08 Aralık 2017 Cuma 09:07 | URFANATİK
Şanlıurfa’da Kadına Şiddet Türkiye Ortalamasının Üzerinde

Haber: Mehmet Kaması

Türkiye’de ve Şanlıurfa’da son haftalarda kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet had safhaya ulaştı. Neredeyse her gün bir kadın ya cinayet kurbanı veya şiddet mağduru olarak haberlere çıkıyorlar. Konu ile ilgili görüştüğümüz Şanlıurfa Barosu Eski Başkanı Avukat Hikmet Delebe, Türkiye’de kadın haklarının ihlal edildiğini verilen hakların sadece kâğıt üzerinde kaldığını belirterek, Türkiye ve Şanlıurfa’da kadına yönelik son haftalarda muamelelerin hiç iç açıcı olmadığını ve bunun için gerekli tedbirlerin ve ünlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Özellikle Şanlıurfa’da kadına yönelik şiddetin Türkiye ortalamasının üzerinde bir noktada olduğuna vurgu yapan Avukat Hikmet Delebe, bu bakımda Şanlıurfa adliyesine her gün yüzlerce dosyanın geldiği bu kadına şiddetinde en fazla olduğu bölgelerin kırsal kesimlerde yaşayanlardan olduğunu söyledi. Bunun sebebinin ise eğitim seviyesine bağlı olduğunu söyledi.

‘Hemen her gün bir kadın şiddete maruz kalıyor’

Avukat Hikmet Delebe, “Türkiye de kadına karşı şiddet maalesef her gün daha fazla artmakta ve alınan bütün tedbirler kadına yönelik şiddeti maalesef engellemeyi yetmiyor.  Türkiye’nin her yerinde kadına yönelik şiddet ilgili bir sürü şikâyetler dava dilekçeleri ilgili makamlara intikal etmeye devam ediyor. Tabii ki geldiğimiz nokta aslında alarmım çalacak vaziyete bir durum çünkü hemen hemen her gün bir kadın erkekler tarafından şiddete uğrayıp hayatını kaybediyor.  Yani 365 gün içerisinde hemen hemen her gün bir kadın hayatını kaybediyor maalesef erkeklerin kadına olan şiddetine engel olunmuyor. Bunun ilgili devletin aldığı tedbirler yeterli değil yasalar düzenlemeler yapılan yasal düzenlemeler kadına şiddetin engellemeye dönük olarak gerçekleştirilmiş. Fakat uygulamaya bakıldığı zaman hayli eksik olduğu görülmektedir.” dedi.

‘Şanlıurfa’da Kadına şiddet daha fazla görülmektedir’

“Kadına yönelik şiddeti engellemenin yegâne yolu zihniyetin değişmesinde ve zihniyet dönüşümünde yatmakta.” Cümlesini söyleyen Hikmet Delebe, “Günümüzde kadının metal ve mal olarak görüldü ve namus kelimesinin çok ağır bir şekilde yüklendiği toplumumuzda kadının rahat etmesi ve rahat bir şekilde yaşamaları ve şiddetten uzak olması mümkün değildir. Özellikle feodal yapının olduğu toplumlarda kadına yönelik şiddetin daha yoğun yaşandığı yerlerdir.

Şanlıurfa ya gelecek olursak özellikle eğitimin yetersiz olması kadınların ekonomik özgürlüğünü elde edememiş olmamaları ve özellikle feodal yapının vermiş olduğu sınırlamalar neticesi kadına olan şiddet daha fazla görülmektedir. Dolayısıyla burada Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına ve bağlı müdürlüklere, STK’lara, insan hakları derneklerinin vb kuruluşlara ve medyaya önemli görevler düşmektedir.” diye konuştu.

‘Kadın şiddetini ünlemeli yeni yollar aranmalıdır’

Kadına yönelik şiddeti önlemek için yeni yolların aranması gerektiğine vurgu yapan Hikmet Delebe, “Toplum olarak halk olarak kadına yönelik şiddete engel olmak için yeni yollar aranmalı, araştırmalara yapılmalı. Bu konuda dediğim gibi zihniyet değiştirilmeli ve zihniyet döşümü olmalıdır. Çünkü her kadının başına bir jandarma koymayacağımıza göre zihniyetini değiştirmeli ancak bununla birlikte belki kadına yönelik şiddet azaltıla bilir. Diğer tarafta insan hakları hakkında da Türkiye’de de ihlaller hız kesmeden yaşanmakta özellikle göz altlarda işkenceler yaşanmakta bununla birlikte savcılara insan hakları derneklerin bir sürü müracaatlar gelmektedir. Elbet bu şiddetler arasında kadınlarında payını aldığı şiddetlerdir. Kadınlar kendilere belirlenen sınırlar aştıklarında ailelerin, eşlerin şiddetine maruz kalmakta. Toplum olarak bu şiddetleri önlemek için ortak çalışmalar yapılmalı yani ortak çalışmayla biraz da olsa önlen bilir.” diye konuştu.

‘Boşanmaların baş aktörü kadına şiddettir’

“Kadına şiddetin profili çıkartıldığı zaman elbette daha çok kadınların kocaları tarafından şiddet gördükleri, görünmekte bununla ilgili epeyce dosyalar fazla adliyede, savcılıkta ve mahkemelere yapılan müracaatlar kadına yönelik şiddetin ne kadar yoğun olarak yaşandığı görülmekte özellikle boşanma davalarının temel nedeni şiddet olarak kayıtlara geçmektedir.” Sözünü diyen Delebe, “Kadına şiddet dosyaları Şanlıurfa Türkiye’nin ortalaması üstünde olduğu görülmekte maalesef Şanlıurfa son günlerde kadına şiddetiyle gündeme gelmekte buda herkeste rahatsızlık yaratıyor tabi eğitim öğretiminin elinden alınması bugüne özgü bir şey değildir. Öteden beridir bölgemizde kadının eğitim öğretim hakkı elinden alınmaktadır. Aileler özellikle çocuklarını ilkokuldan itibaren göndermemekte aynı zamanda mevsimlik işçiliği bölgemizde fazla olduğundan dolayı böyle sıkıntılar yaşanmakta çocuklar okumak istediği zamanda bazen şiddete maruz kalıyorlar.  Feodal yapıda olan toplumlar da kadının özgürlüğü elinden alınıyor ve kısaltılıyor. Topluma sesleniyorum kadınlarda bir bireydir erkeklere tanınan hakların hepsi onlarda tanınmaktadır bu yüzden onların eğitim öğretim hakları elinden alınmamalı ve zorla evlendirilme gibi durumları yaşamamalıdır.” ifadelerini kullandı.

‘ASPİM’in bu konu ile alakalı kırsala inmeleri gerekiyor’

“Aile Sosyal Politikalar Bakanın ve buna bağlı müdürlüklere ve kurumlarına dönük bunu söylemek istiyorum yapılan çalışmalar ve söylenmek istenenler genelde kâğıt üzerinde kalmakta ve rapor çalışmaları yerine sahaya inmeleri gerektiğini söylemek istiyorum.” Diyerek sitem eden Avukat Delebe, “Kadın dernekleri ŞÖNİM ve diğer kadın hakları kuruşları sahaya inmeleri lazım fakat inmiyorlar tarlalar köyler inip gerekli çalışmaları yapmadıklarını görülmektedir. Veriler kâğıtlar üzerinde değerlendirilmekte ve bu şekilde çalışmalar yürütülmektedir.” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 08.12.2017 09:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.