Şanlıurfa Tarım Müzesi Açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen Çarmelik Kervansarayı Urfa sıra gecesi ekibi eşliğinde açıldı.

Şanlıurfa Tarım Müzesi Açıldı

Güneydoğu Anadolu Projesi'nin (GAP) merkezi konumundaki Urfa'nın Bozova ilçesine bağlı Büyük Han Mahallesi'nde bulunan ve kitabesi olmadığı için yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen Çarmelik Kervansarayı, bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa çalışması ile restore edilip müzeye dönüştürülme kararı alınmıştı.

Bu kapsamda hızlı bir şekilde çalışmalarını yürüten ve Şanlıurfa’yı müze şehri yapma yolunda ilerleyen Büyükşehir Belediyesi, geçmişten günümüze tarımda kullanılan kara saban, döven, orak, klasik traktörler ile çok sayıda araç ve aletin toparlanıp müze hazır hale getirildi. Bölge turizmine de hareketlilik ve canlılık getirecek olan müzenin resmi açılışı yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine tahsis edilen Çarmelik Kervansarayı’nın resmi açılışına Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Nihat Çiftçi,Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız,Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız,Bozova Belediye Başkanı,Suruç Belediye Başkan Vekili Tarık Açıkgöz,Ziraat odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu,Şanlıurfa Şehit aileleri Dernek Başkanı Mehmet Özyavuz,Bozova Belediye Başkan Adayı Suphi Aksoy,STK’lar ve birçok çiftçi, vatandaşlar katıldı.

Haber:İbrahim Çakmak/Erhan Subaşı

URFANATİK

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER