Şanlıurfa’da 2023’te Kaç Milyon Turist Bekliyor

Ulusal medya yazarları tarafından gerçekleştirilen 'Star Şehir Buluşmaları' kapsamında Şanlıurfa'da düzenlenen 'Zeytin Dalı Harekâtı ve Bölgeye Etkisi' konulu program Şanlıurfa'da gerçekleşti.

Şanlıurfa’da 2023’te Kaç Milyon Turist Bekliyor

Konuşmacı olarak katılan Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Gazeteci Yazar Ahmet Kekeç, Gazeteci Yazar Sibel Eraslan, Gazeteci Yazar Resul Tosun ve Gazeteci Yazar Ersoy Dede, Şanlıurfa'nın jeopolitik yapısını ve bölgenin nabzını gerçekleştirdiği konferansta değerlendirmelerde bulundular.

 Açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Şanlıurfa Şube Başkanı Mahmut Barut;2023 Yılında 5 milyon Turist ağırlayabiliriz." dedi. Barut konuşmasının devamında, “Bölgemizde yaşatılan tüm olumsuzluklara rağmen istatistiklere göre geçen yıl şehrimizi 800 bin turist ziyaret etmiş. Harran’ı, Halfeti’si, Halilürrahman Müzeleri ve günümüzden tam 12 bin yıl önce inşa edilmiş Göbeklitepe’ye ev sahipliği yapan şehrimiz adeta bir açık hava Müzesi. Biz tüm bu tarihi ve turistik yerleri güzel bir hedef ile birlikte pazarlayabilirsek 2023 yılında yürekten inanıyorum ki 5 milyon turist şehrimizi ziyaret edecektir. “dedi.

Barut; Bir taraftan yeni organize sanayi bölgeleri açarken diğer taraftan da sanayiye nasıl nitelikli eleman yetiştiririz bunu düşünmeliyiz. Bu noktada şehrimiz 19.6 yaş ortalamasıyla şanslı bir şehir.1 milyon 300 bin genç nüfusuna sahip olan ilimiz, bu gençlerini nitelikli olarak eğittiği sürece kalkınması da o kadar hızlı olacaktır. Eğitim konusunda Harran Üniversitemiz gelişme göstermektedir. YÖK’ten kabul alınan hukuk ve diş hekimliği fakülteleri bunun göstergelerinden biri. Fakültelerin açılmasına katkı sağlayan tüm yöneticilerimizi tebrik ediyorum. Biz Harran Üniversitesinin yanı sıra şehrimiz de ikinci bir ihtisas üniversitesinin açılmasını talep ediyoruz. Bu ihtisas üniversitesi tamamen tarım ve hayvancılık üzerine olmalıdır. Bu üniversitede tarım ve hayvancılık üzerine araştırmalar yapılmalı, patentler alınmalıdır. Bir kez daha belirtmek istiyorum “Şehir olarak tarımımızı ne kadar nitelikli hale getirebilirsek, gelişmemiz de o kadar hızlı olacaktır. Dedi.

Başkan Barut, son olarak ta bölgemizin kalkınması için tabi tüm konular önemlidir ama en önemli unsur huzur güven ve istikrar ortamının sağlanmasıdır. Sınır hattımız da kümelenen terör örgütlerini bozguna uğratan tarihe bir kez daha "Mazlumların Dostu Türkiye" notunu düşen Mehmetçiğimizi kutluyorum, Afrin Zaferimiz Mübarek Olsun. Afrin operasyonunda ve bu uğurda korkusuzca vatan için canını veren aziz şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum gazilerimize acil şifalar diliyorum. Bundan Sonra bize düşen görev aziz şehitlerimizin bize emaneti olan vatan topraklarımızı korumaktır. Ülkemizi, milletimizi ekonomi, sosyal teknoloji eğitim hâsılı her alanda Dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olması için var gücümüzle çalışmaktır. “dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER