Şanlıurfa’da Sağlıkta Bir İlk

İl Sağlık Müdürlüğü, Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi afiliye olan Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesinde yabancı hocaların katılımı ile Doğumun ikinci evresinde güvenlik ve kaliteyi arttırmak, sezaryene yönelmeyi azaltmak adına 'Simülasyon ile Güncel Obstetrik' kursu gerçekleştirdi.

Şanlıurfa’da Sağlıkta Bir İlk

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi koordinatörlüğünde, İngiliz Kraliyet Obstetrik ve Jinekoloji Derneği ile ortaklaşa düzenlenen 'Simülasyon ile Güncel Obstetrik' kursuna İngiltere'den İngiliz Kraliyet Obstetrik ve Jinekoloji Derneği etik kurul üyesi Dr. Sophia Webster eğitmen olarak katıldı.

Kurs kapsamında müdahaleli doğum girişimleri katılımcılara uygulamalı olarak anlatıldı. Bizzat her katılımcının özel maketler üzerinde vakum ve forseps uygulaması yapması sağlandı.

İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Vekili/ Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Yusuf YAVUZ, Şanlıurfa'nın Türkiye'de toplam doğurganlık ve kaba doğum hızının en yüksek il durumunda olduğuna dikkat çekerek,  uygulamalı eğitimler kapsamında gerçekleştirilen toplantıya, ilimiz ve civarından 45 Uzman doktorun ücretsiz olarak katıldığını ifade etti.

Kurs sonunda katılımcılara sertifikaları verildi.

Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, Türkiye'de sezaryen doğum oranlarının azaltılmasına yönelik operatif doğum konusunda, bilgi ve tecrübe paylaşımını hedefleyen benzer kursların devam edeceğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER