Şanlıurfa’nın Bilinmeyen Zenginliği Gölpınar Tabiat Parkı

Şanlıurfa’nın orman vasfındaki tek alanı olan Gölpınar Tabiat Parkı, 2011 yılına kadar mesire yeri olarak işletilmiş olup 2011 tarihinde Tabiat Parkı ilan edilmiştir.

Şanlıurfa’nın Bilinmeyen Zenginliği Gölpınar Tabiat Parkı

Şanlıurfa için çok önemli bir görsel zenginlik sağlayan Gölpınar Tabiat Parkı, halkın açık havada dinlenme ve eğlenmesine imkân sağlayan önemli bir alandır. Tabiat Parkı, doğa sevgisi ve çevre bilinci oluşturulmasına katkı sağlayacak bir alan özelliğine sahiptir. Şanlıurfa’nın kuzeyinde yer alan ve kent merkezine çok yakın olan Gölpınar Tabiat Parkı, sahip olduğu doğal kaynakları, konumu ve manzara güzelliğiyle Şanlıurfa kenti için önemli bir rekreasyon alanıdır. İlin yumuşak bir iklime sahip olması her mevsim piknik ve gezi yapma imkânı sağlamaktadır.

Gölpınar Tabiat Parkı, sahip olduğu doğal yapı ve peyzaj ve rekreasyon özellikleri ile bölge halkı tarafından yılın yaklaşık 7 ayı ziyaret edilmektedir. Bölgenin iklimi ve konumu düşünüldüğünde Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa ve çevresi için önemli kaynak değerlerine sahip olan ve rekreasyon özelliği taşıyan bir alandır.

Bozkırın Renkli Yüzü!

Şanlıurfa’nın doğal bitki örtüsü bozkır olmasına rağmen Gölpınar Tabiat Parkı, ilin sahip olduğu en önemli ağaçlık alandır. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kızılçam ağaçlarıyla ağaçlandırılan alan, ortalama 60 yıllık bir yaşa sahip ağaçlardan oluşmuştur.

Gölpınar Tabiat Parkı içinde sadece karasal ekosistem bulunmakta olup orman ekosistemi ile temsil edilmektedir. Alanda yayılış gösteren orman ekosistemi Kızılçam plantasyon alanları ile orman açıklıklarını barındırmaktadır.

Ağaçlandırma sahası olarak planlanan bu alanın Tabiat Parkı olmasına da imkan veren tür çeşitliliği gerçekten doğanın kendini yenilemesinin bir kanıtı niteliğindedir. Orman habitatını yuva edinen birçok tür Tabiat Parkı içerisinde korunarak, çeşitliliği de her geçen gün arttırarak gelecek nesillere taşınmaktadır.

Gölpınar Tabiat Parkı bulunduğu bölgenin iklimi ve bitki örtüsü düşünüldüğünde doğal kaynak değerleri açısından Şanlıurfa ili için önemli bir alandır. Alan özellikle sıcaklığın yüksek olduğu aylarda il halkı için vazgeçilmez bir dinlenme ve gezi merkezi olmaktadır.

Güneşli günlerin, yılın 4/3’lük periyodunu kapsadığı düşünüldüğünde; Gölpınar Tabiat Parkı, yılın ortalama 9 ayı ziyaret edilmektedir. Şanlıurfa şehir merkezine olan yakınlığıyla özellikle piknik alanı olarak değerlendirilen saha, sahip olduğu Kızılçam vejetasyonu sayesinde, halkın gölgelenme ve dinlenme ihtiyacını karşılayan önemli bir alandır.

Lezzet Noktası…

Tabiat Parkı içerisinde yer alan kafe, hem bir mola noktası hem de muhteşem Şanlıurfa manzarası ile sizi büyülemeye hazır bir şekilde hizmet vermektedir. Gerek dünya mutfağı gerekse geleneksel Şanlıurfa mutfağını tadabileceğiniz bu kafe Tabiat Parkı içerisinde sizleri bekliyor olacak.

Hangi giriş noktaları, bizi nereye götürür?

Tabiat Parkı’nın tek ana girişi, Karaköprü ilçesinden gelen yoldur. Bu yol, alanın girişinden çıkışına kadar tek hat üzerinden sağlanan asfalt yoldur. Alan içerisinde araçla geziye izin verilmemekte olup, yürüyüş yolları mevcuttur.

Nerede kalınır?

Şanlıurfa merkezinde yer alan, birinci sınıf oteller ve butik oteller, Balıklıgöl manzarası ile sizi tarihin derinliklerinde rahat bir konaklama için misafir etmektedir. Her bütçeden ziyaretçiye konforlu bir konaklama sağlayan bu tesisler, merkezde olmasından dolayı ulaşım açısından da son derece avantaj sağlamaktadır.

Ulaşım

Şanlıurfa Şube Müdürlüğü’ne bağlı Gölpınar Tabiat Parkı, Şanlıurfa ili Karaköprü ilçesinde yer almaktadır. Urfa-Diyarbakır Karayolu’nun 3. kilometresinden ayrılan stabilize yol ile ulaşım sağlanan Gölpınar Tabiat Parkı Şanlıurfa’ya 11.25 km uzaklıktadır.

Şanlıurfa iline havayolu veya karayolu ile ulaşmak mümkündür. Tabiat Parkı, Akçakale Tren Garı’na 65 km, il merkezine 11 km, havaalanına 35 km, Gölpınar mahallesine 2 km, Kızlar Mahallesi’ne 3 km ve Yusufkuyu Mahallesi’ne 3 km uzaklıktadır.

Adıyaman-Gölpınar Tabiat Parkı: 99 km

Gaziantep - Gölpınar Tabiat Parkı: 148 km

Diyarbakır - Gölpınar Tabiat Parkı: 166 km

Şanlıurfa’dan Ankara ve İstanbul’a direkt havayolu ulaşımı sağlanmaktadır. Uçuşlar ortalama 1 saat 30 dakika sürmektedir.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER