Şanlıurfa Uyuma, Sıra Ekmekte!

Daha önce bir çok yöresel yemeğimizin patentini alan Gaziantep şimdide gözünü tırnaklı ekmeğe dikti.

Şanlıurfa Uyuma, Sıra Ekmekte!

Bu ilk değil, daha öncede Lahmacun için isim hakkı talebinde bulunan Gaziantep şimdide tırnaklı ekmek için talepte bulundu. Şanlıurfa'da bulunan Sivil Toplum Kuruluşları neden uyuyor? Lahmacun gitti, Çiğ köfte gitti, Fıstık gitti şimdi sıra tırnaklı ekmekte. Şanlıurfa'nın yemek kültürü diğer şehirlere oranla daha gelişmiş ve çeşitlik olarak daha fazlaydı ama şimdiki durumu göz önüne aldığımız zaman bu durum tamamen kısır döngüye girmiş durumda. Çiğ köfte Şanlıurfa'ya özgü olan bir yemekti, Tv Programlarında bile sahnelerde Şanlıurfa'nın adı zikredilirdi, Lahmacun da aynı şekilde Şanlıurfa'ya özgündü, Şanlıurfa'nın çarşılarında yıllara meydan okumuş Lahmacun ustaları hala mesleğini icra etmekte.

Fıstıkdan Sonra Ekmek, Yarın Ne Olacak Kim Bilir!

Fıstığın en verimlisinin Şanlıurfa arazilerinde yetiştiğini bilmeyen yoktur, fıstıkda Gaziantep'e ait! Şanlıurfa'nın sokaklarındaki insanları durdurup sizi mest eden koku nedir diye sorulsa 3 cevaptan biri olur tırnaklı ekmek kokusu. Gaziantep Tırnaklı Ekmek için patent başvurusunda bulundu, eğer sivil toplum kuruluşlarımız ve yetkililerimiz uyumaya devam ederse yakında Şanlıurfa kültürüne ait hiç birşey kalmayacak.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 10:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandas
Vatandas - 2 yıl Önce

Sahipsizzz.memlekett.ne olacak.kim.vurgunu vuruyorsa kosesinde saklaniyorrr yazikk.memleketimizin özyersinee

Mehmet Emin karaatlı (Fırıncılar Odası baskanı)
Mehmet Emin karaatlı (Fırıncılar Odası baskanı) - 2 yıl Önce

Ticaret Sanayi odışı, Fırıncılar Odası ve tarım il Müdürlüğü çalışarak Şanlıurfa adına tırnaklı ekmek patentini almak için bizlerde basvuruda bulunduk.coğrafi ve yapısal açıdan tırnaklı ekmeğin daha eski yıllarda ilimizde tespit ve ispat edilmistir.

mehmet
mehmet - 2 yıl Önce

bizi sivil toplum örgütlerimiz ve sanayi ve ticaret odalarmız ne yapıyıor

Chef emrah raay
Chef emrah raay - 2 yıl Önce

Cokk iyi yapıyorlar çünkü biz birşey ler yapmaya çalışınca kötü oluyoruz yazık urfam yazik

Patenttt
Patenttt - 2 yıl Önce

yakında bizimde patentimizi alsalar şaşmayız :D

SIRADAKİ HABER