Şanlıurfa'da Fidanlar Toprakla Buluştu

'Fidanlar Fidanlarla Büyüyor' projesi kapsamında 81 ilde eş zamanlı ve ağaçlandırmaya uygun şartların bulunduğu ilçelerde gerçekleşen program, kapsamında Şanlıurfa'da tarihin ilk tapınağı olarak gösterilen Göbeklitepe bölgesinde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Şanlıurfa'da Fidanlar Toprakla Buluştu

'Fidanlar Fidanlarla Büyüyor' Projesine Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Şanlıurfa Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, AK parti Şanlıurfa il Başkanı Bahattin Yıldız, Şanlıurfa Milli Eğitim Müdür Şerafettin Turan,  STK’lar, Kamu Kurum Kuruluşları ve öğrenciler, davetliler katıldı.

“10 Milyon Fidan Evlatlarımız Adına Toprakla Buluşuyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Fidanlar fidanlarla büyüyor' programında canlı konferans yayında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hayata geçirilen bu proje sayesinde 81 vilayetimizin tamamında 10 milyon fidan okul çağındaki evlatlarımız adına toprakla buluşuyor. Böylece her öğrencimizin bir fidanı olması sağlanıyor" dedi.

“450 Bin Fidanımızı Toprakla Buluşturacağız”

“Fidanlar Fidanlarla buluşuyor” kapsamında Göpeklitepe’de yapılan fidan dikimi programında açıklamalarda bulunan Şanlıurfa valisi Abdullah Erin , “Cumhurbaşkanı daha yeşil bir Türkiye idari ile zatıâlinizin rehberliğinde çıktığımız yolda “Fidanlar Fidanlarla Büyüyor” projesi kapsamında Şanlıurfa ilimizde 450 bin çocuğumuz adına İnşallah 450 bin fidanımızı toprakla buluşturmuş olacağız. Cumhurbaşkanım müsaade buyurursanız proje kapsamındaki ilk fidanları yavrularımız da birlikte toprakla buluşturacağız.” dedi.

“Ağaç Yaşken Eğilir Demiş”

Ormanlık alanda sadece yeşillik yeşili koruma olarak değil, aynı zamanda tarımın devamını içinde bir o kadar daha gerekli olduğunu unutmamamız gerekiyor diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Bakdemirli “Hayırlı ve bereketli ve anlamlı bir proje için buradayız. On milyon öğrencimizle Fidan dikim projesi 81 ilimizde eş zamanlı olarak 150 bin yavrumuz fidanlarına kavuşuyor. On milyon sayısını da sene sonuna kadar İnşallah tamamlıyor olacağız. Atalarımız Ağaç yaşken eğilir demiş, bu yavrularımızın buradan güzel anılarla ayrılması ve bu alışkanlıkları edilmesini arzu ediyoruz. Yapılan bu faaliyetin hayatları boyunca hep hatırlayacaklar bir etkinlik olmasını diliyoruz. Bakanlık olarak en önemli görevlerimizden biri de ülkemiz ormanlarının artırılmasıdır son yıllarda Cumhurbaşkanımız dan aldığımız güç ve destekle ağaçlandırma çalışmalarına da önemli adımlar attık. Dünyadaki orman varlığı azalırken Türkiye'deki orman varlığını arttırdık ve orman mal varlığını arttıran Nadir ülkelerden Biri haline de geldik. Son 16 yılda beş milyon hektar alanda ağaçlandırma yaptık erozyon kontrolü bozuk ormanların iyileştirilmesi çalışmalarına da hız kazandırdık. Dört milyar iki yüz bin adet fidan diktik.”  diye konuştu.

Haber:Ayhan KESİCİ  

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 16:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER