Şanlıurfa Valiliğinden Flaş Göbeklitepe açıklaması

Şanlıurfa Valiliği, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Göbeklitepe'de üst çatı yenileme çalışmaları nedeniyle alınan önlemi yazılı bir açıklamayla duyurdu. 

Şanlıurfa Valiliğinden Flaş Göbeklitepe açıklaması

Valilik açıklamasına göre, 13.10.2018 tarihinden itibaren, belirli şartlar altında Göbeklitepe ören yerine ziyaretçiler sabah 08:00 /11:45 saatleri arasında kabul edilecek, bu saatler dışında ise alana kesinlikle ziyaretçi alınmayacak.

''Göbeklitepe’nin iklimsel koşullardan etkilenmemesi ve ziyaretçilerin alanı daha rahat ziyaret edebilmesi amacı ile üst çatı örtüleri yapımına - Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, Kalkınma Bakanlığının ana yararlanıcı olduğu Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi kapsamında- 2016 Haziran ayında başlanmış ve 2018 yılında tamamlanarak Mart 2018 ‘de ziyaretçiler kontrollü olarak alana alınmaya başlanmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesinde yer alan Göbeklitepe Ören Yerinde ziyarete açık olan GT1 no’lu bölümün üst çatı membranının iş kapsamında yenisi ile değiştirilmesi kararlaştırılmıştır. Tadilat çalışmalarının bu mevsimde tercih edilmesinin sebebi ise membran serme ve germe işlemlerinin belirli bir sıcaklık düzeyinde yapılmasının teknik zorunluluğudur.

Ancak alan ziyaretini önceden programlamış seyahat acenteleri ve münferit ziyaretçilerin mağdur olmaması adına, 13.10.2018 tarihinden itibaren, belirli şartlar altında Göbeklitepe ören yerine ziyaretçiler sabah 08:00 /11:45 saatleri arasında kabul edilecektir. Belirtilen saatler dışında ise alana ziyaretçi kesinlikle alınmayacaktır.

Öte yandan, ziyaretçi yığılmalarını önlemek için GT1 alanında her grubun ziyareti 15 dakika ile sınırlandırılmış olup, Göbeklitepe Ören Yeri Ziyaretçi Karşılama Merkezi ve Canlandırma Merkezi ise 08:00 / 12:00 saatleri arasında gruplara süre kısıtlaması olmadan hizmet vermeye devam edecektir.

Ayrıca, alanda çalışmalar devam ettiği sürece teknik bir takım zorunluluklar nedeni ile toplamda 3 günü aşmamak ve farklı günlerde olacak şekilde ayarlanmak üzere tam gün kapatma yapılabilecektir.

Alanda yapılacak tadilat çalışmaları esnasında uygulanacak ziyaret kısıtlamaları için www.urfakultur.gov.tr web sitesinin duyurular kısmından takip edilmesi hususunu kamuoyunun dikkatine saygılarımızla sunarız.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER