Şanlıurfa’da 82 Suriyeli Çölyak Hastası Bulunuyor

Şanlıurfa il genelinde toplam Çölyak hasta sayısı 1182 olup bunlardan 82 kişi Suriyeli misafirlerden oluşuyor.

Şanlıurfa Çölyak Dernek Başkanı Hasan Doğan, Şanlıurfa’daki Çölyak hastaların son durumu hakkında bilgi verdi. Şanlıurfa ili genelinde toplamda 1182 Çölyak hastasının olduğunu söyleyen Hasan Doğan, bu 1182 Çölyak hastasının arasında 82 kişinin ise Suriyelilerden oluştuğunu söyledi. Devletin Çölyak hastalarına gereken her türlü desteği ve yardımı yaptığını söyleyen Doğan, bu konuda Şanlıurfa Büyükşehir Başta olmak üzere Haliliye, Eyyübiye ve Karaköprü belediyelerinde desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Bu konuda Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdiklerini söyleyen Doğan, Urfa genelinde 28 okula gidip burada Çölyak hastalığının ne olduğunu öğrencilere anlattıklarını ifade etti.

‘Çölyak 32 Madde ile sonuçlandı’

Hasan Doğan, “Çölyak ele aldınız ve Çölyak yanınıza aldınız, her zaman Çölyakın yanında oldunuz. Eskiden Urfa Çölyaktı, şimdi Türkiye Çölyak oldu. Şuan Türkiye Çölyak ne durumda bunu açıklıyım; bundan bir yıl önce yola çıktık ve meclisin kapısını çaldık, meclis bize kapısını açtı ve dört maddeyle çıktık, 32 maddeyle sonuçlandı.  İğne ucu ile dağı kazdık. Tarım bakanlığından tut, sağlık bakanlığından tut, Gümrük bakanlığından tut, maliye bakanlığında tut hepsi bu konunu içindedir. Şuan sonuç yılından tut neresindeyiz, şuan raporlama bölümünde dön değil bundan iki gün önce sağlık bakanlığına gittik. Sağlık bakanlığında özellikle raporlama olayı yılda bir sefer yenileme inşallah çıkarılacaktır.  Ödeme bakımından 80 ve 120 lira arasındaydı inşallah 300 ve 400 arasında olarak düşünüyoruz. SGK‘nın düşecek olacak yüzdelik, yüzde kırk olayı inşallah gerçekleşecektir.” dedi.

‘Şanlıurfa’da 1182 hasta var bunlardan 80 kişi Suriyeli’

“Şuan raporlamalar tamamlanmıştır ve meclise sunulacak, meclisten sonra onayladıktan sonra dört partiden destek veriyor.” Diyen Doğan, “Şuan Urfa ne durumda Çölyakla bin yüz seksen iki kişi Çölyaklı. Seksen kişi Suriyeli mülteci kardeşimiz bin yüz kişi Türk yerli ve şuanda Türkiye çapında 32 derneğin arasında Şanlıurfa bir örnektir. Şanlıurfa’da şuan bin yüz kişi kendi illerinde ve ilçelerinde oturan Çölyaklı kardeşlerimiz Büyükşehir belediyemize teşekkür ederim. Ayda 5 kg un veriyor, ayrıca bütün belediyeleri Halileye olsun Eyyübiye olsun, Karaköprü olsun ilçelerimiz dâhil herkes kendi illerindeki Çölyaklılara kesintisiz paket yapıyor.  Bu paketlerlin içinde 15 çeşit maddeler var, 11 çeşit malzeme var ve şuan inan ki Şanlıurfa’daki Çölyaklılar Türkiye çapında çok rahat Türkiye de bir ilkini yaptık. Şuan 28 okullara gittik ve okullarda Çölyakı anlatıyoruz. Milli eğitim müdürüyle ve Sağlık müdürüyle beraber bir protokol imzaladık. Bu okullardaki öğretmelere Çölyakı anlatıyoruz. Çölyakğın farkındalığının anlatıyoruz. Şuan 28 okulun içinde yedi tane çocuğumuzu kurtardık Çölyaklı olarak ve bir tanede öğretmen olarak Çölyakın farkına vardık. Çölyak bu durumda devletimiz bizim yanımızda sizlerle teşekkür ediyoruz. Şuan Arfin’deki Mehmetçiklerimizin yanındayız her zaman” diye konuştu.

URFANATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER