Şanlıurfa’nın Eski Tanınmış Ünlüleri kimlerdir?

Şanlıurfa'da doğup yaşamında üne kavuşan isimler kimlerdir? Urfa'dan ünlü olanların isimleri nelerdir? Tatlıses den Akif İnan'a Şivan Perver’e Müslüm Gürses'ten Mahmut Tuncer'e kadar 10 ünlü ismin hayat biyografisi aşağıda belirtilmiştir.

Şanlıurfa’nın Eski Tanınmış Ünlüleri kimlerdir?

1-M. AKİF İNAN

//www.urfanatik.com/images/upload/akif.jpg


1940 yılında Ş.Urfa'da doğan İnan, 1952 yılında İlkokulu bitirdi. 1958'de bir grup arkadaşıyla Derya Gazetesi'ni çıkardı. Maraş Lisesi'nden mezun olduktan sonra Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydoldu. İki sene sonra bıraktı.1960 yılında Kahramanmaraş'ta Necip Fazıl Kısakürek ile tanıştı. 1962 yılında tekrar üniversiteye döndü ve 1972'de mezun oldu. Bu süre içinde 1962-1964 yılları arasında Hilal Müessese Müdürlüğü'nü yaptı. 1969'da Nuri Pakdil ile birlikle Edebiyat Dergisi'ni kurdu. İlk kitabı "Edebiyat ve Medeniyet Üzerine"’yi 1972 yılında çıkardı. İlk şiir kitabını ise 1974 yılında “Hicret” adıyla çıkardı. Daha sonra 1976-1990 yılları arasında Mavera Dergisi'nde kurucu olarak yer aldı. Bu dönemde eğitim enstitüleri için Oktay Çağlar ile beraber Yeni Türk Edebiyatını hazırladı. 1985 yılında "Din ve Uygarlık" adlı denemeler kitabını çıkardı. 1991'de "Tenha Sözler"’i yayınladı. 1993-2000 yıllarında Eğitim-Bir adlı sendikayı kurdu ve başkanlığını üstlendi. Aynı zamanda Memur-Sen Konfederasyonu başkanlığını yürüttü. 2000 yılında Urfa’da vefat etti.

2-İBRAHİM TATLISES

//www.urfanatik.com/images/upload/ibrahim-tatlises-in-10-efsane-album-kapagi_x_64394_b.jpg

1952 yılında Şanlıurfa'da doğdu. Adanalı bir sinemacının, inşaatta sesini duymasıyla birlikte önce Adana'da ardından Ankara'da çeşitli gazinolarda sahneye çıktı. 1975 yılında çıkardığı "Ayağında Kundura" adlı plakla tüm Türkiye'ye sesini duyurdu. Ardından "Sabuha", "Dom Dom Kurşunu", "Bir Mumdur" gibi türküleriyle ününü pekiştirdi. "Allah Allah", "Kara Zindan", "İnsanlar" ve "Fosforlu Cevriyem" gibi albümleri büyük ilgi gördü. "Allahım Neydi Günahım", "Yakamoz", "Yol Ver Dağlar" "Sormadın beni" "Fırat" gibi popüler parçaları kendisine has üslubuyla yorumlayarak 1996 ve 1997 yıllarında ödüller aldı. Talk show programcısı, yönetmen, oyuncu, senarist, söz yazarı, köşe yazarı, besteci ve yorumcu kimliğiyle birçok dalda başarılı çalışmalara imza attı.

3-MÜSLÜM GÜRSES

//www.urfanatik.com/images/upload/muslum_gur.jpeg

Müslüm Gürses, 1953 yılında Halfeti'de doğdu. Gürses, üç yaşındayken ekonomik nedenlerden dolayı ailece Adana'ya göç ettiler. Müslüm Gürses, şarkıcılığa 1965 yılında , Adana'da bir çay bahçesinde şarkılar söyleyerek başladı, o yıllarda bir gazinoda sahneye çıktı. İlkokuldan mezun olduktan sonra 14 yaşındayken, 1967 yılında Adana Aile Çay Bahçesi’nde düzenlenen yarışmaya katıldı ve birinci oldu. 1968 yılından itibaren piyasaya ilk 45'likleri çıkarmaya başladı. 1979 yılında ilk defa İsyankâr filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır. Gürses, 3 Mart 2013'te hayatını kaybetti.

4-MAHMUT TUNCER

//www.urfanatik.com/images/upload/tuncer.jpg

1961 yılında Şanlıurfa'da doğmuştur. Küçük yaşlardan itibaren futbol ile ilgilenmiş ve Urfaspor'da profesyonel oyuncu olarak görev aldı. 1979 yılında TRT Radyosu'nun açmış olduğu sınavlara katılarak birinci oldu. 1980 yılında "Uyandım Sabah ile" adlı ilk albümünü çıkardı. Ses sanatçılığının yanı sıra 20 filmde başrol oyuncusu olarak rol alan sanatçının çok sayıda bestesi bulunmaktadır.

5-KAZANCI BEDİH

//www.urfanatik.com/images/upload/bedih.jpg

Kazancı Bedih adıyla tanınan Bedih Yoluk, 1929 Şanlıurfa'da doğdu. Şanlıurfalı gazelhan, sıra gecesi geleneğinin önemli ustalarındandır. Çocukluğundan itibaren müzikle ilgilendi. cümbüş, ud ve tambur gibi müzik aletlerini çalmayı öğrenerek yöredeki sıra gecelerine katıldı ve sanatını geliştirdi. 2.000'in üzerinde kasette kaydı mevcuttur. Kazancı Bedih, 20 Ocak 2004'te Şanlıurfa'da vefat etti.

6-SEYFETTİN SUCU

//www.urfanatik.com/images/upload/seyfettin-sucu-24381404387853.jpg

Seyfettin Sucu 1942 Yılında Urfa`nın Kanberiye mahallesinde dünyaya gelmiştir. 1966 yılında İstanbul’da Alaeddin Palandöken isimli bir plak sahibiyle tanışır ve ilk plak çalışmasını "Bu Handan Kervan İşler Bu Handan" isimli uzun hava ile yapar. Kendisine halk tarafından "Şark Bülbülü" lakabı takılmıştır. 1980 yılında yönetmenliğini Hüseyin Peyda'nın yaptığı "Havar" filminde başrol oynamıştır. 45 yaşında yakalandığı amansız hastalıktan dolayı konser için gittiği İzmir'de vefat etmiş ve Urfa Bediüzzaman Mezarlığına defnedilmiştir.

7-MÜNEVVER ÖZDEMİR

//www.urfanatik.com/images/upload/MUNEVVER_OZDEMYR.jpeg

1975 İstanbul doğumlu olan sanatçı aslen Urfa'lıdır. İlkokulda solfej ve bağlama dersleri alarak müzik hayatına başlayan sanatçı İstanbul Teknik Üniversitesi (İ.T.Ü) Türk müziği devlet konservatuarı ses eğitim bölümünde eğitimine devam etmiştir. 1996 yılında TRT sınavını kazandı. Eğitimini tamamlayarak, MEB bünyesinde müzik öğretmenliği yaptı. İ.T.Ü halk müziğinde yüksek lisansını tamamladı. "Şanlıurfa müzik hayatında iki usta sanatçı; Mukim Tahir ve Bakır Yurtsever" konulu bir tez hazırladı. 2003 yılında, öğretmenlikten ayrılarak TRT'nin kadrolu sanatçısı oldu. Birçok ödüle sahip olan sanatçı, halen TRT yurttan sesler korosunda görev yapmaktadır.

8-ŞİVAN PERVER

//www.urfanatik.com/images/upload/Sivan_Perwer_ibrahim_Tatlises_Megri_1.jpg

Asıl adı İsmail Aygün olan sanatçı, 1955 yılında Viranşehir'de doğdu. Şair, usta bir bağlama virtüözü ve şarkıcı olan Şivan Perver, Ortadoğu’nun en tanınmış sanatçılarındandır. Müzisyen, Dengbej, tarihçi ve yazar olan Perver, eserlerinde tarihi ve geleneksel temaları yansıtır. Şivan Perver, otuz yılı aşan müzik kariyeri ve üstün yetenekleri ile dünyanın pek çok yerinde önemli müzik ödülleri almış, dünyaca tanınan üniversitelerin fahri doktora dereceleri ile onurlandırılmıştır. Perver, 2004 yılında, toplumda sanat ve kültürün gelişimine ve yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak üzere, uluslararası hayırsever girişimler eşliğinde, Almanya’nın Frankfurt kentinde Şivan Perver Uluslararası Kültür Vakfını Kurmuştur.

9-YILMAZ GÜNEY

//www.urfanatik.com/images/upload/yilmaz-guney-biyik.jpg

Asıl adı Yılmaz Pütün olan ünlü sanatçı 1 Nisan 1937 Siverek doğumludur. Sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazardır. “Çirkin Kral” lakabıyla tanınan sanatçı, birçok filmde rol almış, aynı zamanda yönetmenlik ve senaristlik yapmış ve filmleri uluslararası festivallerde çeşitli ödüller almıştır. Güney adlı bir sanat-kültür dergisi çıkarmıştır. 1984'te mide kanserinden ölen Yılmaz Güney, son yıllarını Paris'te geçirmiş ve ölümünden sonra Paris'te bulunan "Père Lachaise Mezarlığı"na gömülmüştür.

10-FERHAT GÖÇER

//www.urfanatik.com/images/upload/FERHAT_GOCER.jpg

23 Haziran 1970 tarihinde Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde doğdu. Ortaokul ve liseyi İzmit’de okudu. 1986 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi'nde tıp eğitimine başladı. Bundan iki yıl sonra 1988'de İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Şan Bölümü ön lisans eğitimini görmeye hak kazandı. İlk albümünü 2005′te kendi adıyla çıkaran Ferhat Göçer, 2007 yılında ikinci albümü “Yolun Açık Olsun”la müzik piyasasındaki yerini aldı. Ayrıca Metropol Senfoni Orkestrası adıyla Türkiye'nin tek şahsa özel Senfoni Orkestrasını kurmuştur.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER