Şanlıurfalılar Dünya Atabarı Oynadı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun'a çıkışının 100. yıl dönümünde saatler 19.19'u gösterdiğinde tüm Türkiye ile eş zamanlı olarak Topçu Meydanı’nda da “Dünya Atabarı Oynuyor” etkinliği gerçekleştirildi.

Şanlıurfalılar Dünya Atabarı Oynadı

Türkiye'nin 81 ili ile Amerika, Hollanda, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, İran, İspanya'nın da içinde bulunduğu toplam 23 ülkede 19 Mayıs Pazar günü saat 19.19'da eş zamanlı olarak atabarı oyunu oynandı.

Şanlıurfa’da ise Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Harran Üniversitesi ve Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından desteklenen "Dünya Atabarı Oynuyor" projesi Topçu Meydanında Harran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Esra Siverekli öncülüğünde üniversite Tanıtım Ofisi Koordinatörlüğünde öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleşti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışının 100. yılı dolayısıyla Türkiye’nin 81 ili ile 23 ülkede aynı anda “atabarı” oynandığını anımsatan Gençlik ve Spor İl Müdürü İbrahim Halil Alp, “Dünya atabarı oynadı. Biz de atabarı oynadık. Çok güzel bir görüntü oluştu.” diye konuştu.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER