığı açıklamada 52 yıllık bir tespite değindi. Sürekli aynı sorunlarla bugüne geldiği bundan dolayı şehirde yanlış işlerin yapılmasına yol açtığını söyleyerek, “Geçmişte de yol açmış şimdide yol açabilir. Çok hak verilmiş diyelim Şanlıurfaspor’dan dolayı verilmiş, yani kangren haline gelmiş durumda.” Dedi

“Şanlıurfaspor Kangren Haline Gelmiş”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi kentte hizmet veren gazete imtiyaz sahipleri ile bir araya geldi. İlin tek markası olan ve herkesin sevdası olan Şanlıufaspor ile ilgili soruya tespitlerle ve önerilerle cevap veren Nihat Çiftçi, 52 yıllık Şanlıurfaspor’un aynı sorunlarla boğuştuğunu ve bundan dolayı şehirde çıkan Şanlıurfaspor tartışmalarının şehirde yanlış işlerin yapılmasına neden olduğunu söyledi. Şasnlıurfaspor’un başarıya ulaşması için öncelikle Tüzüğünün değişmesi ve kulübün halka açılması gerektiğini belirten Çiftçi, “İsteyen herkesi bizim Şanlıurfaspor’a delege etmemiz lazım ve Şanlıurfaspor’u seven herkesi üye yapmamız lazım” diyerek önerine bulundu.

‘Şanlıurfaspor bu halle iyi yerlere gelemez’

Maddi anlamda devlet kurumlarının profesyonel bir futbol kulübüne para vermesinin yasak olduğunu ve kendi belediye yasasında da bunun yasal olmadığını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfaspor’un futbolu bilen kişilerle yönetilmesinin doğru olduğunu ve bunların yapıldıktan sonra kendi üzerlerine düşeni yapacaklarını şu sözlerle aktardı, “şehri sarı, yeşil renklerle donat donatayım, deki billboardları kullan kullanayım, deki stadın etrafında gelenlere hepsine yemek dağıt yapayım benim Urfalıya hizmet etmek için her türlü gereken yetkim var. Yaparım gerekirse parayı dökerim, orayı karnaval havasına döndürürüm. Bu benim yetkimde bu ne suçtur bu benim yetkimdir. Ama takım bir kere psikolojik olarak şehre mal değildir. Herkes böyle dar noktada tutuyor böylede spor gelişemez. Şanlıurfaspor bu halle iyi yerlere gelemez.” dedi.

‘Şanlıurfaspor’da 52 yıldır aynı sorun mevcut’

Şanlıurfaspor şehir açısından çok önemli bir konu olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Yani çıkmazda olan bir konudur. Ben Şanlıurfaspor’a şehrin takımı, şehrin markası Şanlıurfa hasreti ve sevdası olarak bakıyorum. Yoksa hiç konuşmam beni hiç ilgilendirmez. Ama şehrin sorumlu kişileri olarak her zaman bu karşımızda duruyor. 1969 yılında kurulan takımımız ve 52 yıllık bir tespit yapacağım, sorun 52 yıldır aynı sorundur. Yani birinci lige gitseniz aynı, ikiye gelseniz aynı hata süper lige gitseniz bile sorun aynı sorun. Yani bunlar şehirde yanlış işlerin yapılmasına da yol açıyor. Geçmişte de yol açmış şimdide yol açabilir. Çok hak verilmiş diyelim Şanlıurfaspor’dan dolayı verilmiş, yani kangren haline gelmiş durumda.” dedi.

‘Şanlıurfaspor’da halkın önünü açmamız lazım’

“Ben burada hem sizi hem de Şanlıurfa kamuoyunu yol haritası noktasında bir ortak birliğe çağırıyorum.” Diyen Başkan Nihat Çiftçi, “Şanlıurfaspor şehrin takımı değildir, sevdamızın takımıdır ama yönetim itibarı ile delege itibarı ile üyelik itibarı ile hiç kimse kusura bakmasın şehrin takımı değildir. Yani şunu demek istiyorum isteyen herkesin bizim Şanlıurfa’da Şanlıurfaspor’a herkesi delege etmemiz lazım ve Şanlıurfaspor’u seven herkesin üye yapmamız lazımdır. Onun için diyorum tüzüğünün değişmesi lazımdır. Delegenin önünün açılması lazımdır. İki Şanlıurfaspor olarak değer üretmiş, biz bu değerlerden istifa etmiyoruz. Bugün mesela Ersun Yanal ve hemşerimiz olan İbrahim Halil Ölgerin konuk olduğu bir program düzenledik. Katılım güzeldi gençlerin gözlerinden öpüyorum yani geldiler. Yani bu Ahmet, Mehmet fark etmez birçok kulübün altyapısını kalkındıranların başında Urfalıdır. Bizim evladımızdır, biz neden bunu Urfa’da değerlendirmiyoruz. Bunun yanında hakemimiz var, futbolcularımız var, spordan anlayanı var hayatını bile vereni var. Ben bunu diyorum bunlar neden Şanlıurfaspor’un kapısı içerisinden giremiyorlar. Biz bunu bilenler olarak şehre sahip çıkacağız. Diyeceğiz ki kardeşim Serdar Tatlı bizim için bir değerdir, bir Kaptan Recep bir değerdir, Reşit Köylü ve daha niceleri bunlar Şanlıurfaspor için bir değerdir.  Bunlar bilenler olarak yönetimin içinde olması lazım ve birilerin bunu demesi lazımdır.” Diye konuştu.

‘Her parası Şanlıurfaspor’da olan düdüğünü çalarsa hiç kimse durmaz’

'Birilerin Şanlıurfaspor hakkında doğruları söylemesi gerektiğini söyleyen Nihat Çiftçi, “Ben söylüyorum ben kötü oluyorum ama birilerin doğru olanı söylemesi lazımdır. Şöyle de olabilir yarısı Şanlıurfa’nın en değerli ticari şirketleri logosu olacak veya Şanlıurfa’da faaliyet yürüten. Bunlar sponsor şirket olarak belirlenir, ana bir sponsor şirkette belirlenebilir. Bunlarla reklam ve sponsorluk anlaşmaları yapılabilir, bunlardan da yönetici desteği alınır. Şimdi hiç kimse kusura bakmasın hiçbir yönetici Şanlıurfaspor’da parasını bırakmıyor. Yani her parası Şanlıurfaspor’da olan düdüğünü çalarsa hiç kimse durmaz ben onu demeye çalışıyorum.  Diyelim bizim 10 bin delegemiz var, kalktık koyduk, gazeteciler, avukatlar, hâkimler, eczacılar yönetim kurulu başkanların şirketlerin diyelim herkesi topladık Urfa’ya Yaydık. Dedik ki kaç tane maçımız içerde 16 maçımız içerde 16 bin tane bileti büyükşehir belediye başkanı olarak kombine olarak aldım. 16 tanesini delege olanlara satacağız, bin TL’den 10 bin çarpı bin eder 10 milyon kimseye ihtiyacı kalmaz o zaman ne sponsorlara nede şirketlere. O zaman ortak akıl olur, her maçta rahat 10 bin taraftarımız olur.” diye konuştu.

‘Bizim takım en yaşlı futbolcuyu transfer ediyor’

“Bizim gence odaklanmamız lazım bizin takım en yaşlısını transfer ediyor.” Sözünü söyleyen Çiftçi, “Bu yanlış, gencin oraya gidip oynama şansı yok ki zavallının. İkincisi futboldan anlayan kimse yok alt yapıya kim bakacak, hocanızda yok yerine alt yapı tesisleriniz var, belediye olarak konaklamanız için yurt yapalım ne gerekiyorsa yapalım. Eğitim alanı sosyal tesis yapalım, ben hazırım bunu benden isteyin geleyim yapayım. Bundan önce sis bir sistemini kurun kim alt yapıdan sorumlu, buna inanıyor musunuz, çocuk U11’den getireceksiniz ki U19’a kadar getireceksiniz bu bir eğitim sürecidir, bir beslenme sürecidir, takip etme süreci, geliştirme süreci genç nüfusumuz var ama bunu yapabilecek sistem ve yönetimcimiz yok çok net söylüyorum. Ondan sonra takım genç olacak 19 ile 24 yaş arası olacak ki jenerasyon yakalayalım. Şampiyon olmayalım 4 yıl zaten şampiyon olsak ne olacak ki yine para harcayıp aynı yere düşeriz.” ifadelerini kullandı.

‘Benim temel görevim belediyeciliktir’

“Bir sezonda 60 veya 70 futbolcu transferi olur mu ya, buna kim dayanır ha bu kurum olarak bizim görevimizi de sarsıyor.” İfadesinde bulunan Nihat Çiftçi, “Kimse kusura bakmasın düzenimizi sarsıyor, nizamımızı sarsıyor, belediyeciliğimiz etkiliyor, başarısız olmamıza yol açıyor. Bunu da net söylüyorum başarısız olmamıza yol açıyor. Son yıllarda da sanki kurumların temel görevleriymiş gibi yüklenme var kamuoyunda. Bu kurumların temel görevi değildir benim temel görevim belediyeciliktir. Ben kanuna göre profesyonel futbol kulübüne para aktaramıyorum. Diğer belediyeler içinde geçerlidir, valilik içinde geçerlidir bu saydıklarım. Deki şehri sarı, yeşil renklerle donat donatayım, deki billboardları kullan kullanayım, deki stadın etrafında gelenlere hepsine yemek dağıt yapayım benim Urfalıya hizmet etmek için her türlü gereken yetkim var. Yaparım gerekirse parayı dökerim, orayı karnaval havasına döndürürüm. Bu benim yetkimde bu ne suçtur bu benim yetkimdir. Ama takım bir kere psikolojik olarak şehre mal değildir. Herkes böyle dar noktada tutuyor böylede spor gelişemez. Şanlıurfaspor bu halle iyi yerlere gelemez.” Şeklinde konuştu. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi  sözlerine şu cümlelerle son verdi. “Yönetim kurulundaki arkadaşlar geldiler ben onlara dedim ki, Urfaspor’u konuşuyorum yönetimde kim var başkan kimmiş ona bakmıyorum. Urfaspor nasıl bu çıkmazdan çıkar ona kafa yoruyorum. Ben bunu diğer zamanlarda başkan olan arkadaşlara dedim. Bu noktada bizim Urfaspor’u siyasete veya haksız bir kazanca perde haline getirmemiz lazımdır. İyi avukatları olacak, iyi muhasebeleri olacak, profesyonel olacak.” Diyerek. 

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
murat demir
murat demir - 2 yıl Önce

başkanımız çok haklı delege konusu olursa çok iyi olur ben hazırım

Vatandaş
Vatandaş - 2 yıl Önce

Başkanım sorumluluk alın.Gündem oluşturun.Bu takımı kimseye muhtaç etmemek için şirketleşme şart.Urfalı iş adamlarının cebinde akrep var.Saha kenarına kaç kişi reklam verdi.Nazilli maçını sosyal medyadan izledik.Adamların saha kenarında reklam panosu asacak yer yoktu.Kalıcı gelir oluşturun.Vakıf kurun.Vali,Bşb Başkanı,İlçe Bld. başkanları ve kulübün eski futbolcularından bir iki kişi vakıf yönetiminin doğal üyesi olsunlar.Verdiğiniz paranının nerelere kullanıldığını denetleyin.Hesap sorun.Geçmiş 3-4 yılda kulübe aktarılan paranın haddi hesabı yok.Kimse verilen parayı sorgulamıyor.Üstelik kulüp borç batağında.Halk arasında bunun adı vurgundur.Ayrıca hiçbir yönetim şeffaf davranmıyor.Bu şehrin mülki idari amirleri nasıl ki kaynak aktarıyorsa hesap da sorsunlar.Yanlışlar urfa halkı ile paylaşılmalı.Biz sizden böyle adımlar atmanızı bekliyoruz.

hıdır aykan
hıdır aykan - 2 yıl Önce

torpıl varken altyapıda bu takım hiç birsey yapamaz ben 3 yıldır seçmelere katıldim cok ta iyi oynuyorum ama onlar sahaya bile bakmadan seçme yapıyorlar sahadayken seçmelerin torpil ile yapıldığına bizat ben şahit oldum

hıdır aykan
hıdır aykan - 2 yıl Önce

Allah yukarda seçmelerde parası olanı seçiyorlar vicdansızlar 3 yılık emeğim 1 gunde yok etiniz

SIRADAKİ HABER