Şanlıurfa’da Olmayan 15 şey

Şanlıurfa geçtiğimiz yerel seçimler öncesi büyükşehir oldu. 2 milyon nüfusa sahip olan Şanlıurfa’da olmayanlar saymakla bitmiyor.

Şanlıurfa’da Olmayan 15 şey

 Şanlıurfa’da olmayan ve ulaşımı büyük ölçüde rahatlatabilecek ulaşım aracının yanı sıra sosyal faaliyetlerde büyük ölçüde bulunmuyor.

İşte Şanlıurfa’da olmayanlar;

LUNAPARK

Şanlıurfalı çocukların ve gençlerin yıllardır hasretini çektiği lunapark kentte bulunmuyor.

ŞEMSİYE SOKAĞI

Küçük olarak görülebilir, maliyeti de oldukça düşük olabilir fakat Şanlıurfa’da şemsiye sokağı da bulunmuyor.

SANAT SOKAĞI

Sanat anlamında büyük değerlere sahip olan Şanlıurfa’da sanat sokağı bulunmuyor.

METRO

Ulaşımda büyük sıkıntılar yaşayan Şanlıurfa’ya metro ulaşımı gerekiyor.

TRAMVAY

Şanlıurfa’da Abide ile Balıklıgöl arasına yapılması planlanan hafif raylı sistem bir türlü faaliyete geçirilemedi.

KULE

Birçok büyükşehirde bulunan ve en üst katından şehri 360 derece izleyebileceğimiz bir kulemiz bile yok.

TELEFERİK

Şanlıurfa’da Karaköprü ile Esentepe arasında yapılması planlanan teleferik bir türlü faaliyete geçirilemedi.

BİSİKLET YOLU

Bisiklet kullanımı hızla artan Şanlıurfa’da bir bisiklet yolu bulunmuyor.

Otogara Güneş Enerjili sitem

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ülkemizde ilk kez uygulanan sistemle Güneş Enerji Santrali (GES) sayesinde hem otogarın enerji ihtiyacını karşılayacak, hem de fazla ürettiği enerjiyi satarak gelir elde ederken Şanlıurfa’da Otobüs terminalinde neden yapılmıyor .

YURT DIŞI UÇUŞU YOK

Şanlıurfalı gençlerin büyük bir bölümü Kıbrıs’ta okuyor, fakat Şanlıurfa’dan başta Kıbrıs olmak üzere hiçbir yurt dışı seyahati yapılmıyor.

HAYVANAT BAHÇESİ

Hemen yanı başımızda bulunan Gaziantep bu işte dev turizm yatırımları alıyor. Kentte turistik mekan olmamasına rağmen Hayvanat Bahçesi büyük oranda turist çekiyor.

AKVARYUM

Birçok büyükşehirde bulunan dev akvaryumlar Şanlıurfa’da olmayanlar arasında gösteriliyor.

EĞLENCE MEKANLARI

Özellikle kente şehir dışından gelerek görev yapanların eksikliğini fazlasıyla hissettiği zaman geçirecekleri eğlence mekanları bulunmuyor.

BİSİKLET KİRALAMA NOKTALARI

Bisiklet yolu olmayan Şanlıurfa’da haliyle bisiklet kiralama noktaları da bulunmuyor.

BOTANİK BAHÇE

Bütün büyükşehirlerde bulunan botanik bahçe Şanlıurfa’da maalesef bulunmuyor. İnsanların doğa ile iç içe zaman geçireceği alanların olmayışı vatandaşlar tarafından en büyük eksikler arasında gösteriliyor.

KIRMIZI IŞIKLARDAKİ YAYA BUTONLARI

Yayaların en fazla şikayet ettiği sıkıntılar arasında gösterilen trafikte yayalara saygı yaya butonlarıyla çözüleceğine inanılıyor.

SAĞLIK SORUNU

Şanlıurfa’da son zamanlarda kapanan hastanelerle beraber sağlık sorunları da artmaya başladı. Şanlıurfa’da insanların canını emanet edeceği sağlık kurumu bulunmuyor. Hastalar çevre illerde tedavi oluyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
orhan
orhan - 11 ay Önce

urfada ciger döner dürüm işleri isot tan başka ne var hiç bir şey, milletin memleketine gidiyoruz hayretleri içinde kalıyoruz bizim siyasetçiler ancak bol keseden atıyorlar hangi siyasetçimiz bir projeyle gelmiş onun tayini bunu müdür yap şu kaldır bunu indir. ALLAH urfa ya yardım etsin

EYUP
EYUP - 11 ay Önce

Urfada çok geç kalmış o kadar çok şey varki insan hangisini söyler hangisinde başlasın ki bakınız karakoyun projesi bitmiş ve etrafı botonik bahçe cafeler ki hal hazırda zaten piaaza var biliyorsunuz bir ucu var bir ucu yok derenin ama ne yazıkki bir kaç tane demir ve bir kaç metre yürüyüş yolu yapılıp tinercilere güzel bir mekan yapıldı emin olun bu dere hangi şehrin merkezinden geçmiş olsaydı belediyeler bu projeyi büyük bir veli nimet görürdü :):) neyse boşver kim dinliyor ki ....

Mesut
Mesut @EYUP - 11 ay Önce

çok çok haklısınız bir an önce büyük çaplı düzenlemeler yapmaları lazım

Mesut
Mesut - 11 ay Önce

Gaziantebe gittiğimde tarihi modern bir şekilde gösteriyorlar.Örnek olarak mozaik müzeleri..Yani demem o ki biz tarihi gün yüzüne ziyaretçilere sunduğumuzda taş toprak kir toz içinde gösterirken onlar modernize edip sunuyor böylece şıklıkla birleşiyor Gaziantep tarihe..İnsanlarımızın gelişmesi için önce modern yerlere ihtiyacımız var sonra zamanla insanların kafasıda yavaş yavaş zamana topluma ve moderniteye ayak uyduracaktır.Büyükşehir belediyesi adım atmazsa 10 yıl sonrada şanlıurfa kafa olarakta şehir olarakta tüm Türkiyenin gerisinde kalıcaktır.Ne ekersek onu biçeriz bu söz çok yerinde bir tabir.İyi günler dilerim.

Metin
Metin - 11 ay Önce

Önce şehir planlama yapacak kişinin şehir şehir gezmesi lazım yenilik getirmesi için artık urfa kültürünü bir tarafa bırakıp modern bir kültüre geçiş yapmak istiyoruz.

Urban planning
Urban planning - 11 ay Önce

Güzel noktalara değinilmiş fakat başımızda gerçekten Urfayı düşünen geniş vizyonlu yetkililer olmadığı sürece sadece günü kurtarmalık basit projeler yapılmaya devam edilecek ve az ile yetinen Urfa halkı da başkanlar çalışıyor yahu diyecek...

Mesut
Mesut - 11 ay Önce

birilerinin bakan çiftçiye bu yorumlarımızı okutması lazım..Kimse duymadıktan sonra boşuna klavye kahramanlığı yapıyoruz.Güzel bir Şanlıurfa için el ele birlik olalım.

Faruk
Faruk - 11 ay Önce

Arkadaş elimizdekileri önce duzeltelim geçen pazar ormana gittik 10 lira giriş ücreti aldilar temizlik sıfır oturacak yer yok her taraf pislik içinde önce onu düzelt sinde sonra diyetlerine bakariz

deniz
deniz - 11 ay Önce

ona rağmen hala kazananlar belli


SIRADAKİ HABER