Şanlıurfa’da Da Başladı! 10 Gün Dışarı Çıkmayacaklar

Ramazan'da Peygamber sünneti olan ve Ramazan ayının son 10 gününde yapılan itikâfa girmek bu akşamdan itibaren başlıyor.

İbadet ve yardımlaşma ayı olan, içinde bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi'ni barındıran ramazan ayının son 10 gününe girilmesiyle Müslümanlar itikâfa girmeye başlıyor. Peygamber Sünneti olarak bilinen ibadet Şanlıurfa’da da bugün yatsı namazı sonrası başlıyor. Namaz sonra kent genelinde belli camilerde başlayacak olan İtikâf Ramazanın son gününe kadar sürecek. Erkekler camilerde itikâfa girerken kadınlar ise evlerinde belirlediği bir odada 10 gün boyunca itikâfa girerek ibadetlerini gerçekleştirecekler. 10 gün boyunca camilerde kalan Müslümanlar lavabo ihtiyacı hariç dışarı çıkmazlar. Burada kaldıkları süre boyunca dünyevi düşüncelerden uzak durup tamamen kendilerini ibadete adarlar. Şanlıurfa’da da oldukça ilginin gösterildiği itikâfta, namaz kılmanın yanında zikir, tefekkür, kuran, varsa kazalarını kılarlar. Tesbihatını çeker ve varsa cemaatle beraber orada dini sohbet, ilim münazara ederler.

Peki, itikâf nedir? Nasıl yapılır? Şartları nelerdir? Sizler için araştırdık ve konuya hâkim cami imamına sorduk. Konuyla ilgili olarak Şanlıurfa Fırfırlı Cami İmamı Ahmet Baygeldi’den demeç aldık. İtikâfa her yıl Ramazan ayının son 10 gününde girildiğini, birkaç saatlik uyku dışında zamanın tamamının ibadete ayrıldığını ve bu ibadetin peygamber sünneti olarak bizlere geldiğini söyledi.

İtikâf; “Kendini ailesinden ayırıp ibadete adamaktır”

“İtifakın uykusunda bölüp kendisni tamamen ibadet adamak olduğunu söyleyen Fırfırlı Cami İmamı Ahmet Baygeldi, “Peygamber Efendimiz (SAV)’in Hicretten sonra Medine’ye yerleştikten sonra her ramazan ayının son 10 gününde mescide çekilip orada Allah’u Teâlâ’yla baş başa kalıp bütün vaktini ibadet ile geçirmek, yemesinde, içmesinde uykusundan bölüp kendini tamamı ile ailesinden de ayırıp Allahu Teâlâ’ya vermek ve Allahu Teâlâ baş başa kalmaktır. Tabi bu Peygamber Efendimizin İrtifak ibadeti Hz. Aişe annemizin rivayeti ile elimize ulaşmıştır. Hz. Aişe annemiz bizlere buyuruyor ki; “Peygamber Efendimiz (SAV) ramazanın son 10 günü mescitte irtifaka girer ve bizleri de bu konuda uyarırdı hassasiyetini bizlere de bildirirdi. Bizlerde ev hali olarak beraber irtifaka girerdik” diyor.” Dedi.

‘Asıl amacı Kadir Gecesini yakalamaktır’

“Tabi irtifak Müslüman kardeşlerimizin ramazan ayının son 10 gününde asıl amacı Kadir Gecesini yakalamaktır.” Diyen İmam Ahmet Baygeldi, “Çünkü Kadir Gecesi Ramazan Ayına değer veren en önemli günlerden bir tanesidir. Ve hadisi şerefte de ve ayetlerde de buyurduğu gibi 80 yıllı ibadete bedeldir. Tabi bunun için böyle bir ibadet saklı tutulmuş, gizli tutulduğu için Ramazanın son 10 gününde bu ibadeti aramamız lazımdır. Bundan da tabi ramazanın son 10 gününde Kadir gecesini yakalayıp o ibadetin mükâfatına nail olmak için Müslüman kardeşlerimizin de Resul efendimizi takip edip bu her ramazan ayının son gününde İrtifaka girerler.” Dedi.

‘Fazla dünyevi düşünceler yoktur, zaman ibadetle geçirilir’

“Baygeldi, “Bu İrtifakta tabii insanlar gündüz oruçludur, gece de uykusundan ayırır ibadetle geçirir fazla yeme, içme ondan sonra dünyevi meseleleri yoktur, dünyevi düşünceler yoktur. Sadece kendini Allah’ı telaya ayırır, bağlar ve ibadet ile bütün vaktini geçirmeye çalışır ki Kadir Gecesini yakalasın.” Diye konuştu

‘Kadınlar evlerinde, erkekler muhakkak camilerde yapmalıdır’

“İrtifak aynı zamanda dinimizde hükmü Sünneti-Mekke’dedir. Tabi bu sadece mescitte girilir, kadınlar ise kendi evinde bir odasını ayırır orada kendi kendine ramazan için son 10 günde irtifaka girebilir. Erkekler ise bunu muhakkak mescitte girmeleri gerekiyor. Bunun diğer dışında olan vacip ve nafile İrtifakalar vardır onu orada istediği yerde girebilir.” Şeklinde konuştu.   

‘Urfa’da bir gelenek haline gelmiş’

“Elhamdülillah gerçekten dünya nazarında Türkiye’de değil Dünya nazarında bizim Urfalı kardeşlerimiz, buna çok önem veriyor. Gerek buna girebilen, gerek katılamayan katılmak isteyipte görevde olan kardeşlerimiz var onlarda nedir onlar bir damla su dahi taşımaya koyulur. Yani en azından diyor ya, “Karınca kararınca” giremesek bile o yolda bulunmak yıllardır Elhamdülillah Urfa’da birçok kardeşimiz bu hassasiyeti devam ediyor. Bizim dileğimiz inşallah böyle kıyamete kadar devam etsin. Ve bu Urfa’da artık bir gelenek haline de geldi çok şükür.” İfadelerini kullandı.

‘Tertemiz giyinir, niyetlenir ve helalleştikten sonra irtifaka girilir’

“Şartları zaten bugün malum cumadır, yarın artık son 10 güne başladığımız için bugün akşamdan başlar. Bu geceden itibaren ne yapar kardeşimiz, İrtifaka girmek isteyen. Ailesi ile eşiyle, dostuyla helalleşir, gusül abdestini alır, tertemiz giyinir, niyetlenir ve helalleştikten sonra da belli bir miktar, böyle aham şahım yiyecek değil o dur ki bir ayakta durabilmek, gücünü takatini taşıyabilecek kadar yiyeceğini yayına alır ve gelir ondan sonra mescide girer. Mescitte gündüz zaten oruçludur, gece de ne yapar elinden geldiği kadar geceyi de gündüz gibi ibadet ile geçirmeye çalışır. Uykusunda feragat eder öyle yani uzanıp saatlerce uyumak yerine gece diyelim bir iki saat uyuması ondan sonra gündüz arasında belki öğle vakti 1 saat kestirebilir onun dışında kendini tamamı ile ibadete verir. Yaptığı her şey ibadet ve zikirdir, tefekkürdür, kuran okur namaz kılar, varsa kazalarını kılır tesbihatını çeker ve varsa tabı cemaatle beraber orada dini sohbet, ilim münazara ederler. İlmi öğrenmeye çalışırlar, yani günlerini bu şekilde geçirmeye çalışırlar.” Diyerek sözlerine son verdi.

Haber: Mehmet Kaması

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 23:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER