Şanlıurfa’da Asırlık Gecekondular Yıkılıyor

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde yaklaşık 100 yıllık gecekondular belediye tarafından yıkılarak, yeşil alanlar Kale Eteği Projesi kapsamında turizme kazandırılacak. 

Eyyübiye ilçesinde uzun yıllardır vatandaşların kanayan yarası konumundaki gecekondular, bir bir yıkılmaya başlandı. Kale Eteği Projesi kapsamında iş makinelerinin hazır beklediği bölgede, ŞanlıurfaBüyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ile evleri kamulaştırılan çok sayıda vatandaş yıkım öncesi bir araya geldi. 

Burada bir açıklama yaparak, kentin önemli sorunlarından biri olan Kale Eteği'ndeki evlerin kamulaştırılmasını çözüme kavuşturduklarını belirten Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'e vatandaşlar teşekkür etti. Beyazgül, seçim öncesinde söz verdiği gibi Kale Eteği'nde yüzlerce konut ve iş yerinin kamulaştırma işlemlerinin bitirildiğini ifade ederek, yakın zamanda bölgenin yeşil alan olarak turizme kazandırılacağını söyledi. 

Alanda hazır bulunan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Kuş, projeyi Büyükşehir Belediyesiyle ortak yürüttüklerini ifade ederek, ilçenin kanayan yarasına çözüm bulunduğuna dikkati çekti. Kuş, binlerce kişinin yaşadığı bölgede, vatandaşların mağdur edilmeyeceğini de sözlerine ekledi. 

Yapılan açıklamaların ardından bölgede hazır bekletilen iş makineleri, yıkım çalışmasına başladı. Konutları yıkılan birçok mahalle sakini yıllardır bu anı beklediklerini ve duygulandıklarını dile getirdi. 

Çalışma sonrası yaklaşık 35 bin metrekarelik alanın yeşille bürünmesi bekleniyor. Evleri kamulaştırılan vatandaşlar belediye yetkililerine teşekkür etti. 

İHA

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 13:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
URFA SEVDALISI
URFA SEVDALISI - 3 hafta Önce

DARISI KARAKOYUNA SU BIRAKMAYA YEŞİL DİREK KENTSEL DÖNÜŞÜME EVREN SANAYİ KENTSEL DÖNÜŞÜME VALİLİK YOLU PRESTİJ CADDE YAPILSIN ORDAKİ YER ÜSTÜ HATLARI ÇİRKİN GÖRÜNTÜ ARZ ETMEKTE O CADDE UÇAKSAVARDAN İTİBAREN PRESTİJ CADDESİ KAPSAMINA ALINIP DÜZENLEMENMESİ LAZIM YILLARDIR DEFORME OLMUŞ DURUMDA O CADDE DEĞİŞİM BEKLİYOR AYRICA AKÇAKALE YOLU HASTANEYE KADAR PRESTİJ CADDESİ KAPSAMINA ALINIP AĞAÇLANDIRILIP PEYZAJLANDIRILARAK GÜZEL BİR GÖRÜNTÜYE KAVUŞTURULMALI AÇIKSU BAĞLARBAŞI CADDESİDE PRESTİJ CADDE KAPSAMINDA DEĞİŞİM BEKLEYEN AYRI BİR BÖLGE DEVTEYŞTİ EYYÜBİYE HIZMALI SSK ŞEHİTLİK BÖLGESİ DERHAL KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA DÖNÜŞÜMÜ SAĞLANMALI ŞANLIURFAYI BU ÇARPIK KENTLEŞMEDEN KURTARMAMIZ LAZIM ÇOK GEÇ KALINDI BİLE..

YETER ARTIK
YETER ARTIK - 3 hafta Önce

SAYIN BAŞKAN OTO GALERİCİLER EVREN SANAYİ BÖLGESİ NE ZMAN ŞEHİR MERKEZİNDEN KALKACAK KARAKOYUNA NE ZAMAN SU BIRAKILACAK ETRAFI YEŞİLLENDİRİLEREK KÖTÜ ÇİRKİN YAPILARDAN KURTARARAK VE MİLLET KÖPRÜSÜ KÖPRÜBAŞINDA NE ZAMAN ETRAFINDAKİ YAPILARDAN TEMİZLENİP TURİZME KAZANDIRILACAK ORDAKİ YILLARDIR KADERİNE TERK EDİLMİŞ TARİH GÜN YÜZÜNE ÇIKARILACAK GÜMRÜKHAN TOPÇU HANI MİLLET HANI BUNLAR NE ZAMAN ELDEN GEÇİRİLİP PROFESYONELCE ŞANLIURFA VE BÖLGE TURİZMİNE KAZANDIRILACAK BUNLARIN CEVABINI BEKLIYORUZ NE ZAMAN BÜYÜKŞEHİR URFANIN KANGREN DURUMLARINA PARMAK BASACAK ÇİFTEHAN CADDESİ MEVLEHİNANE CAMİ ÇEVRESİ NE ZAMAN TURİZME KAZANDIRALACAK O BÖLGE ÇİFTEHAN ARAP MEYDAN BÖLGESİ İÇLER ACISI NEDEN O BÖLGE TRAFİĞE KAPATILMIYOR NEDEN DIŞ GÖRÜNÜŞÜ DÜKKANLARIN URFA TAŞINDAN GİYDİRİLİP IŞIKLANDIRILMIYOR NEDEN O BÖLGELER IŞIL IŞIL DEĞİL TEK BİR AĞAÇ BİLE YOK PEYZAJ VE VE IŞIKLANDIRMAYLA O BÖLGE GEZİ ALANI İLAN EDİLİP ACİLEN ÇİRKİN GÖRÜNTÜLERDEN KURTARILMALIDIR URFAYA YAKIŞMIYOR YILLARDIR YILLARDIR GELEN GİDEN GÖRDÜĞÜ HALDE TEK BİR ŞEY UYGULAMIYOR İCRAAT BEKLIYORUZ SAYIN BAŞKAN..

mersavi
mersavi - 3 hafta Önce

halepli bahçe cad sigorta cad unutmayin trafik cok dar genisletin

SIRADAKİ HABER