Şanlıurfa’da Ekmekte Fiyat Arttıkça Kalite Düşüyor

Şanlıurfa’da geçtiğimiz günlerde ekmeğe gelen 15 kuruşluk zamma vatandaşların tepki dinmezken, bazı fırınların hala kalitesiz ekmek üretmesi vatandaşı çileden çıkarmış durumda.

Şanlıurfa’da Ekmekte Fiyat Arttıkça Kalite Düşüyor

Şanlıurfa’da son yıllarda ekmeğe gelen zamlarla birlikte ekmekteki kalitenin de artacağını umut eden vatandaşlar pekte istediği gibi bir ekmek yiyemiyorlar. Son olarak geçtiğimiz haftalarda Şanlıurfa genelinde tırnaklı ekmeğe gelen 15 kuruşluk zamla ekmek konusu yine gündeme geldi. Ekmeğe gelen zamma rağmen vatandaşlardan gelen şikâyet üzerine hala ekmeklerde kalite artışının olmadığını hata ekmeğin gittikçe kalitesizleştiğini görüyoruz. Şanlıurfa’da tırnaklı ekmek 75 Kuruştan 90 Kuruştan çıkarken Somun ekmeği ise 75 kuruştan 1 TL’ye çıkmış oldu.

Şanlıurfa’da işin ilginç yanı ise Fırıncılar Odası oluyor. Ekmeğe uyguladığı her zamdan sonra “Biz ona zam demeyelim gramaj ayarlaması diyelim” diyen fırıncılar odası başkanı ise kendini böyle savunuyor. Ama baktığımızda ve gelen şikâyetleri dikkate aldığımızda görüyoruz ki Şanlıurfa genelinde bazı fırınlarda ekmek kalitesi her geçen gün düşüyor. Whatsapp ihbar hattımıza gelen şikâyetler doğrultusunda bazı ekmelerin kaliteden çok uzak kaldığı ve yanık bir şekilde vatandaşa sunulduğu görülüyor.

Vatandaş Zamma ve ekmek kalitesinden şikâyetçi

Vatandaşlar Şanlıurfa’da ekmeğe gelen zamdan şikâyetçiler. Son iki yılda ekmeğe gelen zamma karşılık ekmekteki kalitenin artmadığını söyleyen vatandaşlar bu konuda Fırıncılar Odası Başkanını sorumlu tuttu. Fırınların tam anlamı ile denetlenmesini isteyen vatandaşlar bu konuda yapılan zammın karşılığınındı vatandaşa yansıtılması gerektiğini söyledi. Şuanda bir tırnaklı ekmeğin fiyatının 90 kuruş olmasına rağmen kalitenin artmasını da vurgulayan vatandaşlar fırından aldığı ekmeği eve getirene kadar kuruduğunu dile getirdi.

Bazı ilçeler ekmeğe uyguladıkları zammı geri çekti

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde ekmeğe gelen zamlar geri alındı. Suruç Fırıncılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Yasin Gözel ekmeğe gelen zammı ilçedeki fırın esnafı ile konuşarak ve istişare ederek zamları geri aldırdı. İlçedeki vatandaşı düşünen Fırıncılar Odası Başkanı Yasin Gözel, halkın tepkisini çeken ekmek zamlarını ilçede bulunan esnafları ile görüşerek ortak bir karar ile zamları geri aldı. Böylelikle Suruç’ta tırnaklı ekmek tekrardan 75 Kuruştan somun ekmekte 75 kuruştan satılmaya başlandı.

Suruç halkı tarafından takdir ile karşılanan karara vatandaşlar diğer ilçelerde ve merkezde de uygulaması temennisinde bulunurken diğer ilçelerde ve merkezde yaşayan vatandaşlar aynı uygulamaların buralarda da yapılmasını istediler.

En büyük Şikâyetler Eyyübiye ilçesinden geliyor

Özellikle Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde bulunan fırıncılardan büyük şikayetler geliyor. Vatandaşların şikayetlerinde, “Ekmeğe ilgisizlik ve müşteriye verilen değerden dolayı ekmeğin geldiği hal bu işte” diye sitemde bulunuyorlar. Zamdan sonra ekmekteki kalitenin artırmasını beklediklerini ama bunun hiçbir olumlu yanını göremediklerini söyleyen vatandaşlar, “İmam Keskin civarın bizde yapılan zamdan sonraki ekmek küp kuru ve üstü yanmış bir şekilde vatandaşın hizmetine sunuluyor.” Diye konuştu.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF
ESNAF - 10 ay Önce

Bahçelievler de ekmek değil harbi taş yiyoruz bilerek en ucuz un alıyorlar kalite sıfır yazık günah ceplerini doldurmak için bu fırıncılar elinden geleni yapıyor tepsi götürüyorsun pişirme parası ayrı birde güzel mahallelinin tepsisini haber ediyorlar bunu getirmiş onu getirmiş paramız dan yiyoruz ama taş yiyoruz nerde belediye sağlık denetleme hiç yok olsa bile yine aynı bu Bahçeli evler kalite sıfır üstünde sıfır

Müslüm ÇAKAR
Müslüm ÇAKAR - 10 ay Önce

2016 Yılında İstanbul'da bir ekmek zammı olmuş... Zam oranı yüzde 33 idi...Kendi görevinin alanı içinde olduğu içindir ki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanın tepkisi ile karşılaştı..."Buğday fiyatları ortada, bu zammı kabul etmek mümkün değildir... Ankara'da yapılan ekmek zammı için de.."Buradan Melih Gökçek e sesleniyorum. Fazla kâr etmiyor musun" Demişti....O Yalnızca Şanlıurfa'nın değil, Türkiye'nin bakanı idi..

ferit
ferit - 10 ay Önce

Bu ekmekleri ve fiyat artışlarını Başkanlar görmüyor mu? Şovu bırakın ve gerçek icraatları yapın artık.halkımız neyin samimi neyin samimim olmadığını çok iyi görüyor

Ramazan yılmaz
Ramazan yılmaz - 10 ay Önce

Biz kalite istiyoruz Fırında ekmek alıyorum eve gelene kadar zannediyorsun bu ekmek dünden kalmış artık yeter bu işe dur diyelim

Esnaf
Esnaf - 10 ay Önce

Bahçelievler de ekmek yok kalite un sıfır üstünde sıfır müşteri ekmeği ALIYOR 5 dakika geçsin ekmek taş gibi tat yok payat ekmek ten hiç farkı yok

SIRADAKİ HABER