Şanlıurfa’da Mart Ayının Zam Şampiyonu ‘Kırmızı Biber ‘

Şanlıurfalıların vazgeçilmezleri arasında yer alan yeşil biber, tezgahlardaki fiyatıyla adeta cep yakıyor. Semt pazarı esnafı, Kırmızı  biberin kilosu 15 ile 20 lira arasında değiştiğini söyledi.

Şanlıurfa’da bahara girilmesiyle birlikte pazardaki sebze fiyatları vatandaşları memnun etmedi. Ancak pazarda sebze fiyatları cebi yanıyor. Geçen hafta semt pazarlarında kilosu 3,5 liraya kadar düşen domates   hafta içinde kilosu 5 liraya kadar yükseldi. Semte pazarındaki Pazarcılar kırmızı  biberin fiyatları ise 15-20 lira arasında değiştiğini ifade ederek fiyatlarında bir süre böyle devam edeceğini söyledi.

Seralardaki son mahsullerin toplanıp yeni ekimlerin yapıldığını söyleyen semt pazar esnafı pahalılığın bir ay daha devam edeceğini söyledi. Pazara giden vatandaşalar biberlerin fiyatların yüksek olmasına tepki gösterdi. Bunun yanı sıra domatesinde aynı şekilde fiyatın yüksek olduğundan dolayı pazarcıların ellerinde kaldı.

Mevsim geçişlerinde fiyatlar bazen anormal biçimde artabiliyor. Bunun çeşitli sebepleri var, bazen ithalat olduğu zaman iç piyasaya sürülen ürün yeterli gelmiyor. Aslında Urfa‘da seracılık biraz daha geliştirilebilirse bu pazarlara, vatandaşın cebine daha olumlu biçimde yansır‘ görüşünü dile getiriyorlar.

Haber:İbrahim Çakmak

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 14:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mete Karayel
Mete Karayel - 8 ay Önce

kırmızı biber neden pahalanır ki bu kadar hayret

SIRADAKİ HABER