Şanlıurfa’da Fıstık Hasadı Başladı

Şanlıurfa’da çiftçilerin gözdesi olan fıstıkların ilk hasadı başladı.

Şanlıurfa’da Fıstık Hasadı Başladı

Kentte birçok çiftçinin göz bebeği olan fıstık havaların ısınmasıyla tarlalarda adeta gökkuşağı rengine döndü.Urfa’da havaların 35 ve 45 derece sıcaklığıyla tarlalarda yetişen fıstıklar kırmızı olarak toplanmaya başladılar.

Yıllardan beri tarlada fıstık yetiştiren Müslüm Ağır şunları söyledi,

‘Ben yıllardan beri çiftçilik yapıyorum ve en çokta fıstık tarlasıyla uğraşıyom .bunun yarı sıra geçen senen ki fıstıklarla bu seneki fıstıklar arasında çok fark var neden denilirse bu sene yağış fazla olduğundan dolayı fıstıklara yaradı.Havaların aşırı sıcaklıkları bu sene fıstık hasadına erken başladık’. Sabahın erken saatlerde başlayan fıstık hasadında işçiler 42 derece sıcaklıkta günde yaklaşık 10-12 saat çalışıyor. Kadın, erkek, çocuk yaşlı her kesimden işçinin çalıştığı fıstık hasadında kadınlar 50 TL, erkekler ise 60 TL yevmiye karşılığında çalışıyor.

Geçtiğimiz yıla oranla yüzde yüz artış gösteren taze fıstık fiyatları ise bu yıl cep yakıyor. Fıstık halinde geçen yıl 8 liradan alınan yaş boz fıstık bu yıl 15 liradan, geçen yıl 15 liradan alınan kırmızı ben fıstık ise bu yıl 25 liradan, geçen yıl 19 liradan alınan kuru kavlak fıstık bu yıl 40 liradan, geçen yıl 15 liradan alınan kırmızı kabuklu kuru fıstık ise bu yıl 30 liradan satılıyor.dedi

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 09:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER