Şanlıurfa’da Film Okuma ve Analizi Giderek İlgi Görüyor

Şanlıurfa’daki sanat alanına yeni bir renk katan Sosyolog Halil Dusak, Film okuma ve analizi konusunda Şanlıurfa’ya ayna tutuyor.

Şanlıurfa’da Film Okuma ve Analizi Giderek İlgi Görüyor

Şehirlerin ve ülkelerin en büyük iki mirasi olan sanat ve kültür Şanlıurfa’da da gelişmeye devam ediyor. Özellikle kısa film alanında ülkemiz genelinde yapılan yarışmalarda son yıllarda iyi dereceler alan Şanlıurfa’da yeni bir sanat dalı olan Film okuma ve analizi konusunda Sosyolog Halil Dusak, Şanlıurfa’nın adeta aynası olmaya devam ediyor. Birçok toplumda bu alandaki becerilerini ve tecrübesini vatandaşlara aktaran Sosyolog Dusak, bu alandaki sanatı Urfa’da en üst yere getirmek istiyor. Konuyla alakalı Sosyolog Halil Dusak ile yaptığımız röportajda şu şekilde:

Sanatla ve sosyal sorumluluk projeleriyle uğraşan Sosyolog ve Film eleştirmeni Halil Dusak kimdir? Bize kısaca kendinizi tanıtabilir misiniz?

Şanlıurfa Siverek ilçesinde doğdum. Çocukluğundan beri sinema ve tiyatroyla uğraşıyorum. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldum. Bir kamu kurumunda sosyal olarak çalışmaktayım

Urfa’da birçok film okuma ve analiz çalışması yaptınız en son Şanlıurfa İpekyol Gençlik Merkezinde usta yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun Bağday (2017) adlı filmin okumasını ve analizini yaptınız bu konuda bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Semih Kaplanoğlu, dünyaca ünlü yönetmenlerimizden biridir. İlk başta sayın yönetmenimizi anlatım. Birçok festivalde ödün alan ve 2017 yapımı Buğday adlı filmi referans alarak şu temel konulara değinmeye çalıştım:  Mültecilik, madde ve mana, ilim adamı ile bilim adamının arasındaki farklar, açlık, savaşlar ve küresel ısınmaydı. Bunları sosyolojik bağlamda ne anlama gelindiği, göstergelerinin neler olduğu, hangi paradigmanın uzantıları olduğu konusunda yorumladım. Gençler keyifle dinlediler, sıcak ve samimi bir ortamdı… En çok etkilendiğim an filmde geçen savaş ve mültecilerden söz ederken olduğum andı. Çünkü salonda bu söylediklerimin canlı tanıkları da vardı,  Suriyeli mülteciler… Onlar da filmi izlemeye ve beni dinlemeye gelmişlerdi. Acı ve hüzün o kadar evrenselleşmiş ki… Aynı zamanda bu durum gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği bir ortam yaratıyordu. Tüm gençlik merkezlerinin bu konuda sinemaseverlere kapılarını açmaları gerekiyor. Bunu İpekyol gençlik merkezimiz çok iyi bir şekilde yapıyor.   Bu güzel ortama vesile olan Sayın Müdürümüz Müslüm Aktabur’a, tüm çalışanlarına da samimi ve sıcak konuksever olduklarından dolayı sinemaseverler adına çok teşekkür ediyorum

Sizin dışınızda Şanlıurfa’da Sinemayla uğraşanlar var mı bu konuda bize biraz bilgi verebilir misiniz?

Tabii ki var, bu konuda çok saygın çalışmaları olan arkadaşlarımız da vardır. Mesela sinema konusunda Sedat Benek hocamızın çok kıymetli çalışmaları ve filmleri var,  onun dışında İbrahim Yapıcıer, Ahmet Yavuzel,  Mehmet Nişancı, Yunus Kılıç, Mustafa Deniz Doğan, Paşa İmrek arkadaşlarımızın da sinema konusunda çok değerli çalışmaları vardır. Ve daha isimlerini saymadıklarımızla birlikte kentimizde kocaman bir sinema ailesi mevcut,  ben de bu ailenin küçük bir bireyi olarak onların deneyimlerinden ve sanat birikiminden faydalanıyorum. Benim ki biraz daha farklı nereye ya da hangi platforma gidersem herkese sinemayı anlatma derdindeyim. Bu konuda tam bir baş belası olduğumu düşünüyorum.  Benimkisi biraz da bağımlık gibi. Sinema diliyle de sine filim yani.

Film okuma ve analizlerini yapma konusunda amacınız ya da hedefiniz nedir?

Sanatta her aman yolda olmaktır. Ben de yolun başındayım.  Her sanat dalı ya da onunla uğraş birey aslında kedini ifade etme derdindir. İlk başta benim bireysel kaygılarım yok, toplumsal kaygılarım var. Bu kutuplaşan dünyada sanat toplumsal bütünleşmeyi sağlayacağına her zaman inana biriyim. Temel amacım yediden yetmişe her kese sinemayı ve filmleri sevdirmek. İnsanların diyaloglarında farklı ve kutuplaştırıcı söylemlerden çok sanatsal söylemleri arıtmak istiyorum. Onlara yönetmenleri tanıtmak. Bu yeni jenerasyon arasından kim bilir belki bir gün Yılmaz Güney, Nuri Bilge Ceylan… Ve daha ismini sayamadığım bizim saygın yöntemlerin doğması için o sanat tohumunu onların kalplerine yerleştirmeye çalışıyorum. Bir söz vardır ya ‘’Belki bu şehre bir film gelir…’’ artık bu şehre gelen filmlerin insanlara yeni hayallerin kapılarını açmak için onları anahtar haline getirmeye çalışıyorum. . Daha doğrusu onlara hayaller kurdurtmak istiyorum.

Genel olarak bu tür çalışmalarda hangi bir ücret alıyor musunuz?

Kesinlikle hayır, her şeyi toplumsal yarar adına gönüllü olarak yapıyorum. Bunun ruhen ve vicdanen doyumu tarif edilemez bir şey. Bir şeyi severek yaptığınızda uykusuzluk ya da yorulma nedir bilmezsiniz. Bu çalışmanın en güzel yani bana göre çalışmanın sonunda insanların yüzündeki o tebessümü ve koridorda sorudukları sorular benim gözümde dünya malına bedel ve onun değeri de hiçbir şeyle ölçülmez. Benim sanat anlayışım toplum için yapılan sanattır. 

Biliyorsunuz ki 2019 yılı GöbekliTepe yılı olarak ilan edildi,  bununla birlikte bu yılın eylül ayında Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali yapılacak bu festival hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bana göre kentimiz için çok geç kalınmış bir festival olsa da, inşallah yüzümüzün aklıyla bunun üstesinden geleceğiz. Ben sadece insanlara filmlerin okunmasını anlatmıyorum öbür yandan da bu festival için de onları bilinçlendirmeye çalışıyorum. Dünyaca ünlü yöntemler, oyuncular… Geldiklerinde onların film gösterimleri ve atölyeleri olacak bu atölyelere ilginin artırtılması için de ayrıca bir çaba sarf ediyorum.  Düşünün boş salonlara kim ne anlata bilir ki onun dışında o kentin sanat imajını da zedeleyen bir durum olur. Böyle bir durum mutlaka olacak mı? Bilemiyoruz. Ama tüm ihtimalleri düşünmek zorundayız. Bu durumun yaşanmaması için de hepimizin seferber olması gerekiyor.  Bu festivalin gerçekleşmesi için de büyük bir çaba sarf eden valimiz Sayın Abdullah Erin’e de tüm sinemaseverler adına ayrıca teşekkür ediyorum.

Film okuma ve analiz çalışmalarınız devam edecek mi?

Evet, devam edecek elimden genliğince davet edilen yerlere gitmeye çalışıyorum. İnanın sinemayla uğraşmak çok çok zor. Sadece izlemek yetmiyor. Titiz bir çalışmayı gerektiriyor.  Yazılarım düzenli olarak Fil’m Hafızası adlı sinema sitesinde yayımlanıyor. Okumak isteyen sinemaseverler de duyurulur.

