Şanlıurfa'da Yapılandırmaya Bakın Kaç Kişi Başvurdu

Şanlıurfa Vergi Dairesi Başkanı Cemal Demir, yapılandırma hakkından yararlanmak isteyenlerin 31 Temmuz 2018 tarihine kadar vergi dairelerine başvurmaları gerektiği bildirildi.

Şanlıurfa'da Yapılandırmaya Bakın Kaç Kişi Başvurdu

Demir yaptığı yazılı açıklamada, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ilişkin kanunla vergi borcu olan vatandaşların borçlarını eşit taksitler halinde ödeme imkanına kavuştuklarını, peşin ödeyenlerin ise yüksek oranlarda faiz indiriminden yararlanabileceklerini belirtti.

Şanlıurfa Vergi Dairesi'ne bağlı birimlere şu ana kadar 16 bin 802 kişinin yapılandırma müracaatında bulunduğunu açıklayan Demir,  Mükelleflere yardımcı olunması amacıyla hizmet binası girişinde yardım masası kurulduğunu aktardı. Başvuruların bizzat vergi dairesine gelerek yapılabileceği gibi  posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden veya www.turkiye.gov.tr adresinden internet aracılığı ile yapılabileceğine dikkat çeken Demir, ''Mükelleflerimizin ileride  mağdur olmaması için bir an önce müracaatlarını yaparak kapsama giren borçlarını yapılandırmaları kendi menfaatlerinedir'' dedi ve 'Yapılandırma Kanunu'yla ilgili bazı bilgileri şöyle özetledi: 
  
''Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. 
Yapılandırma Kanunuyla mükelleflerimizin ne gibi imkanlardan yararlanacaktır: 

o    Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak

o    Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak 

o    Borçlar taksitler halinde ödenebilecek

o    Vergi ihtilafları sonlandırılacak

o    Devam eden vergi incelemeleri için Kanundan yararlanılabilecek

o    Geçmiş yıl beyanları artırılarak vergi incelemesine muhatap olunmayacak

o    Daha önce unutulmuş, eksik beyan edilmiş vergiler için pişmanlık beyanı yapılabilecek

o    İşletme kayıtları gerçek duruma uygun hale getirilecek

o    Yurt içi ve yurt dışı bazı varlıklar belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkânlarla milli ekonomiye kazandırılacak

o    6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında yapılandırılan ve ödemeleri devam eden alacakların tamamının ilk taksit veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde kalan taksit tutarları içinde yer alan Yİ-ÜFE tutarları üzerinden indirim yapılacak.         
Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getiriyor.

    Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. 

    Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. 

    Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirim yapılıyor ve borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde;

    Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan %90 oranında, 

    Yapılandırılan borcun Kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması halinde ceza tutarından da ayrıca %25 oranında
indirim yapılıyor. 

    Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenler; 

    İsterlerse ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapabilir ve getirilen imkânlardan yararlanabilirler.

    İsterlerse birinci taksiti süresinde ödedikten sonra geri kalan taksitlerin tamamını ikinci taksit ödeme süresi içinde ödeyerek indirim imkânlarından yararlanabilirler. 

    Bu durumda yapılandırma nedeniyle hesaplanan katsayı alınmayacağı gibi    Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılacak. 

    Yapılandırılan borcun Kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması durumunda ceza tutarından %12,5 oranında indirim yapılacak.

    Yapılandırılan alacağın sadece faiz, gecikme zammı gibi fer'i alacaklardan oluşması halinde de indirim uygulamasından yararlanabilecek. 

    Bu durumda fer'i alacak yerine hesaplanan Yİ-ÜFE tutarının tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında, 

    Birinci taksit süresinde ödenmiş olması koşuluyla ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde %25 indirim yapılacak. 

    Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor. 

    Taksitlere bu gün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uygulanacak. 

Vatandaşlarımız, kamuya olan borçlarını Kanunun sunduğu imkânlardan yararlanmak suretiyle yapılandırabilecek ve ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.  

Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek.

Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek.

YURT-KUR'dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek. 

Kanun 31 Mart 2018 tarihini esas alıyor. 2018 yılına ilişkin motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksiti ile 31/3/2018 tarihinden sonra ödenecek gelir vergisi taksitleri ve 2018 yılında ödenmesi gereken geçici vergiler Kanun kapsamına girmiyor. 

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu yapılandıran araç sahipleri, taksitlerini ödediği sürece fenni muayenelerini yaptırabilecekler.

Kanunla ilgili her türlü sorunuza Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla cevap alabilirsiniz. Ayrıca vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecektir.''

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER