Şanlıurfa’da Amerika ve İsrail’e Öfke

Şanlıurfa'da sivil toplum kuruluşları, İsrail'i Müslümanlara uyguladığı şiddet, ABD'yi ise Kudüs’ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinden dolayı protesto etti.

Şanlıurfa Ahmet Bahçıvan İş Merkezinde toplanan sivil toplum kuruluşları, ABD aleyhine sloganlar atarak Filistin’in yanında olduklarını söyledi. Basın açıklamasının da yapıldığı gösterilerde İsrail ile ABD'nin Kudüs kararı bir kez daha lanetlendi.

Sivil toplum kuruluşları adına bir açıklama yapan Şanlıurfa Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Çoşkun, “15 Mayıs 1948 tarihi Filistin halkının "Büyük felaket" günüdür. Siyonistlerin Filistin topraklarının önemli bir kısmına el koyduğu ve kanlı bir tehcir süreciyle yüz binlerce Filistinli’yi vatanlarından çıkardığı gündür. İsrail’in kuruluşuyla başlamış büyük bir trajedinin adı olan Nekbe, terör rejimi İsrail tarafından öldürülen, işkence gören, hakları gasp edilen ve yurtlarından çıkarılarak zulme maruz bırakılan müstahzar Filistinli kardeşlerimizin vatanlarına geri dönme mücadelesinin adıdır aynı zamanda. Nebi’nin yıl dönümüne denk getirilerek, Amerika başkanı Trump'ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmesi ve Nekbet Günü'ne denk gelen 14 Mayıs'ta elçiliğini Kudüs'e taşlayacağını açıklaması, Amerika'nın pervasız, had bilmez rejiminin vardığı noktayı gözler önüne sermektedir. Bu mücadele sırasında birçok kardeşimiz yaralanmış 50'yi aşkın kardeşimizde şehit düşmüştür. Bizler Urfa'daki STK'lar olarak Filistinli kardeşlerimizin maruz kaldığı zulme sessiz kalmamak ve seslerine ses katmak amacıyla buradayız. Bu büyük felaket gününün yıl dönümünde üstelik bir Amerika'nın elçiliğin Müslümanların harem-i şeriflerinden olan Kudüs'e taşımasını kabul etmediğimizi, elçiliğin açılış merasiminin Nekbet Günü’ne denk getirilmesini lanetlediğimizi ve kınadığımızı Urfa’dan bütün dünyaya haykırıyoruz” diye konuştu.

Polisin güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisi yaklaşık yarım saat sonra olaysız bir şekilde son buldu.

İHA

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 19:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
Müslüm ÇAKAR
Müslüm ÇAKAR - 1 yıl Önce

“‘Kahrolsun İsrail’’, ‘’Kahrolsun ABD’’, ‘’Yaşasın İslam’’

ERMAN
ERMAN - 1 yıl Önce

MAKSAT EYLEM OLSUN,AKŞAM ÇOCUKLARINIZLA TV KARŞISINA GEÇİP EYLENİRSİNİZ.

hacı
hacı @ERMAN - 1 yıl Önce

çamur atacağına sende orda olsaydın.

Urfa
Urfa - 1 yıl Önce

Protesto etmek doğrudur. Ancak anlamadiğim nokta Türkiyenin askeri bakiminda beraber olduğu ülkeler Abd ve israil. Yanliş mi.bu politikayla hiçbir yapamazsiniz sadece masum insanlari kandirirsiniz. Halka dürüst gerçekçi haberler veriniz lüfen.

M.t.
M.t. - 1 yıl Önce

Samimi olun biraz. Irak’ta Ebu Gureyb hapishanesinde yaşananları unutmadık daha. Amerika, Irak’a saldırırken; ordaki müslümanlar katledilirken sesiniz çıkmıyordu. Afganistan’da hâlâ müslümanlar ölüyor. Şunu mu demek istiyorsunuz bize “ Hristiyanlar bizi öldürebilir ama Yahudiler öldüremez.” Ülkemizde Ankara tren garındaki patlamada 100’ü aşkın insan öldü, ulusal yas ilan etmedik. Ulusal yası birde ne zaman ilan ettik hatırlatayım Suudi kralı vefat edince. Ki kendisi ve hanedanı müslümanların yüz karasıdır, Amerika’nın Ortadoğu’daki bir numaralı müttefikidir. Yazık ülkeme. Hem de çok yazık...

İsmail
İsmail - 1 yıl Önce

İktidar protestoyu miting ile yapmaz. Elinde hertürlü yaptirimi yapabilecek imkan var anlaşmalari;iptal boykot vb argümanlari kullanma .Sadece seçime yönelik hareketler bunlar. ALLAH a havale ediyorum.

SIRADAKİ HABER