Sizin geleceğe yönelik projeleriniz ya da hayalleriniz var mı varsa da bizimle paylaşabilir misiniz?

Bir söz vardır:  ‘’İkin hayaller ölür sonra insanlar’’ bizim toplumsal yarar için her zaman aklatacak bir hikâyemiz ve geleceğe götürecek bir hayalimiz olacaktır.  Kısmet olursa, usta yöntemlerimizin yol gösterici filmleriyle kendimi yetiştirip bir gün uzun metrajlı bir film çekmek ve ülkemizdeki saygın sinema eleştirmenlerinin arasına girmek için çabalıyorum. . Sabırla ve imkânlar dâhilinde, hiçbir bahaneye sığınmadan bu yolda ilerlemeye çalışıyorum.

Bana böyle bir imkân tanıdığınız için de size ve URFANATİK gazetesine çok teşekkür ediyorum.

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 12:06
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma cömert
Fatma cömert - 7 ay Önce

Bir topluma ne denli sanatın özü ve gerçeği sunulursa o topluma ve insanada o denli değer verilmiş olur. Toplum sanattan anlamaz diyerek sanat yerine sanattan uzak yüklemeler yapılması hem o toplumun küçümsenip alçatildığı hemde insanlığa karşı saygı duyulmayip değer verildiği anlamına gelir. Bir toplumu yücelten sanattır. Bir anlamda dumanların kendi değerleriyle birlikte insana bakışınida yansıtır. Bu çalışmaları herhangi bir maddi beklenti içerisinde olmayıp karşılıksız yapan güzel insan Halil dusak ı canı gönülden kutluyorum. Ülkemizde sanatın ışıkları yanarak hepinizin duygularını ve duyarlılıklarını artırmasını diliyorum. " Belki şehre bir film gelir bir güzel orman olur yazılarda iklim değişir Akdeniz olur gülümse...

Öğretmen Zeynep
Öğretmen Zeynep - 7 ay Önce

Bu tür çalışmalar karda açılan ayak izleri gibi, umarım arkadan takip edenlerin sayısı artarak katlanır. Bir de, bu tür çalışmalar yapanlara şehrimizin her türlü desteği vermesi gerektiğine inanıyorum.Halil Dusak'a, çalışmalara destek verenlere ve gazetenize teşekkürlerimi sunarım.

leyla
leyla - 7 ay Önce

Hocam tebrikler gerçekten güzel bir çalışma olmuş dediginiz gibi insan bir işi severek yapmalı .başarılarılarınızın devamıni dilerim

Ibrahim
Ibrahim - 7 ay Önce

Hocam tebrikler basarilarinizin devamını dilerim

Umut
Umut - 7 ay Önce

Hocam istediğin ve yapmak istediğin bir meslek i olarak işAllah hayallerine ulaşır bizleri de gururlandırırsınız memleketimiz için büyük bir gelişme olur ve siz gençler için çok iyi bir örnek yönetmen sinema yazarı olursunuz

Ali DUSAK
Ali DUSAK - 7 ay Önce

Tarih sanat ve kültür bir toplumun kimliği olduğu kadar bu üç asıl öğenin tanıtılması yaşatılması da hiç şüphesiz sorumluluk sahibi değerli aydınların katkıları ile teoriden pratiğe dönüştürülür.özümüzden uzaklaşmamak için gösterilen her gayret ve çaba kıymetli ve değerlidir. Bu kanuda senin şahsında tüm sorumluluk sahibi aydınları sevgi ile selamlıyorum.sana da başarılar diliyorum sevgili kardeşim. Sevgilerimle...

Mehmet Veysi Bozdağ
Mehmet Veysi Bozdağ - 7 ay Önce

Sosyal sorumluluk alanında yapmış olduğu çalışmalarını takip ettiğim değerli Halil hocama bu etkinliğinden dolayı teşekkür ediyor başarılının devamını diliyorum.

Faruk demir
Faruk demir - 7 ay Önce

Urfa nın bu sekilde sanata ve yeniliklere açık olması çok heyecan verici gercekten


SIRADAKİ HABER