Şanlıurfa’da Yüzlercesi Var Sivas’ta Yasaklandı!

Sivas Valiliği tarafından alınan kararla tehlike arz eden hayvanları besleyenlere 7 bin 802 lira idari para cezası uygulanacağı, hayvanlara ise el konulacağı duyuruldu. Şanlıurfa’da da aynı cinsten yüzlerce köpek sahibi tedirgin olmaya başladı.

Şanlıurfa’da Yüzlercesi Var Sivas’ta Yasaklandı!

Sivas İl Hayvanları Koruma Kurulu, Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan başkanlığında toplanarak önemli kararlar aldı. Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 5199 sayılı hayvanları koruma kanununun 14. maddesi hatırlatılarak Sivas'ta; Pitbull, Japanese Tosa, Doğa Argentino, Fila Brasilerio ve bu ırkların melesi olan köpeklerin beslenmesinin yasak olduğu belirtildi. Açıklamada bu ırkların Türkiye'ye girişinin, üretilmesinin, sahiplenilmesinin, satışının, reklamının yapılmasının, takas yapılmasının, sergilenmesinin ve hediye edilmesinin yasak olduğu vurgulandı. Bu ırk hayvanları bulunduranlara hayvan başına 7 bin 802 lira idari para cezası uygulanarak, hayvanlara da el konulacağının altı çizildi.

Kararın Sivas ilinin örnek alınarak tüm Türkiye’de yaygınlaştırılması beklenirken, Şanlıurfa’da özelikle Pitbull cinsi başta olmak üzere aynı cinsten birçok tehlike arz eden köpek sahibi tedirgin olmaya başladı. Kararın Şanlıurfa’da uygulanmasıyla yüzlerce köpek sahibinin hem köpeğinden olması hem de cezai işleme maruz kalacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2019, 16:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Umut
Umut - 2 hafta Önce

Kasaptaşı parkında akşamları köpek dolu bazılari tehlikeli bunların kontrol edilmesi gerekli

SIRADAKİ HABER